2023 rok

Zarządzenie nr 163/2023 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2023 roku

w sprawie wytycznych do opracowania dokumentacji programów studiów oraz tworzenia studiów w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Na podstawie art. 23 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2023 r., poz. 742 z późn. zm.) oraz § 5 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stanowiącego załącznik do uchwały nr 42/2023 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 29 września 2023 roku w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w związku z art. 53 ust. 3, 4, 6-8a i 10, art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2023 r., poz. 742 z późn. zm.),  § 3 - § 7 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z 2021 r., poz. 661 z późn. zm.) oraz § 9  uchwały nr 113/2019 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie wytycznych w zakresie projektowania i ustalania programów studiów w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu z późn. zm. zarządza się, co następuje:

§ 1

  1. W Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, od cyklu kształcenia rozpoczynającego się w  roku akademickim 2020/2021, jedynym narzędziem służącym przygotowaniu dokumentacji programów studiów jest system Sylabus.

  2. Przygotowanie dokumentacji programów studiów, o której mowa w ust. 1, opiera się wyłącznie na wzorach określonych dla poszczególnych cykli w systemie Sylabus.

  3. Plany studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w następnym roku akademickim przygotowuje i weryfikuje prodziekan w systemie Sylabus – w terminie do 31 grudnia trwającego roku akademickiego.

  4. Jeżeli program studiów dla danego kierunku, poziomu, profilu studiów wymaga zmiany kierunkowych efektów uczenia się od nowego cyklu kształcenia, prodziekan jest zobowiązany do przedłożenia ich projektu, opracowanego przez radę programową kierunku studiów lub radę programową grupy kierunków studiów, dziekanowi do zaopiniowania przez radę dziekańską w terminie umożliwiającym ich określenie przez Senat przed wysłaniem nauczycielom akademickim linków do sylabusów, o których mowa w ust. 6. 

  5. Przekazanie projektu kierunkowych efektów uczenia się, o którym mowa w ust. 4, do  zaopiniowanie przez radę dziekańską, wymaga wcześniejszego zasięgnięcia opinii samorządu studenckiego i wydziałowej komisji ds. zapewnienia jakości kształcenia, która powinna być wyrażona w terminie 7 dni od przedłożenia. W przypadku bezskutecznego upływu terminu 7 dni na wyrażenie opinii w sprawie programu studiów przez samorząd oraz komisję wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony.

  6. Po przygotowaniu planów, o których mowa w ust. 3, prodziekan generuje linki do sylabusów przedmiotów i udostępnia je nauczycielom akademickim odpowiedzialnym za przedmioty.

  7. Nauczyciele akademiccy odpowiedzialni za przedmioty weryfikują i w razie potrzeby aktualizują w systemie Sylabus treści udostępnionych sylabusów na kolejny cykl kształcenia – realizacja zadania ma miejsce w okresie do 15 stycznia trwającego roku akademickiego.

  8. W okresie od 16 do 31 stycznia prodziekan weryfikuje treści sylabusów, o których mowa w  ust. 7, a następnie przekazuje kompletny program studiów na nowy cykl kształcenia do  zaopiniowania wydziałowej komisji ds. zapewnienia jakości kształcenia oraz samorządowi studenckiemu, którzy są zobowiązani do wydania opinii w terminie 21 dni od otrzymania programu studiów. W przypadku bezskutecznego upływu terminu 21 dni na wyrażenie opinii w sprawie programu studiów przez samorząd oraz komisję wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony. 

  9. Prodziekan, przed zatwierdzeniem dokumentacji programu studiów w systemie Sylabus analizuje i uwzględnia uwagi zamieszczone w opinii wydziałowej komisji ds. zapewnienia jakości kształcenia i samorządu studenckiego. Prodziekan zobowiązany jest też przeanalizować i uwzględniać w dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, uwagi wydziałowej komisji ds zapewnienia jakości kształcenia przedstawione w raportach kierunkowych opracowywanych w ramach uczelnianego systemu zapewnienia jakości.

  10. Prodziekan po uzyskaniu pozytywnej opinii samorządu studenckiego i wydziałowej komisji ds. zapewnienia jakości kształcenia oraz wprowadzeniu niezbędnych zmian zatwierdza, najpóźniej do 28/29 lutego trwającego roku akademickiego, dokumentację programu studiów dla kierunku, poziomu, profilu i formy na cykl kształcenia rozpoczynający się w kolejnym roku akademickim. 

  11. Informację o zatwierdzeniu dokumentacji programu studiów prodziekan przekazuje dziekanowi w formie pisemnej.

  12. Po zatwierdzeniu programów studiów, o którym mowa w ust. 10, możliwość ich edycji w systemie zostaje zablokowana.

  13. Do 5 marca prodziekan jest zobowiązany do wygenerowania w systemie Sylabus dokumentacji, o której mowa w ust. 10, na potrzeby ustalenia programu studiów przez radę dziekańską w terminie najpóźniej do 31 marca danego roku akademickiego.

  14. Za poprawność informacji zawartych w systemie Sylabus odpowiada prodziekan  kierunku.

  15. Migracja niezbędnych danych, dotyczących następnego roku akademickiego z systemu Sylabus do bazy testowej Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów (USOS) dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w kolejnym roku akademickim oraz dla cykli kształcenia, rozpoczętych w poprzednich latach akademickich, jest wykonywany po ustaleniu programów studiów przez radę dziekańską najpóźniej w terminie do 10 kwietnia trwającego roku akademickiego.

  16. Weryfikację w USOS w terminie 2 tygodni od migracji danych, o których mowa w ust. 15, do bazy testowej przeprowadza wyznaczony przez prodziekana kierunku pracownik dziekanatu, który w razie potrzeby zgłasza w tym okresie zauważone błędy wymagające sprostowania. Po upływie tego terminu, najpóźniej do 30 kwietnia trwającego roku akademickiego, następuje przeniesienie danych do bazy produkcyjnej USOS.

§ 2

  1. Zmiany w trakcie cykli kształcenia należy wprowadzać na zasadach określonych we właściwej uchwale Senatu UPWr określającej wytyczne w zakresie projektowania i ustalania programów studiów w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

  2. Zmiany, o których mowa w ust. 1, wymagają podjęcia stosownej uchwały przez radę dziekańską , z zastrzeżeniem, że nie mogą one dotyczyć kierunkowych efektów uczenia się, które są określane przez Senat zgodnie z trybem określonym w § 1 ust. 4.

§ 3

  1. Rektor, z inicjatywy własnej lub na wniosek dziekana, może utworzyć studia na określonym kierunku poziomie i profilu w oparciu o efekty uczenia się określone dla tych studiów przez Senat i program studiów ustalony dla nich przez radę dziekańską, po spełnieniu warunków pozwalających na utworzenie studiów określonych odrębnymi przepisami.

  2. Utworzenie studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu możliwe jest nie później niż w  terminie 6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem prowadzenia studiów, z wyłączeniem studiów, których utworzenie wymaga wystąpienia z wnioskiem do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki o wydanie pozwolenia. Przedmiotowy wniosek należy przedłożyć rektorowi co najmniej 8 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem prowadzenia studiów.

  3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w tym, w odniesieniu do tworzenia studiów wspólnych i dualnych, rektor może wyrazić zgodę na skrócenie terminów, o którym mowa w ust. 2. 

  4. Przed złożeniem wniosku o utworzenie studiów na danym kierunku, poziomie, profilu, dziekan jest zobowiązany do:

    1) wystąpienia do odpowiedniej rady naukowej dyscypliny/rad naukowych dyscyplin, zgodnie z przyporządkowaniem kierunku, z wnioskiem o zaopiniowanie ogólnej charakterystyki studiów wraz z uzasadnieniem ich utworzenia oraz wskazaniem związku studiów ze strategią uczelni i potrzeb społeczno-gospodarczych utworzenia studiów oraz zgodności kierunkowych efektów uczenia się z tymi potrzebami;

    2) wystąpienia, po uzyskaniu pozytywnej opinii, o której mowa w pkt 1, do rektora z  wnioskiem o utworzenie zespołu ds. nowo tworzonego kierunku studiów lub rozszerzenia kompetencji już istniejącej rady programowej kierunku studiów lub rady programowej grupy kierunków studiów.

  5. Zespół ds. nowo tworzonego kierunku studiów lub rada programowa, o których mowa w ust. 4 pkt 2, opracowuje projekt kierunkowych efektów uczenia się, który przedkłada do zaopiniowania radzie dziekańskiej za pośrednictwem właściwego prodziekana, będącego członkiem ww. zespołu lub rady programowej, po wcześniejszym zaopiniowaniu przez wydziałową komisję ds. zapewnienia jakości kształcenia i samorząd studencki, którzy są  zobligowani do  udzielenia opinii w terminie 7 dni od przedłożenia. W przypadku bezskutecznego upływu terminu 7 dni na wyrażenie opinii w sprawie programu studiów przez samorząd oraz komisję wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony.

  6. Dziekan po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę dziekańską przedkłada projekt kierunkowych efektów uczenia się  dla studiów na danym kierunku, poziomu i profilu do ustalenia przez Senat. 

  7. Po określeniu kierunkowych efektów uczenia się, o których mowa w ust. 6 przez Senat prodziekan będący członkiem zespołu ds. nowo tworzonego kierunku studiów lub rady programowej kierunku studiów lub rady programowej grupy kierunków studiów, o których mowa w ust. 4 pkt 2, opracowuje program studiów w systemie Sylabus zgodnie z wytycznymi określonymi we właściwej uchwale Senatu UPWr określającej wytyczne w zakresie projektowania i ustalania programów studiów w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

  8. Prodziekan przedstawia program studiów, o którym mowa w ust.7, do zaopiniowania samorządowi studenckiemu i wydziałowej komisji ds. zapewnienia jakości kształcenia, którzy są zobligowani do udzielenia opinii w terminie 21 dni od dnia przedłożenia programu studiów. W przypadku bezskutecznego upływu terminu 21 dni na wyrażenie opinii w sprawie programu studiów przez samorząd oraz komisję wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony. 

  9. Prodziekan odpowiedzialny za kształcenie na danym kierunku, poziomie i profilu   studiów, po pozytywnym zaopiniowaniu programu studiów, o którym mowa w ust. 7, przez samorząd studencki i wydziałową komisję ds. zapewnienia jakości kształcenia, składa wniosek do  dziekana o ustalenie programu studiów dla danego kierunku, poziomu, profilu przez radę dziekańską.

  10. Po ustaleniu programu studiów przez radę dziekańską dziekan składa wniosek do rektora o  utworzenie studiów na danym kierunku, poziomie, profilu.
    Wniosek zawiera:

    1) program studiów, o którym mowa w ust. 7, przygotowany w systemie Sylabus wraz z  efektami uczenia się określonymi przez Senat, o których mowa w ust. 6;

    2) oświadczenie o zapewnieniu odpowiedniej kadry do prowadzenia kształcenia;

    3) oświadczenie o zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury do realizacji zajęć dydaktycznych, określonych w programie studiów;

    4) wykaz potencjalnych miejsc odbywania praktyk zawodowych, jeśli program studiów takie przewiduje;

    5) opinie wydziałowej komisji ds. zapewnienia jakości kształcenia oraz samorządu studenckiego, o której mowa w ust. 8;

    6) planowany termin uruchomienia kształcenia;

    7) szczegółowe zasady rekrutacji i proponowany limit przyjęć.

  11. Dziekan ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić rektora, za pośrednictwem prorektora ds.  studenckich i edukacji, o zaprzestaniu spełniania warunków do prowadzenia studiów na  określonym kierunku, poziomie i profilu w przypadku zaistnienia tych okoliczności. 

§ 4

  1. Wykonanie zarządzenia powierza się dziekanom poszczególnych wydziałów.

  2. Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się prorektorowi ds. studenckich i edukacji.

§ 5

Traci moc zarządzenie nr 60/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 11 marca 2021 roku w sprawie wytycznych do opracowania dokumentacji programów studiów oraz tworzenia studiów w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

§ 6

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

                                                                                                           Rektor  


                                                                                                        prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy

Zmiany

Zmiany
Status Akt zmieniający
akt uchylany Zarządzenie nr 60/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 11 marca 2021 roku

Historia wersji
Wytworzył: Jarosław Bosy
Data wytworzenia: 05-12-2023
Opublikowane przez: Aleksandra Pomian
Data publikacji: 05-12-2023 14:00
Ostatnio zaktualizował: Aleksandra Pomian
Data ostatniej aktualizacji: 05-12-2023 14:47