w sprawie zasad szkolenia pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
na podstawie: art. 23 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 oraz art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz., 574 z późn. zm.), art. 15s pkt 4 lit. e) ustawy z 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz.U. z 2022 poz. 546), art. § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2004 Nr 180, poz. 1860), § 3 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2 listopada 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia (Dz.U. nr 2018 poz. 2090) oraz § 8 ust. 2, ust. 3 pkt 2 i pkt 19 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stanowiącego załącznik do uchwały nr 56/2019 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2019 roku w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z późn. zm. zarządza się co następuje:
§1
Zarządzenie określa zasady realizowania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:
1. Szkolenia wstępnego:
a) instruktażu ogólnego,
b) instruktażu stanowiskowego,
2. Szkolenia okresowego.
§2
Szczegółowe programy szkolenia w oparciu o ramowe programy zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. (Dz.U. Nr. 180 poz. 1860 ze zm.) opracowuje jednostka organizująca szkolenia w uzgodnieniu z działem BHP oraz ochrony P/POŻ.
§3
Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu
1. szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej „instruktażem ogólnym”
2. szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej „instruktażem stanowiskowym”.
§4
1. Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy:
- nowo zatrudnieni pracownicy,
- studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką
- uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu
2. Instruktaż ogólny prowadzi pracownik Działu BHP oraz Ochrony PPOŻ
§5
1. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się z każdym:
- nowo zatrudnionym pracownikiem,
- studentem odbywającym u pracodawcy praktykę studencką
- uczniem szkół zawodowych zatrudnionym w celu praktycznej nauki zawodu przed przystąpieniem do pracy bezpośrednio na stanowisku pracy.
2. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub upoważniony pracownik posiadający ważne szkolenie okresowe bhp dla osób kierujących pracownikami.
3. Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
4. Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami BHP i stanowi podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku
5. Pracownik wykonujący prace na kilku stanowiskach, odbywa instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.
6. W przypadku wprowadzenia na stanowiskach zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn lub innych urządzeń - pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy bhp ponownie w zakresie dotyczącym tych zmian.
§6
1. Jednostka organizacyjna opracowuje szczegółowy program szkolenia w oparciu o ramowe programy zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. (Dz.U. Nr. 180 poz. 1860 ze zm.) w uzgodnieniu z działem BHP oraz ochrony P/POŻ.
§7
1. Instruktaż stanowiskowy kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawy dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku
§8
1. Odbycie instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego powinno być potwierdzone przez osobę przeszkoloną podpisem na karcie szkolenia wstępnego.
2. Karta szkolenia wstępnego przechowywana jest w aktach osobowych pracownika.
§9
1. Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację oraz ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
2. Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach:
a) naukowo-dydaktycznych, inżynieryjno-technicznych, robotniczych – przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach,
b) kierowniczych - przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.
3. Szkolenie okresowe przeprowadza się dla pracowników:
a) zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, pracowników naukowo-dydaktycznych oraz inżynieryjno - technicznych w formie kursu, seminarium prowadzonego stacjonarnie lub przeprowadzonego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej bądź samokształcenia kierowanego co 5 lat,
b) zatrudnionych na stanowiskach robotniczych – w formie instruktażu co 3 lata.
c) dla pracowników biorących udział w zamkniętym użyciu GMM – w formie kursu, seminarium prowadzonego stacjonarnie lub przeprowadzonego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej bądź samokształcenia kierowanego, co najmniej raz na 2 lata.
4. Czas trwania szkoleń dla poszczególnych stanowisk określają szczegółowe programy szkoleń, o których mowa w §2.
5. Szkolenie okresowe powinno być zakończone egzaminem sprawdzającym.
6. Zaświadczenie o jego ukończeniu winno być przechowywane w aktach osobowych pracownika.
§ 10
1. Nadzór nad realizacją zarządzenia sprawują odpowiednio osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi UPWr przy współpracy z Działem Kadr i Płac jak i Działem BHP oraz Ochrony PPOŻ
§ 11
1. Z wejściem w życie zarządzenia traci moc zarządzenie Rektora nr 46/2019 z dnia 2 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Rektor
prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy
Status | Akt zmieniający |
---|---|
akt uchylany | Zarządzenie nr 46/2019 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 2 kwietnia 2019 roku |
Wytworzył: | Jarosław Bosy |
---|---|
Data wytworzenia: | 13-12-2022 |
Opublikowane przez: | Joanna Kołaczyńska |
Data publikacji: | 14-12-2022 09:00 |
Ostatnio zaktualizował: | Joanna Kołaczyńska |
Data ostatniej aktualizacji: | 14-12-2022 09:12 |