2022 rok

Zarządzenie nr 194/2022 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 2022 roku

w sprawie wprowadzenia zmian do zarządzenia nr 201/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dnia 10 lipca 2020 roku w sprawie ustalenia liczebności grup zajęciowych oraz zasad realizacji i rozliczania zajęć dydaktycznych, w tym praktyk zawodowych

Na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.) oraz § 8 ust. 2 i ust. 3 pkt. 2 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stanowiącego załącznik do uchwały nr 56/2019 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego z dnia 28 czerwca 2019 roku w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ze zm. zarządza się, co następuje:


§ 1


W zarządzeniu nr 201/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 10 lipca 2020 roku w sprawie ustalenia liczebności grup zajęciowych oraz zasad realizacji i rozliczania zajęć dydaktycznych, w tym praktyk zawodowych wprowadza się następujące zmiany:

§ 7 ust. otrzymuje brzmienie:


„§ 7


RODZAJE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH I LICZEBNOŚCI GRUP STUDENCKICH

1. W Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu prowadzone są następujące zajęcia dydaktyczne:

1) wykłady,
2) ćwiczenia audytoryjne,
3) ćwiczenia laboratoryjne,
4) ćwiczenia projektowe,
5) warsztaty,
6) seminaria,
7) pracownie,
8) konwersatoria,
9) ćwiczenia terenowe,
10) ćwiczenia kliniczne,
11) staże kliniczne,
12) praktyki,
13) lektoraty,
14) zajęcia sportowe,
15) zajęcia z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość.

2. Zajęcia dydaktyczne odbywają się w grupach studenckich o liczebności:

1) ćwiczenia audytoryjne (A) – od 28 do 36 osób,
2) ćwiczenia laboratoryjne (L), projektowe, warsztaty, (P), lektoraty, seminaria i pracownie na studiach pierwszego stopnia – od 14 do 18 osób,
3) ćwiczenia terenowe (T) – od 14 do 28 osób,
4) ćwiczenia i staże kliniczne (K), seminaria, konwersatoria i zajęcia specjalizacyjne na studiach drugiego stopnia (S) – od 7 do 10 osób,
5) zajęcia sportowe:

a) zajęcia na krytej pływalni - od 10 do 15 osób,
b) zajęcia z gier zespołowych, grupy fitness lub o charakterze wytrzymałościowo-siłowym, odbywające się w obiektach sportowych - od 18 do 28 osób,
c) zajęcia odbywające się w terenie od 14 do 28 osób,

6) grupy obcojęzyczne w ramach programów międzynarodowych, np. Erasmus + - od 6 do 18 osób,

7) liczebność grupy uczestników zajęć realizowanych w formie ćwiczeń z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość uzależniona jest od rodzaju zajęć i stosowanego narzędzia i wynosi od 16 do 36 osób.

3. Liczbę grup ustala się poprzez podzielenie liczby studentów danego roku przez planowaną liczebność grupy studenckiej.Otrzymany wynik zaokrągla się do liczby całkowitej. Podziału na grupy dokonuje właściwy prodziekan.

4. Ze względu na bezpieczeństwo studentów, pracowników, warunki lokalowe, liczbę stanowisk ćwiczeniowych oraz inne uzasadnione przyczyny, prodziekan może zmienić liczebność grup ustaloną w ust. 2. Zmniejszenie liczebności w stosunku do podstawowej liczebności grup wymaga akceptacji prorektora właściwego według kompetencji.

5. Realizacja przedmiotów z obszarów nauk humanistycznych i społecznych odbywa się w formie wykładów w grupach o liczebności 80-110 studentów.

6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą prorektora właściwego według kompetencji, możliwe jest uruchomienie zajęć z przedmiotów w ofercie ogólnouczelnianej (przedmioty humanistyczne i społeczne, języki obce, zajęcia sportowe) dla mniejszej liczby studentów.

7. Zajęcia dydaktyczne z przedmiotów fakultatywnych mogą być uruchomione, gdy liczba studentów zapisanych na przedmiot równa jest co najmniej podstawowej liczebności jednej grupy laboratoryjnej.

8. Zajęcia dydaktyczne z przedmiotów na specjalnościach mogą być uruchomione, gdy liczba studentów zapisanych na specjalność równa jest co najmniej podstawowej liczebności jednej grupy laboratoryjnej.

9. Zajęcia dydaktyczne z przedmiotów wspólnych dla specjalności na danym kierunku i poziomie studiów, w tym przedmioty fakultatywne, realizowane są łącznie dla wszystkich studentów realizujących kształcenie na danym kierunku w danym roku akademickim. Nie dopuszcza się rozdzielnej realizacji przedmiotów.

10. Zajęcia dydaktyczne dla wydzielonych grup w ramach programów międzynarodowych Erasmus+ mogą być uruchomione, gdy liczba studentów przyjeżdżających z zagranicy zapisanych na przedmiot wynosi co najmniej 6 osób.

11. Dozwolone jest utworzenie wydzielonej grupy dla studentów programów międzynarodowych Erasmus+ oraz zainteresowanych przedmiotem studentów UPWr. W przypadku, gdy liczba studentów przyjeżdżających z zagranicy zapisanych na przedmiot jest mniejsza niż 6, brakująca do utworzenia wydzielonej grupy liczba studentów zagranicznych musi zostać uzupełniona co najmniej dwukrotnie większą liczbą studentów z UPWr. Ewentualnego podziału na dwie grupy ćwiczeniowe typu L/P/T można dokonać, gdy na przedmiot zapisze się co najmniej 19 studentów, w tym co najmniej 2 studentów przyjeżdżających z zagranicy w każdej grupie.”


§ 2


Pozostałe postanowienia zarządzenia nr 201/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pozostają bez zmian.


§ 3


Postanowienia niniejszego zarządzenia stanowią odpowiednio podstawę do organizacji i rozliczenia zajęć dydaktycznych począwszy od semestru letniego roku akademickiego 2022/2023.


§ 4


Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Rektor

prof. dr. hab. inż. Jarosław Bosy

Zmiany

Zmiany
Status Akt zmieniający
akt zmieniany Zarządzenie nr 201/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 10 lipca 2020 roku

Historia wersji
Wytworzył: Jarosław Bosy
Data wytworzenia: 13-12-2022
Opublikowane przez: Joanna Kołaczyńska
Data publikacji: 14-12-2022 09:00
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 14-12-2022 09:30