Ponowne wykorzystywanie danych badawczych

Ponowne wykorzystywanie danych badawczych oraz warunki ponownego wykorzystania danych badawczych

1. Przepisów ustawy nie stosuje się do informacji sektora publicznego będących w posiadaniu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu służących działalności badawczej oraz dydaktycznej UPWr, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie danych badawczych (informacje sektora publicznego, utrwalone w postaci elektronicznej, inne niż publikacje naukowe, które zostały wytworzone lub zgromadzone w ramach działalności naukowej w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, i są wykorzystywane jako dowody w procesie badawczym lub służą do weryfikacji poprawności ustaleń i wyników badań).

2. Dyrektywa 2019/1024 objęła swoim zakresem kategorię danych badawczych spełniających określone w dyrektywie warunki. Obowiązek udostępniania do ponownego wykorzystywania w celach komercyjnych lub niekomercyjnych (z uwzględnieniem uzasadnionych interesów handlowych, działań związanych z transferem wiedzy oraz istniejących już praw własności intelektualnej, ochroną danych osobowych i poufnością, bezpieczeństwem) dotyczy tylko tych danych badawczych, które są finansowane ze środków publicznych i zostały już publicznie udostępnione przez naukowców, organizacje prowadzące badania naukowe lub organizacje finansujące badania naukowe za pośrednictwem repozytorium instytucjonalnego lub tematycznego.

3. Informacja dotycząca danych badawczych dostępna jest na stronie Biblioteki Głównej UPWr, zaś ograniczenie prawa do ponownego wykorzystania dotyczy przypadku, gdy prawa własności intelektualnej przysługują osobom trzecim, tzn. gdy pierwotnym właścicielem autorskich praw majątkowych lub praw pokrewnych jest podmiot inny niż podmiot zobowiązany, a czas trwania tych praw nie wygasł.
Ponownemu wykorzystywaniu w zakresie informacji sektora publicznego będących w posiadaniu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podlegać będą informacje sektora publicznego, które nigdy nie podlegały ochronie prawno-autorskiej lub które takiej ochronie podlegały, ale do których autorskie prawa majątkowe już wygasły.

4. Dane badawcze, będące w posiadaniu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podlegają bezpłatnie ponownemu wykorzystywaniu, jeżeli zostały:

1) publicznie udostępnione w systemie teleinformatycznym, w szczególności w repozytorium instytucjonalnym lub tematycznym, podmiotu zobowiązanego (potwierdzeniem spełnienia tejże przesłanki jest udostępnienie danych badawczych) oraz 

2) wytworzone lub zgromadzone w ramach działalności naukowej finansowanej ze środków publicznych (w przypadku tejże przesłanki ważne jest oznaczenie danego zbioru danych badawczych, tak aby potencjalny użytkownik wiedział, że udostępniane dane zostały wytworzenie lub zgromadzone w ramach działalności naukowej finansowanej ze środków publicznych. 

5. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, udostępniając dane badawcze, wraz z ich udostępnieniem informuje o braku warunków ponownego wykorzystywania albo określa te warunki.

6. Pozostałe informacje będące w posiadaniu podmiotów sektora nauki, tj. informacje sektora publicznego inne niż dane badawcze oraz dane badawcze niespełniające przesłanek określonych w art. 22 ustawy, nie będą podlegały ponownemu wykorzystywaniu.

7. Warunki ponownego wykorzystania danych badawczych określa dana licencja.


Historia wersji
Wytworzył: Tomasz Bogusz
Data wytworzenia: 22-06-2022
Opublikowane przez: Aleksandra Pomian
Data publikacji: 22-06-2022 08:35
Ostatnio zaktualizował: Aleksandra Pomian
Data ostatniej aktualizacji: 22-06-2022 08:39