2018 rok

Uchwała nr 59/2018 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 29 czerwca 2018 roku

w sprawie zasad podziału środków finansowych pochodzących z dotacji budżetowych na działalność dydaktyczną na rok 2018.

Na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 ze. zmianami) , § 122 ust 2 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uchwala się, co następuje:

§ 1

Uczelnia otrzymuje dotacje z budżetu państwa na:

  1. Zadania związane z kształceniem studentów studiów stacjonarnych, kształceniem uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich i kadr naukowych, utrzymaniem uczelni, w tym na remonty;
  2. Zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów oraz doktorantów;
  3. Zadania związane z prowadzeniem podyplomowego kształcenia w celu zdobywania specjalizacji przez lekarzy weterynarii;
  4. Zadania związane ze stworzeniem studentom i doktorantom będącym osobami niepełnosprawnymi warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia;
  5. Zadania związane ze świadczeniami zdrowotnymi, wykonywanymi w ramach kształcenia studentów studiów stacjonarnych w podstawowej jednostce organizacyjnej uczelni publicznej, w której prowadzone jest kształcenie na kierunkach medycznych pod bezpośrednim nadzorem nauczycieli akademickich posiadających kwalifikacje do wykonywania zawodu medycznego właściwego ze względu na treść kształcenia.
  6. Dofinansowanie zadań projakościowych na:
    a. finansowanie zwiększenia wysokości stypendiów doktoranckich dla 30% najlepszych doktorantów;
    b. finansowanie uczelni publicznych, w których w danym roku akademickim rozpoczęli studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie studenci, którzy w roku rozpoczęcia studiów uzyskali najlepsze wyniki egzaminów maturalnych.

§ 2

Zasady podziału dotacji:

  1. Dotacja na zadania związane z kształceniem studentów studiów stacjonarnych, stacjonarnych studiów doktoranckich i kadr naukowych, utrzymanie uczelni, w tym na remonty.

    1.1. Mając na uwadze zasady racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi, w planie rzeczowo - finansowym na dany rok dokonuje się podziału dotacji z przeznaczeniem na:
    a) działalność dydaktyczną dotycząca kształcenia studentów studiów stacjonarnych, studiów doktoranckich i kadr naukowych;
    b) koszty związane z utrzymaniem Uczelni;
    c) remonty.

    1.2. Podziału dotacji między wydziały dokonuje się w oparciu o algorytm wynikający z rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 7 grudnia 2016r. w sprawie sposobu podziału dotacji z budżetu państwa dla Uczelni Publicznych i Niepublicznych z uwzględnieniem zasady, jeżeli kwota obliczonej dotacji wg algorytmu na danym wydziale jest większa niż 105 % kwoty dotacji z roku poprzedniego to nadwyżka środków dzielona jest proporcjonalnie do obliczonej wg algorytmu dotacji na wszystkie wydziały.

    1.3. Do algorytmu przyjmuje się:
    • liczby studentów, w tym nowoprzyjętych na dany rok akademicki wykazanych na formularzach S-10 GUS;
    • liczby doktorantów i przeciętnego zatrudnienia nauczycieli akademickich wykazanych na formularzach S-12 GUS;
    • liczby studentów i doktorantów przyjeżdżających do uczelni i wyjeżdzających z uczelni za granicę w ramach krótkotrwałej wymiany międzynarodowej, a także liczby osób niebędących obywatelami polskimi posiadających tytuł naukowy profesora lub zatrudnionych na stanowisku profesora w innej uczelni, instytucie badawczym, instytucie naukowym PAN, zagranicznej uczelni lub zagranicznej instytucji naukowej, które w poprzednim roku akademickim przeprowadziły co najmniej 60 godzin zajęć wykazanych w sprawozdaniach z działalności uczelni za poprzedni rok akademicki;
    • liczby studentów i doktorantów niebędących obywatelami polskimi, którzy w poprzednim roku akademickim odbywali pełen cykl kształcenia na podstawie sprawozdań S-10 i S-12 za poprzedni rok;
    • liczby programów, prac oraz zadań finansowanych przez NCBiR;
    • liczby badań podstawowych oraz innych zadań finansowanych przez NCN;
    • liczby projektów realizowanych w ramach programów międzynarodowych w ramach programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020) "HORYZONT 2020";
    • liczby programów międzynarodowych dofinansowanych z działu 730 "Nauka", projektów realizowanych za pośrednictwem MNiSW w ramach działań 1-3 III osi priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz o kategoriach przyznanych wydziałom.

    1.4. Podstawą rozliczeń zajęć dydaktycznych realizowanych przez dany wydział na innych wydziałach uczelni jest równowartość jednego średniego etatu stanowiącego 900 godzin dydaktycznych. Średnim etatem rozliczeniowym jest przeciętne wynagrodzenie nauczyciela akademickiego ustalone na podstawie planowanego na dany rok kosztu wynagrodzeń z pochodnymi nauczycieli akademickich, zatrudnionych na wydziałach, obejmującego wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy, dodatki funkcyjne, specjalne, szkodliwe i dodatkowe wynagrodzenie roczne.

    1.5. Podział środków finansowych na wydziałowe jednostki organizacyjne jest dokonywany według zasad ustalonych przez Rady Wydziałów.

    1.6. Jednostki międzywydziałowe - Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne realizują zajęcia dydaktyczne zlecone przez wydziały w ramach kwoty corocznie wydzielonej z dotacji wydziałowej w budżecie uczelni.

  2. Dotacja na zadania związane z bezzwrotną pomocą materialną dla studentów oraz doktorantów. Rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego i samorządu doktorantów dokonuje podziału dotacji - wg zasad określonych w regulaminie.

  3. Dotacja na zadanie związane z prowadzeniem podyplomowego kształcenia w celu zdobywania specjalizacji przez lekarzy weterynarii. Dotacja dzielona jest na poszczególne studia prowadzone w danym roku akademickim proporcjonalnie do liczby uczestników danego szkolenia.

  4. Dotacja na zadania związane ze stworzeniem studentom i doktorantom będącym osobami niepełnosprawnymi warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia. Dotacja wydatkowana jest na podstawie regulaminu udzielania wsparcia osobom z niepełnosprawnościami będącymi studentami i doktorantami na podstawie zarządzenia rektora.

  5. Dotacja na zadania związane ze świadczeniami zdrowotnymi, wykonywanymi w ramach kształcenia studentów studiów stacjonarnych w podstawowej jednostce organizacyjnej uczelni publicznej, w której prowadzone jest kształcenie na kierunkach medycznych pod bezpośrednim nadzorem nauczycieli akademickich posiadających kwalifikacje do wykonywania zawodu medycznego właściwego ze względu na treść kształcenia.
    Dotacja wydatkowana jest według zasad ustalonych przez Radę Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności.

  6. Dotacja na dofinansowanie zadań projakościowych.
    a. Dotacja na dofinansowanie zadań projakościowych na finansowanie zwiększenia wysokości stypendiów doktoranckich.
    Dotacja na zwiększenie stypendium doktoranckiego przysługuje doktorantom wyróżniającym się w pracy naukowej i dydaktycznej. Tryb przyznawania zwiększenia stypendium doktoranckiego określa regulamin określony przez Rektora po uzyskaniu opinii samorządu doktorantów, z uwzględnieniem zasady, że uprawnienie do otrzymania tego stypendium przysługuje nie więcej niż 30% najlepszych doktorantów na poszczególnych latach studiów doktoranckich.
    b. Dotacja na dofinansowanie uczelni publicznych, w których w danym roku akademickim rozpoczęli studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie studenci, którzy w roku rozpoczęcia studiów uzyskali najlepsze wyniki egzaminów maturalnych.
    Dotacja projakościowa zawarta w punkcie 6b jest dzielona według ustalonego algorytmu.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

Przewodniczący Senatu

prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka


Historia wersji
Wytworzył: Tadeusz Trziszka
Data wytworzenia: 29-06-2018
Opublikowane przez: Piotr Kaługa
Data publikacji: 05-07-2018 14:23
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 25-11-2022 09:59