2010 rok

Uchwała nr 91/2010 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2010 r.

w sprawie wprowadzenia zmian do statutu

Na podstawie art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) wprowadza się następujące zmiany do statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:

§ 1

§ 76 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

4. Stosunek pracy z nauczycielem akademickim nawiązuje rektor na wniosek dziekana lub kierownika jednostki międzywydziałowej albo ogólnouczelnianej. Wniosek wymaga opinii właściwej rady wydziału lub właściwego prorektora, z zastrzeżeniem § 78 ust. 1 oraz § 84.

§ 2

§ 78 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

6. Zatrudnienie na stanowisko profesora nadzwyczajnego nauczyciela akademickiego nieposiadającego tytułu naukowego profesora następuje na podstawie mianowania, a w przypadku osoby, która przeszła na emeryturę – na podstawie umowy o pracę. Pierwsze zatrudnienie następuje na okres pięciu lat. W uzasadnionych przypadkach, zatrudnienie na tym stanowisku może być przedłużone o 2 lata. Jeżeli w okresie tym rada wydziału nie wystąpi z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego profesora, dalsze zatrudnienie jest możliwe tylko na stanowisku adiunkta. Po otrzymaniu tytułu naukowego profesora, nauczyciel ten zostaje zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

§ 3

§ 84 otrzymuje brzmienie:

1. Na stanowisko starszego kustosza dyplomowanego, starszego dokumentalisty dyplomowanego, kustosza dyplomowanego i dokumentalisty dyplomowanego zatrudnia rektor na wniosek dyrektora Biblioteki Głównej, zaopiniowany przez radę biblioteczną, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

2. Pracowników naukowych zatrudnia rektor na wniosek dziekana po zasięgnięciu opinii rady wydziału pod warunkiem, że jednostka organizacyjna, w której będzie zatrudniony pracownik naukowy posiada środki inne niż określone w art. 94 ust. 1 ustawy. Nawiązanie stosunku pracy z pracownikiem naukowym następuje na podstawie umowy o pracę na czas określony.

§ 4

§ 91 otrzymuje brzmienie:

1. Czas pracy nauczyciela akademickiego jest określony zakresem jego obowiązków dydaktycznych, naukowych i organizacyjnych.

2. Czas pracy nauczyciela akademickiego wykonującego usługi w zakładach leczniczych dla zwierząt jest określony ponadto zakresem jego obowiązków związanych z zapewnieniem ciągłej opieki weterynaryjnej.

3. Roczny wymiar zajęć dydaktycznych może wynosić:

1) od 120 do 240 godzin dydaktycznych dla pracowników naukowo-dydaktycznych,

2) od 300 do 540 godzin dydaktycznych dla pracowników dydaktycznych zatrudnionych na stanowiskach lektorów i instruktorów lub równorzędnych,

3) od 240 do 360 godzin dydaktycznych dla pozostałych pracowników dydaktycznych.

4. Roczny wymiar zajęć dydaktycznych dla nauczycieli akademickich zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach, w granicach określonych w ust. 3, ustala senat.

5. Roczny wymiar zajęć dydaktycznych nauczycieli akademickich pełniących funkcje organów jednoosobowych i ich zastępców wynosi:

1) rektor – 60 godzin,

2) prorektor, dziekan – 120 godzin,

3) prodziekan – 150 godzin.

6. W okresie wykonywania przez nauczyciela akademickiego ważnych zadań, rektor może po zasięgnięciu opinii dziekana obniżyć roczny wymiar jego zajęć dydaktycznych do dolnej granicy określonej w ust. 3. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dotyczących realizacji projektów badawczych finansowanych ze środków UE, rektor może obniżyć kierownikowi projektu roczny wymiar zajęć dydaktycznych do wysokości nie mniejszej niż 60 godzin.

7. Godziny ponadwymiarowe nauczycieli akademickich korzystających z obniżenia rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych naliczane są od poziomu pensum ustalonego zgodnie z ust. 4.

8. W przypadkach uzasadnionych koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel akademicki może być obowiązany prowadzić zajęcia dydaktyczne w godzinach ponadwymiarowych, w rozmiarze nieprzekraczającym dla pracownika naukowo-dydaktycznego 1/4, a dla pracownika dydaktycznego 1/2 wymiaru obowiązków dydaktycznych, określonego zgodnie z ust. 3 oraz 4.

9. Nauczycielowi akademickiemu, za jego zgodą, może być powierzone prowadzenie zajęć dydaktycznych w wymiarze przekraczającym liczbę godzin ponadwymiarowych określoną w ust. 8. Zasady oraz tryb powierzania tych zajęć określa senat.

10. Nauczyciela akademickiego w ciąży lub wychowującego dziecko w wieku do jednego roku nie można zatrudniać w godzinach ponadwymiarowych bez jego zgody.

11. Szczegółowy zakres i wymiar obowiązków nauczyciela akademickiego ustala kierownik jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony nauczyciel akademicki.

§ 5

§ 92 otrzymuje brzmienie:

1. W czasie choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela akademickiego, godziny zajęć dydaktycznych wynikające z pensum dydaktycznego, które według planu zajęć przypadałyby na okres tej nieobecności, dla celów ustalenia liczby godzin zajęć dydaktycznych, zalicza się jako godziny przepracowane zgodnie z planem.

2. Wymiar godzin ponadwymiarowych ustala się na podstawie rozliczenia faktycznie przepracowanych godzin.

3. Nauczycielowi akademickiemu, dla którego nie zaplanowano obciążenia dydaktycznego z powodu jego zatrudnienia po rozpoczęciu roku akademickiego, przewidzianej nieobecności w pracy związanej w szczególności z długotrwałą chorobą, urlopem bezpłatnym lub innym zwolnieniem od pracy, odbywaniem służby wojskowej, urlopem macierzyńskim albo ustania stosunku pracy przed zakończeniem roku akademickiego, zalicza się do przepracowanych godzin zajęć dydaktycznych jedną trzydziestą ustalonego dla danego stanowiska rocznego pensum za każdy tydzień nieobecności przypadającej za okres, w którym prowadzone są w uczelni zajęcia dydaktyczne.

§ 6

§ 103 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

3. Rekrutację na studia wyższe prowadzą komisje powołane przez rady wydziału.

§ 7

§ 103 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

5. W skład komisji rekrutacyjnych wchodzą nauczyciele akademiccy i doktoranci.

§ 8

§ 105 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

4. W skład Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej wchodzą przedstawiciele wydziałów.

§ 9

§ 118 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

2. Jednym z trzech zastępców kanclerza jest kwestor.

§ 10

1.  Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia, z wyjątkiem postanowień § 4 dotyczącego wprowadzenia zmian do § 91 ust. 5 i ust. 6, które wchodzą w życie z mocą obowiązująca od dnia 1 października 2010 r.

2.  Uchwała stanowi podstawę ogłoszenia tekstu jednolitego statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Przewodniczący Senatu

 prof. dr hab. Roman Kołacz


Historia wersji
Wytworzył: Roman Kołacz
Data wytworzenia: 26-11-2010
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 03-12-2010 10:39
Ostatnio zaktualizował: Sebastian Wuczkowski
Data ostatniej aktualizacji: 08-09-2022 19:31