2021 rok

Zarządzenie nr 108/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 16 czerwca 2021 roku

w sprawie zasad weryfikacji oryginalności pisemnych prac dyplomowych oraz obsługi procesu dyplomowania w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów

Na podstawie art. 23 ust. 1 i ust. 2 pkt 2, art. 76 ust. 4, art. 351 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 z późn. zm.) oraz § 8 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stanowiącego załącznik do uchwały nr 56/2019 z dnia 28 czerwca 2019 r. Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z późn. zm. zarządza się, co następuje:

§ 1

  1. W Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, zwanym dalej Uczelnią, wprowadza się zasady weryfikacji samodzielności przygotowania pisemnych prac dyplomowych (inżynierskich, licencjackich, magisterskich) w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym (JSA) oraz obsługi procesu dyplomowania w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów (USOS),

  2. Procedurą, o której mowa w ust. 1, objęte są wszystkie prace dyplomowe realizowane na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

  3. Dostęp do JSA i Archiwum Prac Dyplomowych (APD) posiadają upoważnieni pracownicy Uczelni.

§ 2


1. Przed rozpoczęciem procedury antyplagiatowej pracownik dziekanatu wprowadza do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów (USOS) następujące dane dyplomowanego studenta:

1) program studiów, kod dyplomu, kod kierunku/specjalności, kod jednostki;
2) tytuł pracy dyplomowej;
3) datę zatwierdzenia tematu pracy dyplomowej;
4) imię (imiona) i nazwisko kierującego pracą dyplomową (opiekuna pracy dyplomowej);
5) imię (imiona) i nazwisko recenzenta (recenzentów);
6) datę złożenia pracy dyplomowej.


2. Po wprowadzeniu danych, o których mowa w ust. 1, student zobowiązany jest wypełnić w APD formularz zawierający szczegółowe dane dotyczące pracy dyplomowej: język pracy, tytuł pracy w języku angielskim, streszczenie pracy w języku polskim i angielskim, słowa kluczowe, oraz wczytać plik z pracą dyplomową, zatwierdzić wymagane oświadczenie o samodzielnym przygotowaniu pracy i nienaruszaniu praw autorskich oraz przekazać pracę dyplomową do zatwierdzenia przez jej opiekuna.

3. Opiekun pracy dyplomowej weryfikuje jej treść, a następnie sprawdza wynik raportu z badania antyplagiatowego w wersji ogólnej i szczegółowej, które generują się automatycznie z JSA przez interfejs APD. Raport ogólny zawiera metrykę, podstawową analizę tekstu, wynik ogólny badania, wynik szczegółowy jak i definicję poszczególnych wpisów. Raport szczegółowy zawiera ponadto obliczone współczynniki podobieństwa przedstawiające stopień zgodności analizowanego tekstu ze źródłami, z którymi został on porównany w ramach przeprowadzonej analizy, wykaz źródeł, w których zostały odnalezione fragmenty identyczne z fragmentami badanej pracy dyplomowej, a także tekst badanej pracy z zaznaczonymi fragmentami stanowiącymi potencjalne zapożyczenia lub fragmentami innego stylu.

4. Po sprawdzeniu wyniku badania antyplagiatowego, opiekun pracy akceptuje raport oraz przekazuje pracę do wpisania recenzji.

§ 3


1. Weryfikacja oryginalności pisemnych prac dyplomowych polega na analizie Procentowego Rozmiaru Podobieństwa (PRP) – parametru wskazującego na poziom podobieństwa pracy badanej do innych dokumentów znajdujących się w bazach porównawczych (prac dyplomowych znajdujących się w Ogólnopolskim Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych – ORPPD, zasobów Internetu, aktów prawnych), w ramach którego wyróżnia się cztery rodzaje współczynników PRP, określających poziom zapożyczeń z baz referencyjnych, różniące się długością fraz uwzględnianych przy obliczaniu PRP:


1) współczynnik PRP nr 1 określa, jaką część badanej pracy stanowią frazy o długości 5 wyrazów lub dłuższe odnalezione w bazach referencyjnych,

2) współczynnik PRP nr 2 określa, jaką część badanej pracy stanowią frazy o długości 10 wyrazów lub dłuższe odnalezione w bazach referencyjnych,

3) współczynnik PRP nr 3 określa, jaką część badanej pracy stanowią frazy o długości 20 wyrazów lub dłuższe odnalezione w bazach referencyjnych,

4) współczynnik PRP nr 4 określa, jaką część badanej pracy stanowią frazy o długości 40 wyrazów lub dłuższe odnalezione w bazach referencyjnych.

2. Po wygenerowaniu raportów, o których mowa w ust. 1, opiekun pracy dyplomowej ustala, czy:

1) współczynnik PRP nr 1 jest mniejszy niż 50%,
2) współczynnik PRP nr 2 jest mniejszy niż 40%,
3) współczynnik PRP nr 3 jest mniejszy niż 30%,
4) współczynnik PRP nr 4 jest mniejszy niż 20%,
5) próbowano dokonać manipulacji w tekście badanej pracy w celu ukrycia plagiatu oraz zafałszowania wartości współczynników PRP.

3. Opiekun pracy dyplomowej na podstawie Raportu Ogólnego oraz Raportu Szczegółowego generowanego w APD, ocenia czy praca nie zawiera nieuprawnionych zapożyczeń lub czy zawarte w niej prawidłowo oznaczone zapożyczenia (cytaty) nie budzą wątpliwości co do samodzielności pracy dyplomowej przygotowanej przez studenta.


§ 4


1. Jeżeli raporty, o których mowa w § 3 ust. 3 nie budzą zastrzeżeń, opiekun pracy dyplomowej zatwierdza je i przekazuje pracę do recenzji.

2. Opiekun oraz recenzent/recenzenci pracy dyplomowej są zobowiązani do wprowadzenia recenzji pracy dyplomowej w APD oraz do ich zatwierdzenia.

3. Upoważniony pracownik dziekanatu jest zobowiązany do wydrukowania uwierzytelnionego wydruku recenzji i włączenia ich do teczki akt osobowych studenta.

4. Student może przystąpić do egzaminu dyplomowego po uzyskaniu pozytywnych recenzji pracy od opiekuna i recenzenta/recenzentów.

§ 5


1. Jeżeli z Raportów, o którym mowa w § 3 ust. 3, wynika, że wskaźniki, o których mowa w § 3 ust. 2, zostały przekroczone, opiekun pracy dyplomowej może zatwierdzić pracę, jeżeli z analizy wynika, że nie narusza ona praw własności intelektualnej lub zlecić administratorowi APD wycofanie pracy oraz zobowiązać studenta do jej poprawy.

2. Student po konsultacji z opiekunem pracy dyplomowej dokonuje poprawy pracy, która następnie ponownie przechodzi procedurę antyplagiatową.

3. Możliwość poprawy pracy w APD przysługuje studentowi maksymalnie dwukrotnie.

4. Jeśli z wniosków zawartych w ostatnim raporcie z badania antyplagiatowego wynika, że praca zawiera nieuprawnione zapożyczenia lub modyfikacje, o których mowa § 3 ust. 3, opiekun przekazuje zgromadzoną dokumentację wraz z wypełnioną opinią, stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia dziekanowi, który zawiadamia rektora. Rektor podejmuje decyzję o przekazaniu sprawy do zbadania przez komisję dyscyplinarną do spraw studentów, za pośrednictwem rzecznika dyscyplinarnego ds. studentów.

§ 6


Dostęp do treści raportu podobieństwa posiadają opiekun pracy oraz jej autor, recenzent, uprawnieni pracownicy dziekanatów, Sekcji systemów edukacyjnych Uczelnianego Centrum Informatyzacji oraz Centrum Spraw Studenckich, a w przypadku stwierdzenia naruszenia praw autorskich, o których mowa w § 5 ust. 4, także właściwi dziekani, prorektor ds. studenckich i edukacji oraz upoważnieni członkowie komisji dyscyplinarnych oraz rzecznicy dyscyplinarni.

§ 7


Pracownik dziekanatu przed przystąpieniem studenta do egzaminu dyplomowego zobowiązany jest sprawdzić, czy:

1) w USOS znajdują się dane studenta wymagane rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki określające sposób prowadzenia dokumentacji przebiegu studiów;

2) praca dyplomowa i dane jej dotyczące zostały wprowadzone do APD;

3) praca dyplomowa wprowadzona do APD została zatwierdzona przez opiekuna pracy;

4) do APD zostały wprowadzone recenzje opiekuna pracy dyplomowej i recenzenta/recenzentów;

5) recenzje, o których mowa w pkt. 4 zostały zatwierdzone i uwierzytelnione w USOS;
praca dyplomowa w wersji elektronicznej zawiera unikatowe numery kontrolne stron przydzielone w APD.

§ 8


1. Pracownik dziekanatu drukuje z USOS uwierzytelnione wydruki recenzji, które przed dopuszczeniem do egzaminu dyplomowego włącza do teczki akt osobowych dyplomowanego studenta.

2. W trakcie egzaminu dyplomowego przewodniczący komisji egzaminacyjnej uzupełnia w protokole egzaminu dyplomowego w USOS:

1) pytania zadane podczas egzaminu dyplomowego;
2) ostateczną ocenę pracy dyplomowej;
3) ostateczną ocenę z egzaminu dyplomowego;
4) ostateczny wynik studiów.

3. Uzupełniony protokół z egzaminu dyplomowego, zatwierdzony przez członków komisji egzaminacyjnej w USOS, sporządzony w formie uwierzytelnionego wydruku, jest przechowywany w aktach osobowych studenta.

4. Po złożonym, z wynikiem pozytywnym, egzaminie dyplomowym pracownik dziekanatu generuje w USOS numer dyplomu i sporządza dokumenty potwierdzające ukończenie studiów, zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów prawa. Sporządza także i umieszcza w teczce akt osobowych studenta informację o złożeniu pracy dyplomowej w formie elektronicznej i jej przechowywaniu w APD, zawierającą dane umożliwiające jej skuteczne wyszukanie.

§ 9

1. Wykonanie zarządzenia powierza się dziekanom.
2. Nadzór nad wykonaniem zarządzenia sprawuje Prorektor ds. studenckich i edukacji.

§ 10


1. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

2. Traci moc zarządzenie nr 421/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 28 grudnia 2020 roku w sprawie zasad weryfikacji oryginalności pisemnych prac dyplomowych i magisterskich oraz obsługi procesu dyplomowania w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów.


Rektor

prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy

Pliki do pobrania

Zmiany

Zmiany
Status Akt zmieniający
akt uchylany Zarządzenie nr 421/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 28 grudnia 2020 roku

Historia wersji
Wytworzył: Jarosław Bosy
Data wytworzenia: 16-06-2021
Opublikowane przez: Bartosz Hoppe
Data publikacji: 16-06-2021 13:00
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 30-01-2023 12:29