2002 rok

Zarządzenie nr 89/2002 Rektora Akademii Rolniczej we Wrocławiu z dnia 19 grudnia 2002 roku

w sprawie zakładowego planu kont w Akademii Rolniczej

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385, z późniejszymi zmianami), § 22 ust. 2 Statutu AR, art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591, z późniejszymi zmianami), zwanej dalej ustawą, oraz § 2 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów dnia 17 sierpnia 1991 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej uczelni (Dz.U. Nr 91, poz. 380, z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:

§ 1

I.  Ustala się następujące zasady rachunkowości w Akademii Rolniczej

1.  Rokiem obrotowym uczelni jest rok kalendarzowy. W jego skład wchodzą krótsze okresy sprawozdawcze:

a) miesiąc - do sumowania obrotów na kontach księgi głównej oraz uzgodnienia z dziennikiem i zapisami na kontach ksiąg pomocniczych, prowadzonych do kont syntetycznych objętych wykazem kont księgi głównej,

b)  półrocze - do rozliczenia kosztów pośrednich.

  2.  Uczelnia stosuje wykaz kont księgi głównej określony w załączniku nr 1.
Poszczególne operacje na kontach syntetycznych księguje się wg zasad klasyfikacji podanych w załączniku nr 6, prowadząc do każdego konta ewidencję szczegółową.

  3.  Podstawowymi rodzajami działalności jest:

a)  działalność dydaktyczno-wychowawcza;

–   dotycząca wydziałów,

–  dotycząca jednostek między wydziałowych,

–  dotycząca jednostek pozawydziałowych,

–  dotycząca konferencji, sympozjów, kursów, szkoleń,

–  dotycząca studiów podyplomowych,

–   inne.

b)  działalność naukowo-badawcza;

–   statutowa KBN,

–  badania własne,

–   granty KBN,

–  granty wewnętrzne,

–  zlecone,

–  inne,

c)  pomocnicza;

–  transport,

–  usługi kliniczne.

  4.  Uczelnia stosuje wariant porównawczy sprawozdania rachunku zysków i strat.

  5.  Sposób prowadzenia rachunku kosztów:

–  na kontach zespołu 4 – koszty proste wg rodzajów,

–  na kontach zespołu 5 – ewidencja i rozliczenie kosztów wg rodzajów działalności, a w ich ramach według miejsc powstawania, z dalszym ich odniesieniem na zapasy produktów, koszt własny sprzedanych produktów.
Zasady rozliczania kosztów pośrednich stanowi załącznik nr 5.

  6. Zasady prowadzenia kont pomocniczych (ewidencji szczegółowej analitycznej) do kont księgi głównej stanowi załącznik nr 2.

  7. Zasady amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także określenie przedmiotów lub praw o niskiej jednostkowej wartości początkowej niebędących środkami trwałymi określa załącznik nr 3.

  8.  Metody ewidencji i wyceny rzeczowych aktywów obrotowych określa załącznik nr 4.

  9.  Zwierzęta są ewidencjonowane:

a)  zwierzęta doświadczalne zakupione dla celów dydaktycznych, od 2003 roku księgowane są bezpośrednio w koszty niezależnie od wartości i okresu użytkowania z jednoczesnym zaksięgowaniem w ewidencji pozabilansowej na koncie 912, natomiast na koncie 311 pozostają zwierzęta doświadczalne zakupione w roku bieżącym i latach poprzednich do czasu ich całkowitego rozchodu,

b)  zwierzęta hodowlane będące w Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Radomierzu są księgowane na koncie 601,

c)   zwierzęta hodowlane podlegają corocznej aktualizacji na dzień 31 listopada każdego roku,

d)  zwierzęta zakupione do działalności badawczej księgowane są bezpośrednio w koszty, z jednoczesnym zaksięgowaniem w ewidencji pozabilansowej na koncie 912.

  10.  Ewidencja finansowo-księgowa jest prowadzona przy użyciu następujących systemów komputerowych działających w sieci:
        FK -system finansowo-księgowy,
        GM - gospodarka materiałowa,
         ST - środki trwałe,
         Płace
         Kadry – w zakresie niezbędnym do naliczania wynagrodzeń narzutów,
         Fs — fakturowanie sprzedaży.
Autorem wymienionych programów jest Agencja Usług Księgowych Doradztwa Finansowego "Buchalter" s.c. ul. Paryska 18, 51-215 Wrocław, NIP 895-001-33-23, działająca na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Nr 26264 z dnia 29.10.1990 r.

  11. W celu zabezpieczenia danych zapisanych w komputerze, dokonuje się codziennych zapisów na CD operacji realizowanych na bieżąco. Ponadto dokonuje się zapisu danych każdego roku po zakończeniu tego roku sprawozdawczego przechowuje się 1 kopię w NCK, tj. poza budynkiem, w którym znajduje się administracja.
Oprócz zapisów utrwalonych na nośnikach komputerowych, są drukowane zapisy ksiąg rachunkowych.

  12. Księgi rachunkowe, dowody księgowe, sprawozdania finansowe są przechowywane w Archiwum uczelni.

  13. Środki trwałe nabyte w wyniku zakupu, nie wymagające montażu są wprowadzone do ewidencji z pominięciem konta "Środki trwałe w budowie".

  14. Aparatura naukowo-badawcza niezbędna do wykonywania zadań związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi jest zaliczana do środków trwałych jako całkowicie umorzona, a koszt jej zakupu jest wliczony do kosztów badań naukowych.

  15.  Dotacje na zakupy środków trwałych oraz środków trwałych w budowie zwiększają fundusz zasadniczy.

  16. W uczelni jest stosowana zasada memoriału wyrażająca się tym, że w księgach rachunkowych są ujęte wszystkie osiągnięte i przypadające na rzecz Akademii Rolniczej przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku, niezależnie od terminu ich zapłaty.

  17.  W uczelni prawo wieczystego użytkowania gruntów jest ewidencjonowane ilościowo na koncie pozabilansowym. Uczelnia jest zwolniona z obowiązku uiszczania opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu i w związku z zasadą treści ekonomicznej w uczelni brak wyceny prawa wieczystego użytkowania gruntów. Grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów nie podlegają amortyzacji.

  18. W przypadku uzasadnionego braku możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych, Rektor może zezwolić na udokumentowanie operacji gospodarczej za pomocą księgowych dowodów zastępczych, sporządzonych przez osoby dokonujące operacji, nie dotyczy to operacji których przedmiotem są zakupy opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

  19.  W sprawach, które wystąpią, a nie są przedmiotem niniejszego zarządzenia stosuje się Komentarz "Zakładowego Planu Kont" Mariana Pałki.

  20.  Zasady kwalifikowania kosztów wynagrodzeń do kosztów bezpośrednich poszczególnych rodzajów działalności określa załącznik nr 7.

  21. Określa się zasadę istotności w wysokości 1% sumy bilansowej.

  22. Błędy roku poprzedniego ujawnione w roku bieżącym księgowane są w roku bieżącym.

  23. Kierując się zasadą treści ekonomicznej w uczelni nie tworzy się rezerwy na świadczenia emerytalne i nagrody jubileuszowe, na niewykorzystany urlop.

  24.  Uczelnia posiada rachunki bankowe w dwóch walutach - USD, EURO. Bieżące rozchody i przychody dokonywane są według ceny kupna, sprzedaży danej waluty, w danym dniu, w banku PKO BP S.A.
Na dzień sprawozdania finansowego waluty są wyceniane wg średniego kursu NBP danej waluty.

  25.  Wydatki na delegacje zagraniczne są wyceniane wg kursu zakupu w PKO BP S.A. z dnia pobrania zaliczki z banku oraz wg kursu sprzedaży tego banku w dniu zwrotu w przypadku zwrotu zaliczki. W przypadku przelewu zaliczki w PLN na konto osobiste, oraz zwrotu części zaliczki osoby wyjeżdżającej za granicę stosuje się średni kurs NBP z dnia złożenia wniosku.

§ 2

II.  Nadzór nad wykonaniem zarządzania powierza się Kwestorowi Akademii Rolniczej.

§ 3

III.  Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 roku.

Rektor
prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz


Historia wersji
Wytworzył: Michał Mazurkiewicz
Data wytworzenia: 19-12-2002
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 19-12-2002 00:00
Ostatnio zaktualizował: Piotr Kaługa
Data ostatniej aktualizacji: 29-02-2020 07:56