Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego

Źródła prawa

Sprawy dotyczące ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego regulują:

  1. dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2019/1024 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego (dalej jako dyrektywa 2019/1024) oraz 

  2. ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (dalej jako ustawa).

Pojęcia:

  1. informacje sektora publicznego – to każda treść lub jej część, niezależnie od sposobu utrwalenia, w szczególności w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej, będącą w posiadaniu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (dalej również UPWr) w zakresie, w jakim dotyczy Systemu biblioteczno-informacyjnego UPWr,

  2. otwarte dane – informacje sektora publicznego udostępniane lub przekazywane w postaci elektronicznej, bezwarunkowo lub z uwzględnieniem warunków, o których mowa w rozdziale 3 ustawy, kompletne, aktualne, w wersji źródłowej, w otwartym i niezastrzeżonym formacie przeznaczonym do odczytu maszynowego, które są przeznaczone do bezpłatnego ponownego wykorzystywania na tych samych zasadach dla każdego użytkownika, bez konieczności potwierdzania tożsamości przez użytkownika,

  3. ponowne wykorzystywanie – wykorzystywanie przez użytkowników informacji sektora publicznego w jakimkolwiek  celu, z wyjątkiem wymiany informacji sektora publicznego między podmiotami zobowiązanymi wyłącznie w celu realizacji zadań publicznych,

  4. użytkownik – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ponownie wykorzystuje informacje sektora publicznego lub wykorzystuje dane prywatne.

Prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego

Prawo dotyczy wykorzystania informacji sektora publicznego:

1. udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej UPWr lub w portalu danych lub w innym systemie teleinformatycznym podmiotu zobowiązanego,

2. przekazanych na wniosek o ponowne wykorzystywanie.

Udostępnienie informacji publicznych

1. Udostępnianie informacji sektora publicznego w celu ponownego ich wykorzystywania, następuje na wniosek w przypadkach, określonych w art. 39 ust. 1 ustawy.

2. Wniosek może dotyczyć umożliwienia ponownego wykorzystywania, w sposób stały i bezpośredni w czasie rzeczywistym, informacji sektora publicznego gromadzonych i przechowywanych w systemie teleinformatycznym podmiotu zobowiązanego, zgodnie z postanowieniami art. 39 ust. 2 ustawy.

3. Informacje sektora publicznego udostępnia się lub przekazuje w celu ponownego wykorzystywania bezpłatnie, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie (art. 17 ustawy).

4. Odpłatne udostępnienie lub przekazanie informacji sektora publicznego następuje na zasadach określonych w art. 18 ustawy.

5. Ww. opłata jest kalkulowana indywidualnie dla każdego wniosku.

6. Warunki ponownego wykorzystywania:

1) informacja musi zawierać wzmiankę o źródle jej pozyskania poprzez podanie pełnej nazwy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu;

2) informacja musi zawierać datę wytworzenia lub pozyskania informacji sektora publicznego;

3) jeśli pozyskana treść informacji będzie modyfikowana, informacja musi zawierać zamieszczoną adnotację o tym, że uzyskana informacja sektora publicznego została przetworzona w procesie ponownego wykorzystywania;

4) jeżeli treść pozyskanej informacji sektora publicznego lub jej fragment, ma stanowić część całości, informację należy ją zamieścić w tekście w formie cytatu, z przypisem informującym o źródle pochodzenia;

5) 
zawarcie informacji, iż Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu nie ponosi odpowiedzialności za jej przetworzenie, dalsze udostępnianie i wykorzystywanie.

7. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu może określić dodatkowe warunki ponownego wykorzystywania w odniesieniu do poszczególnych informacji sektora publicznego.

8. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu może określić również inne warunki, jeśli ponowne wykorzystywanie dotyczy informacji sektora publicznego spełniającej cechy utworu lub przedmiotu praw pokrewnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych lub stanowiących bazę danych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych, do których przysługują mu autorskie prawa majątkowe lub prawa pokrewne, w szczególności poprzez określenie warunku dotyczącego obowiązku poinformowania o nazwisku, imieniu lub pseudonimie twórcy lub artysty wykonawcy, jeżeli jest znany.

9. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu nie ponosi odpowiedzialności za dalsze ponowne wykorzystywanie uzyskanych przez użytkownika informacji.

10. Prawo do dostępu do informacji sektora publicznego podlega ograniczeniom zgodnie z art. 6 ustawy.

11. W przypadku, gdy wykonywanie zadań publicznych wymaga ograniczenia korzystania z informacji sektora publicznego przez innych użytkowników, podmiot zobowiązany może zawrzeć z użytkownikiem umowę o udzielenie wyłącznego prawa do korzystania z tych informacji.

12. Umowa o udzielenie wyłącznego prawa do korzystania z informacji sektora publicznego podlega co najmniej raz w roku ocenie podmiotu zobowiązanego w zakresie dalszego istnienia powodów jej zawarcia. Jeżeli w wyniku oceny podmiot zobowiązany stwierdzi ustanie powodów jej zawarcia, niezwłocznie wypowiada umowę.

Zasady wniesienia wniosku

1. Wniosek winien spełniać warunki formalne wskazane w art. 39 ust. 3 ustawy i może być:

1) przesłany pocztą na adres Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,

2) 
złożony osobiście w Biurze Rektora,

3) 
przesłany drogą elektroniczną na adres e-mail: rektor@upwr.edu.pl,

4) 
przesłany za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ESP) UPWr utworzonej na platformie ePUAP.

2. W przypadku niespełnienia warunków formalnych wniosku, wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków, wraz z pouczeniem, zgodnie z art. 39 ust. 5 ustawy.

Rozpatrzenie wniosku

1. Rozpatrzenie wniosku następuje w terminach i na zasadach określonych w art. 40 ustawy.

2. Rozpatrzenie wniosku o ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego, o którym mowa w art. 39 ust. 1 ustawy, następuje zgodnie z postanowieniami art. 41 ustawy.

3. Rozpatrzenie wniosku o ponowne wykorzystanie informacji w sposób stały, o którym mowa w art. 39 ust. 2 ustawy, następuje zgodnie z postanowieniami art. 42 ustawy.

4. Organem odwoławczym od decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz od decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie jest minister właściwy do spraw informatyzacji.

5. W zakresie nieuregulowanym ustawą do decyzji o odmowie wyrażenia zgody na ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego oraz do decyzji o warunkach ponownego wykorzystywania lub o wysokości opłat za ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.

6. Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach o ponowne wykorzystywanie stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, z tym że:

1) przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi,

2) skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.

Pliki do pobrania


Historia wersji
Wytworzył: Tomasz Bogusz
Data wytworzenia: 22-06-2022
Opublikowane przez: Aleksandra Pomian
Data publikacji: 22-06-2022 08:25
Ostatnio zaktualizował: Aleksandra Pomian
Data ostatniej aktualizacji: 22-06-2022 08:30