Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt. 13 oraz art. 71 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 ze zm.) w związku z art. 269 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669 ze zm.) oraz § 7 ust. 2 pkt 3 statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uchwala się co następuje:
§ 1
- Potwierdzenie efektów uczenia się, zwane dalej PEU, to formalny proces weryfikacji i uznania efektów uczenia się uzyskanych w procesie uczenia się poza systemem studiów.
- Uczelnia może potwierdzić efekty uczenia się uzyskane w procesie uczenia się poza systemem studiów osobom ubiegającym się o przyjęcie na studia na określonym kierunku, poziomie i profilu jeżeli posiada pozytywną ocenę jakości kształcenia na tych studiach albo kategorię naukową A+, A albo B+ w zakresie dyscypliny albo dyscypliny wiodącej, do której przyporządkowany jest ten kierunek.
- Efektów uczenia się nie potwierdza się dla kierunku weterynaria.
- Efekty uczenia się są potwierdzane w zakresie odpowiadającym efektom uczenia się określonym w programie studiów danego kierunku, poziomu i profilu.
- Efekty uczenia się mogą zostać potwierdzone osobie, która posiada:
- dokumenty, o których mowa w art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i co najmniej pięć lat doświadczenia zawodowego - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia;
- kwalifikację pełną na poziomie 5 PRK albo kwalifikację nadaną w ramach zagranicznego systemu szkolnictwa wyższego odpowiadającą poziomowi 5 europejskich ram kwalifikacji, o których mowa w załączniku II do zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie ustanowienia europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie (Dz. Urz. UE C 111 z 6 maja 2008, str.1) - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia;
- osobie posiadającej kwalifikację pełną na poziomie 6 PRK i co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów pierwszego stopnia - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia;
- osobie posiadającej kwalifikację pełną na poziomie 7 PRK i co najmniej dwa lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich - w przypadku ubiegania się o przyjęcie na kolejne studia pierwszego lub drugiego stopnia.
- W wyniku PEU można zaliczyć nie więcej niż 50% punktów ECTS przypisanych do zajęć objętych programem studiów.
- Liczba studentów na danym kierunku, poziomie i profilu przyjętych przez PEU nie może przekraczać 20% ogólnej liczby studentów na tym kierunku, poziomie i profilu kształcenia. Na wniosek dziekana rektor określa maksymalną liczbę studentów przyjętych przez PEU.
§ 2
- Potwierdzenia efektów uczenia się w celu przyjęcia na studia kandydata dokonuje Komisja ds. potwierdzania efektów uczenia się, zwana dalej „komisją PEU”.
- Komisję PEU powołuje rektor.
- W skład komisji PEU wchodzi 7 członków, w tym co najmniej dwóch posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego.
- Kadencja komisji PEU trwa cztery lata i rozpoczyna się 1 października pierwszego roku danej kadencji władz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Kadencja pierwszej komisji PEU rozpoczyna się 25 września 2019 r. i trwa do 30 września 2020 roku.
- Pracami komisji PEU kieruje przewodniczący. Przewodniczącego powołuje rektor spośród członków komisji.
- Przewodniczący komisji PEU może zapraszać do współpracy pracowników uczelni, ze stopniem co najmniej doktora, zgodnie z zakresem prowadzonych przez nich zajęć.
- Za przeprowadzenie PEU pobiera się opłaty ustalone w drodze zarządzenia rektora.
§ 3
Procedura przyjęcia na studia poprzez PEU obejmuje następujące etapy:
- Złożenie przez kandydata wniosku o przyjęcie na studia na danym kierunku, poziomie, profilu i formie poprzez potwierdzenie efektów uczenia się wraz z dokumentami potwierdzającymi osiągnięte efekty uczenia się. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
- Wniosek należy złożyć do Komisji Rekrutacyjnej w terminie do:
- 31 marca – w przypadku osoby ubiegającej się o przyjęcie na studia w semestrze zimowym,
- 31 października – w przypadku osoby ubiegającej się o przyjęcie na studia w semestrze letnim.
- Wniesienie przez kandydata opłaty za postępowanie związane z potwierdzeniem efektów uczenia się na wskazany przez uczelnię rachunek bankowy.
- Pisemne poinformowanie kandydata o terminie posiedzenia komisji PEU.
- Spotkanie kandydata z komisją PEU, omówienie dokumentacji wskazanych efektów uczenia się podlegających potwierdzeniu, ustalenie metod, form i terminów weryfikacji efektów uczenia się. W postępowaniu dotyczącym PEU weryfikuje się rzeczywistą wiedzę, umiejętności i kompetencje, a dokumentacja dołączona do wniosku ma charakter jedynie uzupełniający, potwierdzający proces uczenia się.
- Weryfikacja i ocena posiadanych przez kandydata efektów uczenia się zgodnie z przyjętymi ustaleniami i sporządzenie protokołu. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
- Przekazanie przez komisję PEU protokołu z procedury potwierdzenia efektów uczenia się do Komisji Rekrutacyjnej.
- Poinformowanie kandydata o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia.
- Oceny uzyskane w procesie potwierdzenia efektów uczenia się są wliczane jako oceny końcowe z przedmiotu do średniej ocen ze studiów zgodnie z Regulaminem studiów UPWr. Zaliczenie zajęć w wyniku procedury potwierdzenia efektów uczenia się dokumentowane jest w USOS.
- W przypadku, gdy liczba kandydatów ubiegających się o przyjęcie przez PEU na dany kierunek, poziom, profil i formę przekracza limit określony w § 1 ust. 7, Komisja Rekrutacyjna tworzy listę rankingową według liczby punktów ECTS uzyskanych przez kandydatów w wyniku PEU. Kandydaci z najwyższą liczbą punktów ECTS są przyjmowani w pierwszej kolejności.
- Minimalna liczba punktów ECTS przyznana w postępowaniu PEU wymagana do ubiegania się o przyjęcie na studia przez PEU wynosi 15.
- Przyjęcie na studia przez PEU następuje w drodze wpisu na listę studentów.
- Przyjęcie na studia następuje od najbliższego lub następnego semestru po zakończeniu postępowania PEU, po złożeniu przez kandydata kompletu dokumentów wymaganych do przyjęcia na studia, określonych aktualną uchwałą Senatu w sprawie warunków i trybu przyjmowania kandydatów na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
- Odmowa przyjęcia na studia przez PEU następuje w drodze decyzji administracyjnej.
§ 4
- Wszelkie postanowienia komisji PEU, w tym wyszczególnienie metod, form i terminów weryfikacji efektów uczenia się, są potwierdzane pisemnie przez członków komisji i kandydata.
- W przypadku osób przyjętych na studia przez PEU dokumentacja postępowania PEU przechowywana jest w teczce studenta.
- W przypadku nieprzyjęcia na studia przez PEU, dokumentacja postępowania po upływie 6 miesięcy jest archiwizowana a następnie brakowana.
§ 5
Traci moc uchwała nr 34/2015 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 22 maja 2015 r. w sprawie zasad i trybu potwierdzania efektów uczenia się.
§ 6
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Senatu
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka