2024 rok

Uchwała nr 21/2024 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2024 roku

w sprawie warunków, trybu i terminów przyjmowania kandydatów, w tym laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego na pierwszy rok stacjonarnych studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim oraz na studia drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku dietetyka, rozpoczynające się od roku akademickiego 2024/2025

Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 10, art. 70 ust. 1, 3 i 5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo  o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r., poz. 742 z późn. zm.), § 9 pkt 10 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stanowiącego załącznik do uchwały nr 42/2023 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego z dnia 29 września 2023 roku w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, uchwały nr 35/2020 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 26 czerwca 2020 roku w sprawie szczegółowych zasad przyjmowania na studia laureatów oraz finalistów  olimpiad stopnia centralnego, laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich w latach 2023/2024, 2024/2025 z późn. zm. uchwala się, co następuje:

§ 1

Określa się następujące zasady rekrutacji na pierwszy rok stacjonarnych 6-semestralnych  studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku dietetyka  rozpoczynających się od roku akademickiego 2024/2025: 

1) Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na pierwszy rok stacjonarnych studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunek dietetyka biorą udział w postępowaniu  kwalifikacyjnym na podstawie wyników zewnętrznego pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka obcego i z jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyki lub biologii lub chemii;

2) Liczba punktów (LP) przeliczana jest według następującego wzoru:  

LP = Jo + Jp + (10 x Pw lub 4 x KZ) 

gdzie dla kandydatów z nową maturą:

P – liczba punktów procentowych z danego przedmiotu rekrutacyjnego uzyskana na poziomie podstawowym;
R – liczba punktów procentowych z danego przedmiotu  rekrutacyjnego uzyskana na poziomie rozszerzonym;

Jo – oznacza większą liczbę punktów procentowych z języka obcego liczoną wg zasady: 

Jo = 0,4  x P albo 1,0 x R;  

Jp – oznacza większą liczbę punktów procentowych z języka polskiego (w przypadku kandydatów z zagranicznym świadectwem bez oceny z języka polskiego - liczbę punktów procentowych z języka systemu edukacji) liczoną wg zasady:

Jp = 0,4 x P albo 1,0 x R;  

Pw – oznacza liczbę punktów z przedmiotu rekrutacyjnego do wyboru na poziomie rozszerzonym; 

Pw = 0,4 x P albo 1,0 x R

lub KZ – oznacza liczbę punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów  zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji  wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonego zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.) - wynik z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub z dyplomu zawodowego. Liczba punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie (KZ) obliczana jest wg następującego wzoru:

w którym:

- wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla kolejnej kwalifikacji,

- wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla kolejnej kwalifikacji,

-  liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie.

Wykaz egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie lub egzaminów zawodowych (KZ) uprawniających do przyjęcia na kierunek dietetyka, wg formuły obowiązującej w danym roku określa poniższa tabela:

Zawód Oznaczenie kwalifikacji Nazwa kwalifikacji
Formuła 2012
technik żywienia i usług gastronomicznych T.6. Sporządzanie potraw i napojów 
T.15. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych
Formuła 2017
technik analityk AU.59. Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych
AU.60. Wykonywanie badań analitycznych
technik żywienia i usług gastronomicznych TG.07. Sporządzanie potraw i napojów 
TG.16. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych
Formuła 2019
technik analityk CHM.03. Przygotowywanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych
CHM.04. Wykonywanie badań analitycznych
technik żywienia i usług gastronomicznych HGT.02. Przygotowanie i wydawanie dań
HGT.12. Organizacja żywienia i usług gastronomicznych

3) Kandydaci na kierunek dietetyka, którzy zdawali egzamin dojrzałości (stara matura), biorą udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na podstawie wyników egzaminu dojrzałości z jednego z przedmiotów rekrutacyjnych wskazanych w § 1 niniejszej uchwały oraz wyniku z oceny z języka polskiego oraz języka obcego. Wskazane  przedmioty po przeliczeniu zgodnie z tabelą w § 9 Uchwały nr 25/2023 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 26 maja 2023 roku w sprawie warunków, trybu i terminów postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na Uniwersytecie Przyrodniczym we  Wrocławiu w roku akademickim 2024/2025 będą liczone, jak przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym zgodnie z § 1 niniejszej uchwały;

4) Kandydaci legitymujący się świadectwem zagranicznym mogą ubiegać o przyjęcie na I rok studiów pod warunkiem posiadania zalegalizowanego lub opatrzonego apostille świadectwa lub innego dokumentu uzyskanego za granicą dającego prawo do ubiegania się o przyjęcie do szkół wyższych każdego typu w kraju jego wydania. Świadectwo to należy przedłożyć wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski. Szczegółowe zasady przeliczania punktów znajdują się w Uchwale nr 25/2023 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 26 maja 2023 roku w sprawie warunków, trybu i terminów postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w roku akademickim 2024/2025;

5) Z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego będą przyjmowani laureaci i finaliści następujących olimpiad stopnia centralnego: Biologicznej, Chemicznej, Fizycznej,  Matematycznej, Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności, Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

§ 2

1. Na studia drugiego stopnia na kierunek dietetyka może zostać przyjęta osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, uzyskała tytuł licencjata, inżyniera lub magistra i posiada kompetencje obejmujące w szczególności wiedzę i umiejętności niezbędne uczenia się na studiach drugiego stopnia na tym kierunku.

2. Na studia drugiego stopnia może zostać przyjęta osoba, która posiada następujące wymagane kierunkowe kwalifikacje w zakresie wiedzy i umiejętności, stanowiące podstawę rekrutacji na studia stacjonarne drugiego stopnia na kierunek dietetyka: 

1) znajomość zasad dietetyki i racjonalnego żywienia człowieka z elementami psychodietetyki; 
2) opracowania jadłospisów dla ludzi zdrowych i z różnymi jednostkami chorobowymi;
3) znajomość celów i zadań poradnictwa dietetycznego;
4) z zakresu dokumentacji wyników badań, ich interpretacji i prezentacji.

3. Kierunkowe kwalifikacje są weryfikowane przez komisję rekrutacyjną w porozumieniu z prodziekanem odpowiedzialnym za kierunek studiów dietetyka, na podstawie zgodności z   programem ukończonych przez kandydata studiów pierwszego stopnia lub równorzędnych.

4. Kwalifikacja odbywa się na podstawie listy rankingowej kandydatów, sporządzonej na podstawie średniej arytmetycznej wszystkich ocen ze studiów pierwszego stopnia, a w dalszej kolejności z oceny końcowej ze studiów pierwszego stopnia.

5. Kandydaci, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów za granicą, mogą się ubiegać o przyjęcie na ten kierunek pod warunkiem posiadania zalegalizowanego lub opatrzonego apostille dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem. Dokument ten musi dawać prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia w kraju jego wydania. Dyplom wraz z suplementem należy przedłożyć z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.

§ 3

1. Osoby zakwalifikowane na kierunek dietetyka mają obowiązek złożyć przed rozpoczęciem roku akademickiego zaświadczenie od lekarza medycyny pracy zgodne z  rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów i słuchaczy tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz doktorantów (Dz. U. z 2019 r., poz. 1651).

2. Pozostałe warunki i tryb przyjmowania kandydatów na I rok studiów stacjonarnych  na kierunku dietetyka są zgodne z uchwałą nr 25/2023 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 26 maja 2023 roku w sprawie  warunków, trybu i  terminów postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w roku akademickim 2024/2025.

§ 4

Od roku akademickiego 2024/2025 nie będzie prowadzona rekrutacja na kierunek żywienie człowieka i dietetyka.

§ 5

Rekrutacja na studia będzie przeprowadzona zgodnie z harmonogramem określonym w zarządzeniu nr 154/2023 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

§ 6

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Przewodniczący Senatu 


prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy

Zmiany

Zmiany
Status Akt zmieniający
akt powiązany Uchwała nr 25/2023 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 26 maja 2023 roku
akt powiązany Zarządzenie nr 154/2023 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2023 roku

Historia wersji
Wytworzył: Jarosław Bosy
Data wytworzenia: 26-04-2024
Opublikowane przez: Aleksandra Pomian
Data publikacji: 29-04-2024 10:00
Ostatnio zaktualizował: Aleksandra Pomian
Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 11:17