2021 rok

Zarządzenie nr 57/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 10 marca 2021 roku

Status aktu prawnego: Stracił moc

w sprawie wprowadzenia zasad rozliczania kosztów pośrednich na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Na podstawie art. 23 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 oraz pkt 10 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.) oraz § 8 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 i 12 oraz § 121 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stanowiącego załącznik do uchwały nr 56/2019 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego z dnia 28 czerwca 2019 roku w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z późn. zm. zarządza się, co następuje:

§ 1

  1. W Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu ustala się zasady rozliczania kosztów pośrednich zgodnie z poniższymi zasadami:

  2. Koszty pośrednie-ogólne, rozliczane są do kosztów bezpośrednich z wyłączeniem specjalnej aparatury naukowo-badawczej oraz realizacji grupy projektów, w których koszty pośrednie są niższe od występujących w uczelni i przy braku zastrzeżeń dot. wyłączenia aparatury.

  3. Narzuty kosztów pośrednich do poszczególnych rodzajów działalności wynoszą w przypadku:

    1) studiów podyplomowych, specjalizacyjnych, kursów, szkoleń oraz konferencji szkoleniowych – 30%,
    2) konferencji naukowych organizowanych w obiektach uczelni – 30%,
    3) konferencji naukowych organizowanych poza uczelnią – 20%,
    4) usług klinicznych – 10%.

  4. Usługi laboratoryjne świadczone w wyodrębnionych laboratoriach na UPWr – 20% przychodów z kosztów bezpośrednich usług ustalonych na podstawie cennika usług świadczonych podmiotom zewnętrznym.Usługi oraz sprzedaż świadczona przez katedry i instytuty podmiotom zewnętrznym – 20%.

  5. Dotacje na utrzymanie aparatury, specjalnego urządzenia badawczego lub specjalnej infrastruktury badawczej przyznane przez ministra właściwego do spraw nauki – 20%.

  6. Projekty zewnętrzne działalności badawczej oraz usługowej (dot. współpracy z gospodarką) – 20% kwoty określonej w kosztorysie umowy.

  7. Projekty z Funduszy Europejskich oraz inne projekty – według zasad i metod obowiązujących dla tych projektów.

  8. Realizacja badań naukowych w ramach umów zawartych z NCN i NCBiR i innych z MNiSW wg zasad i metod obowiązujących dla danego rodzaju projektu.

§ 2

  1. Koszty pośrednie w projektach to koszty, których w sposób bezpośredni nie można odnieść do danego rodzaju działalności.

  2. Część kosztów pośrednich stanowiących koszt projektów w ramach umów zawartych z MNiSW, NCBR, NCN, finansowanych z Unii Europejskiej, o których mowa w § 1 ust. 6 i 7, jest przekazywana do dyspozycji kierownika projektu w uzgodnieniu z właściwym prorektorem, tj. zgodnie z zarządzeniem nr 43/2019 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z 1 kwietnia 2019 r. z późn. zm.

  3. Wysokość kosztów pośrednich przekazywana do dyspozycji kierownika projektu jest określona w warunkach ogólnych dla danego rodzaju projektu lub w treści umowy zawartej z MNiSW, NCBiR, NCN, UE.

  4. Kierownik projektu z otrzymanych do dyspozycji środków, na podstawie wniosku złożonego zgodnie z zarządzeniem nr 43/2019 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z 1 kwietnia 2019 r. z późn. zm. na początku realizacji projektu, finansuje koszty związane z obsługą projektu.

  5. Z kosztów pośrednich projektów finansowanych przez MNISW, NCBR, NCN, UE wydziela się rezerwę poprojektową wynoszącą 25%.

§ 3

  1. Koszty pośrednie stosowane w kalkulacji kosztów realizowanych w ramach studiów podyplomowych, specjalizacyjnych, kursach, szkoleniach, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1) i 2), są dzielone następująco:

    1) 20% kosztów bezpośrednich jest przeznaczone na pokrycie kosztów ogólnouczelnianych,
    2) nadwyżka kosztów pośrednich (wynosząca ponad 20%) jest przeznaczona dla jednostki organizacyjnej, w której jest realizowany projekt.

  2. Środki pieniężne uzyskane z podziału kosztów pośrednich są wpływami własnymi jednostki organizacyjnej.

  3. Nadwyżka przychodów nad kosztami w projektach, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1), 2) i 3), jest przychodem jednostki realizującej projekt w 80% i stanowi jej wpływy własne.

§ 4

  1. Dla projektów zewnętrznych działalności badawczej i usługowej, o których mowa w § 1 ust. 5, kierownik jednostki może uwzględnić dodatkowy zysk od kosztów bezpośrednich do dyspozycji jednostki, w której realizowany jest projekt.

  2. Środki pieniężne uzyskane z zysku stanowią przychód i są wpływami własnymi jednostki organizacyjnej, w której są realizowane.

  3. Zasady opracowania kalkulacji kosztów określa załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

  4. W przypadku kalkulowania usługi dla podmiotu zewnętrznego należy doliczyć do skalkulowanej w załączniku 1 kwoty ogółem, VAT w wysokości odpowiadającej stawce za daną usługę.

§ 5


W sprawach nieuregulowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się przepisy ustawy o rachunkowości, ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Krajowe i Międzynarodowe Standardy Rachunkowości oraz wewnętrzne zarządzenia Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

§ 6


Bieżący nadzór nad realizacją niniejszego zarządzenia powierza się kwestorowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

§ 7


Traci moc zarządzenie 181/2019 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 12 listopada 2019 roku w sprawie zasad rozliczania kosztów pośrednich na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

§ 8


Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Rektor
prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy

Pliki do pobrania

Zmiany

Zmiany
Status Akt zmieniający
akt zmieniany Zarządzenie nr 181/2019 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 12 listopada 2019 roku
akt zmieniający Zarządzenie nr 86/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 19 kwietnia 2021 roku
akt uchylający Zarządzenie nr 5/2022 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 10 stycznia 2022 roku

Historia wersji
Wytworzył: Jarosław Bosy
Data wytworzenia: 10-03-2021
Opublikowane przez: Bartosz Hoppe
Data publikacji: 10-03-2021 15:00
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 10-01-2023 13:05