w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
Na podstawie art.23 ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz.1668 z póź. zm.) art. 2374 Kodeksu pracy w związku z § 2 i następne Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz.1860 z późn. zm.) oraz w oparciu o Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia (Dz.U. 2018 poz. 2090) zarządza się, co następuje:
§ 1
- Szkolenie z zakresu bhp prowadzone jest jako:
a) szkolenie wstępne,
b) szkolenie okresowe, w formie instruktażu, kursu lub seminarium.
- Szkolenie wstępne z zakresu bhp jest obowiązkowe dla:
a) nowoprzyjętych pracowników
b) doktorantów
c) studentów i uczniów odbywających praktyki zawodowe na Uczelni
d) wolontariuszy
- Szczegółowe programy szkolenia w oparciu o ramowe programy zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) opracowuje jednostka organizująca szkolenia w uzgodnieniu z Inspektoratem BHP.
§ 2
- Szkolenie wstępne dla poszczególnych grup stanowisk pracy składa się z:
a) szkolenia wstępnego ogólnego zwanego instruktażem ogólnym,
b) szkolenia wstępnego na stanowisku pracy zwanego instruktażem stanowiskowym.
§ 3
- Instruktaż ogólny przeprowadzany jest przed przystąpieniem do pracy lub odbyciem praktyki dla:
a) pracowników nowozatrudnionych,
b) studentów odbywających praktyki studenckie w Uczelni,
c) uczniów odbywających praktyki zawodowe w Uczelni.
- Instruktaż ogólny przeprowadzają pracownicy Inspektoratu BHP.
§ 4
- Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed przystąpieniem do pracy lub odbyciem praktyki, bezpośrednio na stanowisku pracy dla:
a) pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych,
b) pracowników, zatrudnianych na stanowiskach, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych,
c) pracowników przenoszonych na w/w stanowiska,
d) studentów i uczniów odbywających praktyki zawodowe w Uczelni.
e) doktorantów realizujących studia doktoranckie w Uczelni
f) wolontariuszy świadczących pracę na rzecz Uczelni
- Instruktaż stanowiskowy przeprowadza osoba kierująca pracownikami lub wyznaczona przez nią osoba z doświadczeniem zawodowym, która zna specyfikę zagrożeń na danym stanowisku pracy.
- Odbycie przez pracownika instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego powinno być potwierdzone przez pracownika na piśmie oraz odnotowane w aktach osobowych pracownika.
§ 5
- Szkolenie okresowe, którego celem jest ugruntowanie wiadomości w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadza się dla:
a) pracowników na stanowiskach kierowniczych - co 5 lat,
b) pracowników naukowo-dydaktycznych, doktorantów i inżynieryjno-technicznych - co 5 lat,
c) pracowników na stanowiskach robotniczych - w formie instruktażu raz na 3 lata.
- Czas trwania szkolenia dla poszczególnych stanowisk określają szczegółowe programy szkoleń, o których mowa w § 1 pkt 3.
§ 6
- Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.
- Pierwsze szkolenie okresowe na pozostałych ww. stanowiskach przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.
§ 7
- Szkolenie okresowe powinno być zakończone egzaminem sprawdzającym przyswojenie wiadomości objętych programem szkolenia.
- Zaświadczenie o jego ukończeniu winno być przechowywane w aktach osobowych pracownika.
§ 8
- Nadzór nad realizacją zarządzenia sprawują odpowiednio Dziekani i Kierownicy jednostek organizacyjnych przy współpracy z Inspektoratem BHP.
§ 9
Z wejściem w życie zarządzenia traci moc Zarządzenie Rektora nr 74/2005 z dnia 29 sierpnia 2005 roku w sprawie szczegółowych zasad szkolenia pracowników Akademii Rolniczej we Wrocławiu w dziadzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 10
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Rektor
prof. dr hab. Tadeusz Trziszka