2023 rok

Zarządzenie nr 63/2023 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 13 kwietnia 2023 roku

w sprawie stawek wynagrodzeń i zasad powierzania realizacji zajęć dydaktycznych na podstawie umów zlecenia na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich oraz wprowadzenia zmian do zarządzenia nr 96/2018 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2018 roku w sprawie stawek wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe i dodatków specjalnych dla nauczycieli akademickich zatrudnionych w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz stawek wynagrodzeń za zajęcia dydaktyczne realizowane na podstawie umów zlecenia, obowiązujących od roku akademickiego 2018/2019

Na podstawie art. 23 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r., poz. 574 z późn. zm.), § 8 ust. 2 i ust. 3 pkt 2, § 86 ust. 1 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stanowiącego załącznik do uchwały nr 56/2019 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2019 roku w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z późn. zm. zarządza się, co następuje:

§ 1

  1. Osoby niebędące nauczycielami akademickimi zatrudnionymi w UPWr prowadzą zajęcia dydaktyczne na podstawie umowy zlecenia i otrzymują wynagrodzenie według stawek określonych w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.

  2. O grupie stosowanych stawek decyduje posiadany przez zleceniobiorcę stopień lub tytuł naukowy, a w przypadku emerytowanych nauczycieli UPWr stanowisko z ostatniego okresu zatrudnienia w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

  3. Jeżeli zachodzi konieczność zlecenia realizacji zajęć dydaktycznych osobom niebędącym  nauczycielami akademickimi zatrudnionymi w UPWr, dziekan może dodatkowo podwyższać stawki określone w załączniku nr 1 – za zajęcia dydaktyczne realizowane w języku polskim do 200% stawki godzinowej, a za zajęcia realizowane w języku angielskim do 300%. Stawki wyższe niż określone w załączniku nr 1 mogą być stosowane, jeśli wydział posiada środki na ten cel.

  4. Przedstawiciele przemysłu, zagraniczni wykładowcy, wybitni specjaliści z danego zakresu, itp.– zapraszani incydentalnie do przeprowadzenia wybranych zajęć, w tym na kierunkach o profilu praktycznym, otrzymują wynagrodzenie w wysokości do 150 złotych za godzinę obliczeniową. Dziekan wydziału, posiadając środki na ten cel, może podwyższyć stawkę, nie więcej jednak niż do 350 złotych za godzinę obliczeniową.

  5. Postanowienia ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do zawierania umów zleceń na prowadzenie zajęć dydaktycznych w ramach kształcenia w jednostkach ogólnouczelnianych. 
    O wysokości zastosowanego zwiększenia stawki decyduje właściwy prorektor.

  6. Stawki określone w ust. 1 nie dotyczą zajęć prowadzonych na studiach podyplomowych i szkoleniach specjalizacyjnych, kursach i innych formach kształcenia.

§ 2

  1. Do określenia czasu trwania wszystkich rodzajów zajęć dydaktycznych na wszystkich formach i poziomach studiów przyjmuje się godzinę obliczeniową trwającą 45 minut.

  2. Godziny dydaktyczne realizowane w jednostce muszą być tak rozdzielone pomiędzy nauczycieli i inne osoby prowadzące zajęcia, aby nie występowały jednocześnie niedobory i godziny ponadwymiarowe. 

  3. W przypadku braku godzin zapewniających realizację pensum nauczycieli i obowiązkowych praktyk zawodowych doktorantów nie można zatrudniać w jednostce osób w ramach umów cywilnoprawnych.

  4. Kierownik jednostki realizującej dany przedmiot proponuje i uzgadnia z dziekanem zakres umowy zlecenie, a w przypadku jednostek ogólnouczelnianych realizujących zadania dydaktyczne z właściwym prorektorem.

  5. Kierownik jednostki realizującej dany przedmiot weryfikuje i potwierdza wykonanie przez zleceniobiorcę zajęć dydaktycznych będących przedmiotem umowy zlecenia na każdym rachunku przedkładanym do akceptacji dziekana (i odpowiednio prorektora) oraz gwarantuje zgodność liczby wykonanych zajęć w ramach umów cywilnoprawnych ze składanym sprawozdaniem jednostki z realizacji zajęć dydaktycznych w danym roku akademickim.

  6. Umowy zlecenie zawierane są z wykorzystaniem Elektronicznego Obiegu Dokumentów (EOD). Zleceniodawcą jest dziekan wydziału lub prorektor właściwy według kompetencji.

  7. Wszyscy zleceniobiorcy i zajęcia dydaktyczne realizowane w ramach umowy zlecenie muszą zostać wpisane w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów (USOS).

§ 3

Wysokość stawek zawartych umów zleceń, których termin wykonania obejmuje oba semestry roku akademickiego 2022/2023, może ulec zmianie na mocy zawartych aneksów, w części dotyczącej semestru letniego. 

§ 4

Uchyla się § 2 i § 3 zarządzenia nr 96/2018 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2018 roku w sprawie stawek wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe i dodatków specjalnych dla nauczycieli akademickich zatrudnionych Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz stawek wynagrodzeń za zajęcia dydaktyczne realizowane na podstawie umów zlecenia, obowiązujących od roku akademickiego 2018/2019. 

§ 5

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


Z upoważnienia rektora UPWr

prof. dr hab. inż. Adam Szewczuk

Pliki do pobrania

Zmiany

Zmiany
Status Akt zmieniający
akt zmieniany Zarządzenie nr 96/2018 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2018 roku

Historia wersji
Wytworzył: Adam Szewczuk
Data wytworzenia: 13-04-2023
Opublikowane przez: Aleksandra Pomian
Data publikacji: 13-04-2023 15:00
Ostatnio zaktualizował: Aleksandra Pomian
Data ostatniej aktualizacji: 14-04-2023 08:22