w sprawie warunków i trybu przyjmowania kandydatów do Szkoły Doktorskiej w roku akademickim2019/2020.
Na podstawie art. 291 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz.1669, ze zm.) Senat uchwala co następuje:
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej odbywa się w drodze konkursu na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
§ 2
1. Szkoła Doktorska w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu jest utworzona w następujących dziedzinach i dyscyplinach:
1) nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie: nauki biologiczne;
2) nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach:
a. inżynieria lądowa i transport,
b. inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka;
3) nauk rolniczych w dyscyplinach:
a. rolnictwo i ogrodnictwo,
b. technologia żywności i żywienia,
c. weterynaria,
d. zootechnika i rybactwo.
2. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przyjmuje kandydatów na I rok studiów w Szkole Doktorskiej w roku akademickim 2019/2020 w liczbie nie większej niż 50 osób.
§ 3
1. O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej może ubiegać się kandydat posiadający tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, albo osoba o której mowa w art.186 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz.1668, ze zm.), w tym beneficjent programu „Diamentowy Grant”.
2. Posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
3. Jest obywatelem polskim lub cudzoziemcem.
4. Cudzoziemcy mogą podejmować i odbywać kształcenie w Szkołach Doktorskich na zasadach określonych w art. 323 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
5. W Szkole Doktorskiej obowiązują takie same warunki rekrutacji dla obywateli polskich i cudzoziemców. Cudzoziemcy muszą przejść proces rekrutacyjny na podstawie niniejszej uchwały.
POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE
§ 4
1. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna, powołana przez Radę Szkoły Doktorskiej. W pracach komisji rekrutacyjnej uczestniczy przedstawiciel samorządu doktorantów.
2. Przewodniczącego komisji rekrutacyjnej powołuje dyrektor Szkoły Doktorskiej spośród członków tej komisji.
3. Członkami komisji rekrutacyjnej mogą być osoby z tytułem profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego, reprezentujące dyscyplinę naukową w ramach której prowadzi się kształcenie w Szkole Doktorskiej.
4. W sytuacji wystąpienia okoliczności uniemożliwiających członkowi komisji rekrutacyjnej bezpośredniego udziału w jej pracach, Rada Szkoły Doktorskiej odwołuje go i powołuje nowego członka, z zachowaniem zasad określonych w ust.3.
5. Nadzór nad pracą komisji rekrutacyjnej sprawuje dyrektor Szkoły Doktorskiej.
6. Kadencja komisji rekrutacyjnej trwa 4 lata.
§ 5
Do zadań komisji rekrutacyjnej należy:
1) ogłoszenie o naborze do Szkoły;
2) przyjmowanie zgłoszeń kandydatów, poprzez rejestrację w systemie internetowej rejestracji kandydatów;
3) zawiadomienie kandydatów o terminie i miejscu postępowania kwalifikacyjnego oraz przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego i sporządzenie protokołu zbiorczego z tego postępowania.
POSTĘPOWANIE KWALIFIKACYJNE
§6
1. Do postępowania kwalifikacyjnego może być dopuszczona osoba, która:
1) zarejestrowała się na osobistym koncie rejestracyjnym w systemie internetowej rejestracji kandydatów;
2) posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny potwierdzony dyplomem lub zaświadczeniem z właściwego dziekanatu;
3) spełnia warunki określone w art. 186 ust. 2 ustawy, w tym jest beneficjentem programu „Diamentowy Grant”;
4) wypełniła w systemie internetowej rejestracji kandydatów kartę kandydata do Szkoły Doktorskiej. Wydrukowaną kartę wraz z wymaganymi załącznikami dostarczyła do Działu Nauki.
2. Postępowanie kwalifikacyjne ma charakter konkursowy i ma formę dwustopniową.
3. W przypadku kandydatów (studentów), o których mowa w art.186 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, komisja rekrutacyjna dokonuje oceny dorobku naukowego według następujących kryteriów:
1) autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach naukowych o zasięgu co najmniej krajowym lub publikacje naukowe w formie książki (w przypadku publikacji należy wskazać listę A, B lub C i punktację czasopisma z aktualnego wykazu czasopism ministerstwa);
2) udział w projektach badawczych prowadzonych przez jednostkę naukową we współpracy z innymi jednostkami naukowymi lub partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego;
3) autorstwo lub współautorstwo patentu lub wzoru użytkowego;
4) wystąpienia na konferencjach naukowych;
5) nagrody i wyróżnienia w konkursach o zasięgu międzynarodowym;
6) aktywny udział w pracach koła naukowego;
7) udział w programach międzynarodowych realizowanych w ramach międzynarodowej współpracy naukowej lub dydaktycznej między uczelniami;
8) udział w praktykach zagranicznych.
Uzyskanie pozytywnej oceny dorobku naukowego jest warunkiem przejścia kandydata do I etapu rekrutacji.
4. I Etap (max. ilość punktów do uzyskania – 50)
1) średnia ocen ze studiów I i II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich;
2) w przypadku kandydatów (studentów), o których mowa w art.186 ust. 2 ustawy
– Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz „Beneficjenta „Diamentowego Grantu” – obowiązuje średnia ocen z zaliczonych lat studiów;
3) średnia ocen, o której mowa w pkt. 1) i 2) – nie niższa niż 3,5 (nie więcej niż 5 pkt.)
4,8 – 5 5 pkt.
4,5 – 4,7 4 pkt.
4,2 – 4,4 3 pkt.
3,6 – 4,1 2 pkt.
3,5 1 pkt.
4) ocena na dyplomie studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) – nie niższa niż 3,5 (nie więcej niż 5 pkt.)
bardzo dobry 5 pkt.
dobry plus 4 pkt.
dobry 3 pkt.
dostateczny plus 2 pkt.
5) język angielski (nie więcej niż 10 pkt.).
B2 5 pkt.
C1 8 pkt.
C2 10 pkt.
6) drugi język obcy – punktacja dodatkowa (nie więcej niż 5 pkt.)
B2 1 pkt.
C1 3 pkt.
C2 5 pkt.
7) Znajomość języka obcego powinna być udokumentowana certyfikatem lub zaświadczeniem potwierdzającym jego znajomość na wymaganym poziomie, wydanym przez jednostkę organizacyjną odpowiedzialną za nauczanie języka obcego w danej uczelni.
8) aktywność naukowa (nie więcej niż 15 pkt.)
(artykuły, postery, referaty i komunikaty naukowe)
9) odbyte staże i praktyki zawodowe (nie więcej niż 10 pkt.)
(udokumentowane odpowiednimi poświadczeniami i certyfikatami).
5. II Etap (max. ilość punktów do uzyskania – 25)
Rozmowa kwalifikacyjna – prezentacja ustna o tematyce przyszłej pracy doktorskiej oraz zainteresowań naukowych.
W przypadku kandydata z zagranicy możliwe jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z wykorzystaniem narzędzi informatycznych służących do wideokonferencji.
1) Komisja rekrutacyjna w stosunku do kandydata niepełnosprawnego powinna zmodyfikować sposób postępowania kwalifikacyjnego na podstawie prawomocnego. orzeczenia o inwalidztwie lub zaświadczenia czy opinii właściwej poradni specjalistycznej.
2) Kandydat niepełnosprawny powinien złożyć do komisji rekrutacyjnej wniosek
o potrzebie dostosowania postępowania kwalifikacyjnego, najpóźniej do siedmiu dni roboczych przed terminem tego postępowania. Do wniosku kandydat powinien załączyć kserokopię dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
PRZYJĘCIE DO SZKOŁY DOKTORSKIEJ
§ 7
1. Wyniki postępowania kwalifikacyjnego są jawne.
2. Na podstawie wyników uzyskanych przez kandydatów w postępowaniu kwalifikacyjnym tworzy się listę rankingową, która określa kolejność przyjmowania do Szkoły Doktorskiej kandydatów w ramach limitu miejsc.
3. Warunkiem przyjęcia do Szkoły jest:
1) Uzyskanie w wyniku postępowania rekrutacyjnego minimum 51% z możliwych do uzyskania w postępowaniu rekrutacyjnym:
– w etapie I: 25,5 pkt.;
– w etapie II: 12,75 pkt.
2) obowiązkowa znajomość języka angielskiego, na poziomie minimum B2;
3) uzyskanie średniej ocen ze studiów I i II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich a w przypadku kandydatów, o których mowa § 6 ust. 3, zaświadczenie o średniej ocen z co najmniej trzech lat jednolitych studiów magisterskich – na poziomie minimum 3,5.
4. Listę, o której mowa w ust. 2, komisja rekrutacyjna sporządza niezwłocznie poprzez system internetowej rejestracji kandydatów.
5. W przypadku, gdy na ostatnim miejscu ww. listy rankingowej znajdować się będzie dwóch lub więcej kandydatów, którzy uzyskali w postępowaniu rekrutacyjnym taką samą liczbę punktów, kryterium rozstrzygającym o przyjęciu będzie liczba punktów uzyskanych za rozmowę kwalifikacyjną, a w dalszej kolejności za aktywność naukową, odbyte staże i praktyki zagraniczne.
6. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego pozostaną niewykorzystane miejsca, komisja rekrutacyjna może podjąć decyzję o:
1) zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego i rezygnacji z przyjęć na pozostałe miejsca;
2) przeprowadzenie drugiej rekrutacji (uzupełniającej) w takim samym trybie.
7. Przyjęcie do Szkoły Doktorskiej następuje w drodze wpisu na listę doktorantów, na podstawie przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego. Doktoranci otrzymają, niezwłocznie po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, informację o zakwalifikowaniu do Szkoły Doktorskiej i o obowiązku dokonania wpisu na listę w ciągu 14 dni. Nie dokonanie wpisu w tym terminie będzie skutkowało wydaniem decyzji o nieprzyjęciu do Szkoły Doktorskiej
8. Odmowa przyjęcia do Szkoły Doktorskiej następuje w drodze decyzji administracyjnej rektora. Od decyzji przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
9. Jednocześnie można być doktorantem tylko w jednej Szkole Doktorskiej.
10. Osoba przyjęta do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania.
11. Doktorant otrzymuje legitymację doktoranta.
§ 8
Niniejsza uchwała zostaje podana do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie jej na stronie internetowej – Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz w miejscach ogólnie dostępnych na terenie Uczelni.
§ 9
W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą mają zastosowanie przepisy ustawy oraz wewnętrzne regulacje w Uczelni.
§ 10
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Senatu
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka
Status | Akt zmieniający |
---|---|
akt zmieniający | Uchwała nr 50/2019 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 24 maja 2019 roku |
Wytworzył: | Tadeusz Trziszka |
---|---|
Data wytworzenia: | 26-04-2019 |
Opublikowane przez: | Tomasz Lewandowski |
Data publikacji: | 08-05-2019 14:19 |
Ostatnio zaktualizował: | Joanna Kołaczyńska |
Data ostatniej aktualizacji: | 07-12-2022 07:53 |