2005 rok

Zarządzenie nr 131/2005 Rektora Akademii Rolniczej we Wrocławiu z dnia 30 grudnia 2005 roku

Status aktu prawnego: Stracił moc

w sprawie zasad realizowania usług klinicznych obejmujących działalność leczniczą, profilaktyczną i diagnostyczną łączącą się z działalnością dydaktyczno-naukową

Na podstawie art. 66 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365) oraz § 4 ust. 3 zasad wynagradzania za dodatkowe zajęcia należące do obowiązków nauczycieli akademickich stanowiących załącznik nr 3 do rozporządzenia MEN z dnia 26 września 2001 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników uczelni państwowych (Dz.U. Nr 107, poz. 1182 ze zmianami) zarządza się, co następuje:

§ 1

  1. Działalnością leczniczo-usługową i diagnostyczną są prace diagnostyczne, lecznicze i profilaktyczne oraz organizacyjno-zabiegowe itp. prowadzone przez jednostki organizacyjne Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu na rzecz ludności lub innych podmiotów gospodarczych.

  2. Prace o których mowa w ust. 1 wykonują nauczyciele akademiccy, lekarze weterynarii nie będący nauczycielami akademickimi oraz doktoranci:
    1) zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, którzy jako pracownicy klinik i katedr specjalistycznych wykonują czynności leczniczo-weterynaryjne i diagnostyczne prowadząc działalność usługową,
    2) zatrudnieni w innych jednostkach organizacyjnych Akademii Rolniczej, jeżeli dla potrzeb leczniczo-usługowych zobowiążą się na zlecenie jednostek o których mowa w ust. 1 wykonywać badania diagnostyczne z zakresu problematyki jednostki, w której są zatrudnieni,
    3) doktoranci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

§ 2

Działalność leczniczo-usługową i diagnostyczną wykonują następujące jednostki organizacyjne uczelni:

1) Katedra i Klinika Chirurgii,

2) Katedra i Klinika Rozrodu, Chorób Przeżuwaczy oraz Ochrony Zdrowia Zwierząt,

3) Katedra Chorób Wewnętrznych i Pasożytniczych z Kliniką Chorób Koni, Psów i Kotów,

4) Katedra Epizootiologii i Administracji Weterynaryjnej z Kliniką,

5) Katedra Anatomii Patologicznej, Patofizjologii, Mikrobiologii i Weterynarii Sądowej.

§ 3

  1. Kierownicy jednostek o których mowa w § 2 pkt 1-4 organizują w kierowanych przez siebie placówkach działalność leczniczą i usługową w zakresie:
    1) ambulatoryjnego i wyjazdowego leczenia zwierząt,
    2) stacjonarnego leczenia zwierząt,
    3) diagnostyki laboratoryjnej.
  2. Działalność leczniczo-usługowa o której mowa w ust. 1 pkt 1 prowadzona będzie w zakresie:
    1) leczenia ambulatoryjnego i wyjazdowego w każdy dzień z wyjątkiem dni wolnych od pracy w godzinach od 800 do 1500,
    2) leczenia na dyżurach w każdy dzień oraz w dni wolne od pracy w godzinach ustalonych przez kierowników jednostek.

  3. Działalność leczniczo-usługowa o której mowa w ust. 1 pkt 2 prowadzona będzie w ramach stałego funkcjonowania klinik.

  4. Kierownik Katedry określonej w § 2 pkt 5 zorganizuje działalność diagnostyczno-usługową w godzinach od 800 do 1500.

§ 4

  1. Za usługową działalność leczniczą, profilaktyczną i diagnostyczną o której mowa w § 1 nauczyciel akademicki wykonujący ww. usługi może otrzymywać dodatkowe miesięczne wynagrodzenie osobowe w ramach kwoty odpisu wynoszącej 45% wartości wpływów uzyskanych z tytułu wykonanych przez siebie usług, pomniejszonej o wartość zużytych pasz, leków i kosztów transportu liczoną wg cen bieżących.

  2. Wynagrodzenie o którym mowa w ust. 1 wypłaca się niezależnie od innych składników wynagrodzenia.

  3. Pracownicy nie będący nauczycielami akademickimi - pracownicy techniczni, wykonują usługi kliniczne w ramach umowy o pracę i nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.

  4. Przychody z usług klinicznych pomniejszone o koszty leków, materiałów, dotyczące usług zrealizowanych przez pracowników nie będących nauczycielami akademickimi a zatrudnionych w ramach umowy o pracę są przychodami Kliniki z przeznaczeniem na zakup sprzętu i aparatury.

  5. Pracownicy nie będący nauczycielami akademickimi wykonujący usługi kliniczne, bądź uczestniczący przy usługach klinicznych mogą otrzymać dodatkowe wynagrodzenie w ramach umowy zlecenie, jeśli tę pracę wykonują poza obowiązującym ich czasem pracy wynikającym z zatrudnienia, w wysokości jak w § 4 pkt 1.

  6. Doktoranci mogą realizować usługi kliniczne w ramach umowy zlecenia z wynagrodzeniem jak w § 4 pkt 1.

§ 5

Ustaloną w sposób określony w § 4 kwotę dotyczącą wynagrodzeń dzieli się w następujący sposób:
–  10% otrzymuje kierownik za czynności organizacyjne zapewniające prawidłowe wykonanie usług,

– 90% nauczyciele akademiccy i doktoranci wykonujący na rzecz ludności i innych podmiotów gospodarczych usługi weterynaryjne proporcjonalnie do wypracowanych wpływów.

§ 6

  1.  Nauczycielom akademickim zatrudnionym w Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej za każdą godzinę dyżuru pełnionego w ambulatoriach Klinik Weterynaryjnych, wykonywanego poza rozkładem zajęć dydaktycznych, organizacyjnych i naukowo-badawczych przysługuje odrębne wynagrodzenie zasadnicze, w wysokości godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego pracownika, a za każdą godzinę dyżuru w niedziele, święta i dodatkowe dni wolne od pracy - 200% tej stawki.

  2. Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego pracownika ustala się przez  podzielenie miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania przez 156 godzin.

§ 7

  1. Podstawą wypłaty wynagrodzeń osobowych i bezosobowych, o których mowa w § 4 jest zestawienie wykonanych usług sporządzone przez jednostki wymienione w § 2, wg wzoru określonego w załączniku nr 1, a wynagrodzeń za dyżury wg wzoru określonego w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.

  2. Zestawienia, o których mowa w ust. 1 należy przedkładać kwesturze w terminie do 10 danego miesiąca, obejmując okres poprzedniego miesiąca.

    Podziału funduszu wynagrodzeń dokonują kierownicy jednostek wymienionych w § 2 biorąc za podstawę kwotę uzyskanych wpływów.
  3. Wynagrodzenie za pracę leczniczo-usługową i diagnostyczną oraz za dyżury jest płatne z dołu, po przepracowaniu miesiąca.

§ 8

  1. Usługi kliniczne są obciążone narzutem kosztów pośrednich w wysokości 5% kosztów bezpośrednich.

  2. Koszty usług klinicznych w rozliczeniu roku kalendarzowego  w danej jednostce organizacyjnej uczelni nie powinny przekroczyć przychodów z usług klinicznych.

  3. Nadwyżka przychodów nad kosztami jest przeznaczona danej jednostki organizacyjnej na wydatki związane z działalnością dydaktyczną.

  4. Ewentualna nadwyżka kosztów nad przychodami z usług klinicznych jest rozliczana ze środków przeznaczonych na działalność dydaktyczną danej jednostki.

  5. Wpłaty gotówkowe za zrealizowane usługi kliniczne są przekazywane do kasy uczelni sukcesywnie w ciągu miesiąca, obowiązkowo w przypadku uzyskania kwoty 5 000 zł.

§ 9

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.

Rektor
prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz

Pliki do pobrania

Zmiany

Zmiany
Status Akt zmieniający
akt zmieniający Zarządzenie nr 213/2009 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 4 listopada 2009 roku
akt uchylający Zarządzenie nr 13/2022 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 20 stycznia 2022 roku

Historia wersji
Wytworzył: Michał Mazurkiewicz
Data wytworzenia: 30-12-2005
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 30-12-2005 00:00
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 25-08-2022 09:56