2020 rok

Zarządzenie nr 151/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 27 maja 2020 roku

Status aktu prawnego: Stracił moc

w sprawie wprowadzenia zasad prowadzenie zajęć dydaktycznych w warunkach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród członków społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Na podstawie art. 23 ust. 1 i 2 pkt 2 oraz art. 50 ust. 1 i 51 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity Dz.U. z 2020 r. poz.85 ze zm.), §8 ust. 2, ust. 3 pkt 2, 18 i 19 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ze zm. uchwalonego w dniu 28 czerwca 2019 r. stanowiącego załącznik do uchwały nr 56/2019 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego z dnia 28 czerwca 2019 roku w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.), rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 491 ze zm.), Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 16 maja 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 878 )oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 911), w związku z wytycznymi środowiskowymi i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego wprowadza się następujące działania w zakresie utrzymania porządku oraz działania administracyjne w związku z częściowym przywracaniem  funkcjonowania UPWr:
zarządza się, co następuje:


§1

  1. Z dniem 1 czerwca 2020 roku rozpoczyna się realizację z bezpośrednim udziałem studentów w siedzibie uczelni zajęć dydaktycznych, które nie mogą być zrealizowane zdalnie.
  2. Studenci ostatniego roku studiów pierwszego stopnia i drugiego stopnia po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunem pracy mogą prowadzić badania naukowe niezbędne do ukończenia prac dyplomowych. Możliwość pracy w laboratorium w danym dniu opiekun pracy zobowiązany się uzgodnić z kierownikiem jednostki.
  3. Zajęcia dydaktyczne, które były dotychczas prowadzone zdalnie (wykłady, seminaria, ćwiczenia), dalej są prowadzone w tej formule, z wyjątkiem części praktycznej ćwiczeń, która musi być prowadzona w laboratoriach lub w terenie.
  4. Wykaz zajęć dydaktycznych, o których mowa w ust.1 oraz części praktycznej ćwiczeń, która musi być prowadzona w laboratoriach lub w terenie, o której mowa w ust. 3, zawiera załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§2

  1. Zajęcia realizowane zdalnie kończą się zgodnie z przyjętą organizacją roku akademickiego 2019/2020.
  2. Okres realizacji zajęć dydaktycznych, o których mowa w § 1 ust. 1 i 3 może być przedłużony.
  3. Zmiany do organizacji roku akademickiego określi rektor w drodze zarządzenia.

§3

  1. Dopuszcza się zmniejszenie liczby studentów w grupie ćwiczeniowej do 10 osób, lub mniejszej jeżeli pomieszczenie laboratoryjne nie zapewnia odpowiedniej powierzchni, uwzględniając odstępy pomiędzy osobami 1,5m.
  2. W celu uniknięcia generowania dodatkowych godzin dydaktycznych należy wprowadzić tryb hybrydowy, tj. zdalne wprowadzenie do ćwiczeń prowadzone łącznie dla wielu grup i realizacja części praktycznej w małych grupach.
  3. Kierownicy jednostek, w których zaplanowane są zajęcia, organizują pracę w jednostce, w dniu dydaktycznym, przy minimalnej obsadzie pracowników niezaangażowanych bezpośrednio w zajęcia dydaktyczne.

§4


W celu zapewnienia bezpiecznych warunków prowadzenia zajęć dydaktycznych wprowadza się zalecenia ujęte w załączniku nr 2, opracowane na podstawie wymogów Głównego Inspektora Sanitarnego i środowiskowych wytycznych dotyczących przywracania działalności uczelni.

§5

  1. Zaliczenia i egzaminy kończące zajęcia przeprowadza się z wykorzystaniem technologii informatycznych, zapewniających kontrolę ich przebiegu i rejestrację.
  2. Zasady przeprowadzania zaliczeń i egzaminów, o których mowa w ust.1, określi rektor w drodze zarządzenia.
  3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli zaliczenie lub egzamin kończący zajęcia obejmuje weryfikację uzyskanych umiejętności praktycznych, może za zgodą rektora odbyć się w siedzibie uczelni.
  4. Wniosek do rektora o przeprowadzenie zaliczenia lub egzaminu kończącego zajęcia w siedzibie uczelni składa dziekan wydziału, odpowiedzialny za kształcenie na kierunku studiów, w ramach którego są realizowane zajęcia.
  5. Zaliczenia i egzaminy, o których mowa w ust. 4, powinny odbywać się z zachowaniem środków ostrożności zalecanych w aktualnej sytuacji epidemiologicznej dla prowadzenia zajęć dydaktycznych, ujętych z załączniku nr 2. Zaliczenie/egzamin powinno/powinien odbyć się w sali o odpowiednim metrażu, przy zachowaniu odpowiednich odległości między poszczególnymi uczestnikami, obligatoryjnym zasłanianiu ust i nosa przez wszystkich uczestników spotkania. Po zakończonym zaliczeniu/egzaminie sala powinna zostać przewietrzona, a powierzchnie zdezynfekowane. Studenci powinni być zaopatrzeni we własne artykuły piśmiennicze (długopisy, kartki).

§6

  1. Egzaminy dyplomowe i egzaminy magisterskie przeprowadza się z wykorzystaniem technologii informatycznych, zapewniających kontrolę ich przebiegu i rejestrację.
  2. Zasady przeprowadzania egzaminów dyplomowych, o których mowa w ust. 1, określi rektor w drodze zarządzenia.
  3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, egzaminy dyplomowe lub egzaminy magisterskie mogą za zgodą rektora odbyć się w siedzibie uczelni.
  4. Wniosek do rektora o przeprowadzenie egzaminu dyplomowego lub egzaminu magisterskiego w siedzibie uczelni składa dziekan wydziału, odpowiedzialny za kształcenie na kierunku studiów, w ramach którego jest przeprowadzany egzamin.
  5. Egzaminy, o których mowa w ust. 4, powinny odbywać się z zachowaniem środków ostrożności zalecanych w aktualnej sytuacji epidemiologicznej dla prowadzenia zajęć dydaktycznych, ujętych z załączniku nr 2. Egzamin powinien odbyć się w sali o odpowiednim metrażu, przy zachowaniu odpowiednich odległości między poszczególnymi uczestnikami, obligatoryjnym zasłanianiu ust i nosa przez wszystkich uczestników spotkania. Po zakończonym egzaminie sala powinna zostać przewietrzona, a powierzchnie zdezynfekowane. Studenci powinni być zaopatrzeni we własne artykuły piśmiennicze (długopisy, kartki). Zaleca się, by zrezygnować z elementów towarzyszących egzaminom (podziękowania, wręczenia kwiatów, itp.)

§7


Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


Rektor

prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka

Pliki do pobrania

Zmiany

Zmiany
Status Akt zmieniający
akt zmieniający Zarządzenie nr 180/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 25 czerwca 2020 roku
akt zmieniający Zarządzenie nr 165/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2020 roku
akt zmieniający Zarządzenie nr 225/2020 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 19 sierpnia 2020 roku
akt uchylający Zarządzenie nr 173/2021 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 9 września 2021 roku

Historia wersji
Wytworzył: Tadeusz Trziszka
Data wytworzenia: 27-05-2020
Opublikowane przez: Tomasz Lewandowski
Data publikacji: 27-05-2020 16:00
Ostatnio zaktualizował: Aleksandra Pomian
Data ostatniej aktualizacji: 16-09-2021 13:14