2020 rok

Uchwała nr 4/2020 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 31 stycznia 2020 roku

AKT PRAWNY ZMIENIONY

w sprawie warunków i trybu przyjmowania kandydatów do Szkoły Doktorskiej na rok akademicki 2020/2021.

Na podstawie art. 200 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz.85) Senat uchwala co następuje:

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej odbywa się w drodze konkursu na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

§ 2

1. Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu jest utworzona w następujących dziedzinach i dyscyplinach:

1) nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie: nauki biologiczne;

2) nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach:

a. inżynieria lądowa i transport,

b. inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka;

3) nauk rolniczych w dyscyplinach:

a. rolnictwo i ogrodnictwo,

b. technologia żywności i żywienia,

c. weterynaria,

d. zootechnika i rybactwo.

2. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przyjmuje kandydatów na I rok studiów w Szkole Doktorskiej w liczbie nie większej niż 30 osób, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.

3. Do limitu przyjęć, o którym mowa w ust. 2, nie wlicza się:

1) kandydatów, którzy na dzień składania aplikacji do Szkoły Doktorskiej mają zapewnione finansowanie realizacji doktoratu pokrywające koszty stypendium doktoranckiego oraz finansowanie badań doktoratu na okres min. 36 miesięcy z projektów badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych;

2) beneficjentów programu „Doktorat Wdrożeniowy”.

4. Dla osób, o których mowa w ust. 3, może być ogłoszona dodatkowa rekrutacja, uwzględniająca wymagania związane z realizacją projektu badawczego lub badawczo-rozwojowego. W przypadku kandydatów, o których mowa w ust. 3 pkt. 1, dopuszcza się możliwość przyjęcia do Szkoły Doktorskiej w trakcie trwania pierwszego semestru, z zastrzeżeniem, że niezrealizowane przedmioty wynikające z obowiązkowego programu kształcenia Szkoły Doktorskiej zostaną zrealizowane w kolejnym roku akademickim.

§ 3

1. O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej może ubiegać się kandydat posiadający tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny, albo osoba, o której mowa w art.186 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w tym beneficjent programu „Diamentowy Grant”.

2. Posiada pełną zdolność do czynności prawnych.

3. Jest obywatelem polskim lub cudzoziemcem.

4. Cudzoziemcy mogą podejmować i odbywać kształcenie w Szkole Doktorskiej na zasadach określonych w art. 323 - 324 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

5. W Szkole Doktorskiej obowiązują takie same warunki rekrutacji dla obywateli polskich i cudzoziemców. Cudzoziemcy muszą przejść proces rekrutacyjny na podstawie niniejszej uchwały, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7.

6. W przypadku, gdy język angielski jest dla cudzoziemca językiem ojczystym, w kryteriach oceny, o których mowa w § 7 ust. 6 oraz w warunkach przyjęć, o których mowa w § 8 ust. 5 – pod uwagę brany jest inny język obcy nowożytny, wybrany przez kandydata.

7. Warunkiem przyjęcia cudzoziemca do Szkoły Doktorskiej prowadzonej w języku polskim jest znajomość języka polskiego, udokumentowana na podstawie jednego z poniższych dokumentów:

1) dokumentu poświadczającego ukończenie kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim przeprowadzonego w jednostkach wyznaczonych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego;

2) certyfikatu znajomości języka polskiego wydanego przez Państwową Komisję;

3) poświadczenia znajomości języka polskiego jako obcego;

4) dokumentami potwierdzającymi znajomość języka obcego są również świadectwa, dyplomy lub inne dokumenty potwierdzające ukończenie za granicą szkoły ponadpodstawowej, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim.

8. W przypadku cudzoziemców, nie znających języka polskiego na poziomie umożliwiającym podjęcia kształcenia w tym języku, dopuszcza się możliwość prowadzenia zajęć w języku angielskim, w tym przypadku kandydat musi wykazać się znajomością języka angielskiego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Zajęcia w języku angielskim są uruchamiane pod warunkiem zebrania się grupy min. 7 cudzoziemców, deklarujących chęć podjęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej w języku angielskim.

POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE

§ 4

1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna, powołana przez Radę Szkoły Doktorskiej. W pracach komisji rekrutacyjnej uczestniczy dwóch przedstawicieli samorządu doktorantów.

2. Przewodniczącego komisji rekrutacyjnej powołuje dyrektor Szkoły Doktorskiej spośród członków tej komisji.

3. Członkami komisji rekrutacyjnej mogą być osoby z tytułem profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego, reprezentujące dyscyplinę naukową, w ramach której prowadzi się kształcenie w Szkole Doktorskiej.

4. W sytuacji wystąpienia okoliczności uniemożliwiających członkowi komisji rekrutacyjnej bezpośredniego udziału w jej pracach, Rada Szkoły Doktorskiej odwołuje go i powołuje nowego członka, z zachowaniem zasad określonych w ust. 3.

5. Nadzór nad pracą komisji rekrutacyjnej sprawuje dyrektor Szkoły Doktorskiej.

6. Kadencja komisji rekrutacyjnej trwa 1 rok.

7. Rekrutację kandydatów do Szkoły Doktorskiej w ramach projektu „Doktorat wdrożeniowy”, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt. 2, prowadzi Rada Szkoły. Przewodniczący Rady Szkoły Doktorskiej w takim przypadku pełni funkcję przewodniczącego komisji rekrutacyjnej. W przypadku gdy któryś z członków Rady Szkoły będzie bezpośrednio zaangażowany jako potencjalny promotor lub opiekun pomocniczy Dyrektor Szkoły w porozumieniu z Przewodniczącym Rady Dyscypliny wyznacza zastępstwo spośród członków dyscypliny zgodnie z § 4 ust. 3. W skład komisji wchodzi właściwy prorektor w stosunku do którego istnieje podległość projektu.

8. Rekrutację kandydatów do Szkoły Doktorskiej, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt. 1, oraz rekrutację w trakcie trwania 1 semestru, o której mowa w § 2 ust. 4, prowadzi Rada Szkoły, chyba, że regulamin konkursu projektu określa odmienny tryb wyłonienia wykonawców projektu (np. konkurs Preludium bis). Przewodniczący Rady Szkoły Doktorskiej w takim przypadku pełni funkcję przewodniczącego komisji rekrutacyjnej. W przypadku gdy któryś z członków Rady Szkoły będzie bezpośrednio zaangażowany jako potencjalny promotor lub drugi promotor Dyrektor Szkoły w porozumieniu z Przewodniczącym Rady Dyscypliny wyznacza zastępstwo spośród członków dyscypliny zgodnie z § 4 ust. 3. W skład komisji wchodzi właściwy prorektor w stosunku do którego istnieje podległość projektu.

§ 5

Do zadań komisji rekrutacyjnej należy:

1) ogłoszenie o naborze do Szkoły Doktorskiej;

2) zawiadomienie kandydatów o terminie i miejscu postępowania rekrutacyjnego;

3) przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego;

4) ewaluacja osiągnięć kandydatów przedstawionych w dokumentacji rekrutacyjnej (karta kandydata jest podpisywana przez członków komisji rekrutacyjnej, którzy dokonali oceny osiągnięć danego kandydata);

5) sporządzenie protokołu zbiorczego z postępowania.

§ 6

1. Potencjalny promotor zainteresowany prowadzeniem doktoranta w Szkole doktorskiej zobligowany jest do złożenia wizytówki do 28 lutego 2020 w formie elektronicznej według udostępnionego wzoru na adres szkola.doktorska@upwr.edu.pl.

2. Wizytówki zostaną przekazane do właściwej Rady Dyscyplin celem zaopiniowania w przeciągu miesiąca od przekazania. Opinia wyrażona przez Rady Dyscyplin jest wiążąca dla Rady Szkoły Doktorskiej.

3. Promotor w rekrutacji może zaproponować 1 temat badawczy lub badawczo-rozwojowy.

4. Wizytówkę poza wskazanym terminem w ust. 1 mogą złożyć potencjalni promotorzy, którzy uzyskali osobne finansowanie na realizację tematu badawczego lub badawczo-rozwojowego ze źródeł zewnętrznych zgodnie z zapisem w § 2 ust. 3 pkt. 1.

5. Lista potencjalnych promotorów w formie wizytówki udostępniona zostanie na stronie internetowej Szkoły Doktorskiej dnia 15 kwietnia 2020.

6. Wymóg złożenia wizytówki nie dotyczy potencjalnych promotorów beneficjentów programu „Doktorat Wdrożeniowy”.

§ 7

1. Do postępowania rekrutacyjnego może być dopuszczona osoba, która:

1) posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny potwierdzony dyplomem lub przedstawiła zaświadczenie z właściwego dziekanatu potwierdzające zrealizowanie programu studiów wraz z informacją o planowanym terminie obrony – wymagane jest dostarczenie dyplomu ukończenia studiów do dnia 1 września (w roku przeprowadzania rekrutacji) albo spełnia warunki określone w art. 186 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w tym beneficjenci programu „Diamentowy Grant”;

2) zarejestrowała się w systemie internetowej rejestracji kandydatów;

3) wybrała potencjalnego promotora z wykazu opublikowanego na stronie Szkoły Doktorskiej, skontaktowała się z nim i ustaliła temat oraz zakres pracy doktorskiej (wymagany jest podpis potencjalnego promotora na opinii o przydatności do pracy naukowej, na dany temat może kandydować tylko jeden kandydat), wymóg ten nie dotyczy kandydatów ubiegających się o udział w Szkole Doktorskiej w ramach programu „Doktorat Wdrożeniowy”.

4) wniosła opłatę rekrutacyjną w wysokości 200 zł lub, w przypadku cudzoziemców, 50 euro (tytuł przelewu: imię nazwisko, rekrutacja do Szkoły Doktorskiej);

5) dostarczyła do Działu Nauki następujące dokumenty:

a) podanie wygenerowane z systemu internetowej rekrutacji wraz z wymaganymi załącznikami;

b) potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej;

c) „Kartę kandydata do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”, która stanowi załącznik do niniejszej uchwały, wraz z dokumentami potwierdzającymi wykazane osiągnięcia.

2. Postępowanie rekrutacyjne składa się z dwóch etapów. Warunkiem zakwalifikowania się do II etapu jest spełnienie wymogów określonych dla etapu I.

3. Za właściwe skompletowanie dokumentów odpowiada kandydat. W przypadku stwierdzenia braku w wymaganej dokumentacji kandydata wzywa się do usunięcia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

4. Podanie nieprawdziwych danych lub sfałszowanych dokumentów w procesie rekrutacji dyskwalifikuje kandydata z postępowania rekrutacyjnego w trybie natychmiastowym. W przypadku ujawnienia sfałszowanej dokumentacji przedstawionej w procesie rekrutacyjnym przez osobę, która już została przyjęta do Szkoły Doktorskiej – zostaje ona dyscyplinarnie skreślona z listy doktorantów Szkoły Doktorskiej.

5. W przypadku kandydatów (studentów), którzy nie ukończyli studiów wyższych, o których mowa w art.186 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w tym beneficjenci programu „Diamentowy Grant”, komisja rekrutacyjna przed dopuszczeniem do rekrutacji dokonuje oceny dorobku naukowego według następujących kryteriów:

1) autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu co najmniej krajowym lub publikacje naukowe w formie monografii lub rozdziału w monografii (w przypadku publikacji należy wskazać punktację czasopisma z aktualnego wykazu czasopism ministerstwa);

2) udział w projektach badawczych prowadzonych przez jednostkę naukową we współpracy z innymi jednostkami naukowymi lub partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego;

3) autorstwo lub współautorstwo patentu lub wzoru użytkowego;

4) nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu międzynarodowym;

5) aktywny udział w pracach koła naukowego;

6) udział w programach międzynarodowych realizowanych w ramach międzynarodowej współpracy naukowej lub dydaktycznej między uczelniami;

7) udział w praktykach zagranicznych;

8) inne.

Uzyskanie pozytywnej oceny dorobku naukowego jest warunkiem przejścia kandydata do I etapu rekrutacji.

6. I Etap (max. liczba punktów do uzyskania – podana w karcie kandydata).

Kandydat jest oceniany na podstawie udokumentowanych osiągnięć przedstawionych w „Karcie kandydata do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”, która stanowi załącznik do niniejszej uchwały, z zastrzeżeniem, że:

1) Załącznik nr 1 – dotyczy kandydatów mieszczących się w limicie miejsc, o którym mowa w § 2 ust. 2;

2) Załącznik nr 2 – obowiązuje kandydatów, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt. 1;

3) Załącznik nr 3 – obowiązuje kandydatów, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt. 2.

7. II Etap (max. liczba punktów do uzyskania – podana w karcie kandydata).

Rozmowa kwalifikacyjna – prezentacja ustna o tematyce przyszłej pracy doktorskiej oraz zainteresowaniach naukowych. Rozmowa może się odbywać w języku angielskim, z zastrzeżeniem, że jej treść i forma będą dostosowane do poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

8. W przypadku kandydata z zagranicy możliwe jest przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej z wykorzystaniem narzędzi informatycznych służących do prowadzenia wideokonferencji.

9. Komisja rekrutacyjna w stosunku do kandydata będącego osobą z niepełnosprawnościami powinna zmodyfikować sposób postępowania rekrutacyjnego na podstawie prawomocnego orzeczenia o inwalidztwie lub zaświadczenia czy opinii właściwej poradni specjalistycznej.

10. Kandydat będący osobą z niepełnosprawnościami powinien złożyć do komisji rekrutacyjnej wniosek o potrzebie dostosowania postępowania rekrutacyjnego, najpóźniej do siedmiu dni roboczych przed terminem tego postępowania. Do wniosku kandydat powinien załączyć kserokopię dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

PRZYJĘCIE DO SZKOŁY DOKTORSKIEJ

§ 8

1. Wyniki postępowania rekrutacyjnego są jawne i podlegają upublicznieniu poprzez ogłoszenie na stronie internetowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz w przeznaczonym do tego celu miejscu ogólnie dostępnym na terenie Uczelni.

2. Na podstawie punktów uzyskanych przez kandydatów w postępowaniu kwalifikacyjnym tworzona jest lista rankingowa, która określa kolejność przyjmowania do Szkoły Doktorskiej kandydatów w ramach limitu miejsc.

3. Lista rankingowa jest tworzona dwuetapowo - w następujący sposób:

1) W pierwszej kolejności jest tworzony tzw. ranking, gdzie dla każdej dyscypliny naukowej mającej uprawnienia do kształcenia w Szkole Doktorskiej przyjmuje się kandydatów o najwyższej liczbie punktów z każdej dyscypliny w sposób następujący:

a) dwóch kandydatów będących obywatelami polskimi,

b) jednego kandydata będącego cudzoziemcem.

2) Po wytypowaniu kandydatów reprezentujących dyscypliny naukowe, tworzy się ponownie jedną listę rankingową, wspólną dla wszystkich dyscyplin, tzw. ranking ogólny, na podstawie którego przyjmuje się kandydatów, o najwyższej liczbie punktów uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjnym, w ramach pozostałego limitu miejsc.

3) W przypadku, gdy nie zostaną wypełnione parytety przez kandydatów w danej dyscyplinie naukowej, miejsce z rankingu dyscypliny przechodzi do tzw. rankingu ogólnego, zwiększając w ten sposób limit miejsc w tym rankingu.

4. Jeśli na ostatnim miejscu ww. listy rankingowej znajdować się będzie dwóch lub więcej kandydatów, którzy uzyskali w postępowaniu rekrutacyjnym taką samą liczbę punktów, kryterium rozstrzygającym o przyjęciu będzie liczba punktów uzyskanych na rozmowie kwalifikacyjnej, a w dalszej kolejności za artykuły naukowe, odbyte staże naukowe i udział w projektach badawczych.

5. Warunki przyjęcia do Szkoły Doktorskiej:

1) Dla kandydatów mieszczących się w limicie miejsc, o którym mowa w § 2 ust. 2:

a) uzyskanie w wyniku postępowania rekrutacyjnego powyżej 50% punktów z możliwych do zdobycia w postępowaniu rekrutacyjnym:

– w etapie I: pow. 36,5 pkt.;

– w etapie II: pow. 25 pkt;

b) znajomość języka angielskiego, na poziomie minimum B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego;

c) średnia ocen ze studiów I i II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych, a w przypadku kandydatów, o których mowa § 7 ust. 5, zaświadczenie o średniej ocen ze studiów I stopnia lub z co najmniej trzech lat jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych – na poziomie minimum 3,75.

2) Dla kandydatów, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt. 1:

a) znajomość języka angielskiego, na poziomie minimum B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego;

b) średnia ocen ze studiów I i II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych, a w przypadku kandydatów, o których mowa § 7 ust. 5, zaświadczenie o średniej ocen ze studiów I stopnia lub z co najmniej trzech lat jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych – na poziomie minimum 3,75.

c) uzyskanie w wyniku postępowania rekrutacyjnego powyżej 50% punktów z możliwych do zdobycia w postępowaniu rekrutacyjnym:

– w etapie I: pow. 33 pkt.;

– w etapie II: pow. 25 pkt.

3) Dla kandydatów, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 2:

a) zakwalifikowanie się do programu „Doktorat Wdrożeniowy”;

b) znajomość języka angielskiego, na poziomie minimum B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego;

c) średnia ocen ze studiów I i II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych, a w przypadku kandydatów, o których mowa § 7 ust. 5, zaświadczenie o średniej ocen ze studiów I stopnia lub z co najmniej trzech lat jednolitych studiów magisterskich lub równorzędnych – na poziomie minimum 3,75;

d) uzyskanie w wyniku postępowania rekrutacyjnego powyżej 50% punktów z możliwych do zdobycia w postępowaniu rekrutacyjnym:

– w etapie I: pow. 16 pkt.;

– w etapie II: pow. 25 pkt.

6. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego pozostaną niewykorzystane miejsca, komisja rekrutacyjna może podjąć decyzję o:

1) zakończeniu postępowania rekrutacyjnego i rezygnacji z przyjęć na pozostałe miejsca;

2) przeprowadzenie drugiej rekrutacji (uzupełniającej) w takim samym trybie.

7. Po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego kandydaci otrzymają informację o zakwalifikowaniu do Szkoły Doktorskiej (za pośrednictwem listy rankingowej opublikowanej na stronie internetowej Uczelni, w ustalonym i podanym na stronie terminie) i o obowiązku dokonania wpisu na listę doktorantów w ciągu 7 dni. Niedokonanie wpisu na listę w tym terminie będzie skutkowało wydaniem decyzji o nieprzyjęciu do Szkoły Doktorskiej.

8. Przyjęcie do Szkoły Doktorskiej następuje w drodze wpisu na listę doktorantów na podstawie przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego z zachowaniem poniższych zasad:

1) dla kandydatów mieszczących się w limicie miejsc, o którym mowa w § 2 ust. 2 i 3 pkt 1 – po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego i ogłoszeniu wyników rekrutacji,

2) dla kandydatów aplikujących w ramach programu „Doktorat Wdrożeniowy” po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego i ogłoszeniu wyników rekrutacji, jednak nie wcześniej niż po ogłoszeniu wyników konkursu w ramach programu „Doktorat Wdrożeniowy” finansowanego przez MNiSW.

9. W sytuacji, gdy kandydat przyjęty na podstawie listy z tzw. rankingu dyscyplin zrezygnuje z kształcenia w Szkole Doktorskiej, na listę doktorantów wpisuje się kandydata z rankingu dyscyplin reprezentującego daną dyscyplinę przy uwzględnieniu kolejności wynikającej z postępowania rekrutacyjnego, jeśli jednak nie będzie kandydatów z danej dyscypliny, wtedy przyjmowana jest kolejna osoba z tzw. rankingu ogólnego. Wpisu dokonuje się nie później niż do dnia 30 września danego roku.

10. Odmowa przyjęcia do Szkoły Doktorskiej następuje w drodze decyzji administracyjnej Rektora. Od decyzji przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

11. Jednocześnie można być doktorantem tylko w jednej Szkole Doktorskiej.

12. Osoba przyjęta do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania.

§ 9

W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz wewnętrzne regulacje w Uczelni.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Z upoważnienia Przewodniczącego Senatu
Prof. dr hab. inż. Tadeusza Trziszki

Prorektor ds. organizacji i rozwoju uczelni
Prof. dr hab. inż. Adam Szewczuk

Pliki do pobrania

Zmiany

Zmiany
Status Akt zmieniający
akt zmieniający Uchwała nr 47/2020 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 25 września 2020 roku

Historia wersji
Wytworzył: Adam Szewczuk
Data wytworzenia: 31-01-2020
Opublikowane przez: Piotr Kaługa
Data publikacji: 31-01-2020 17:37
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 28-12-2022 11:41