2009 rok

Uchwała nr 40/2009 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 24 kwietnia 2009 r.

w sprawie wprowadzenia zmiany uchwały nr 18/2008 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 25 kwietnia 2008 r. w sprawie uchwalenia regulaminu studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 2 i art. 161 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) oraz § 43 pkt 2 i § 101 ust. 8 statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 30 czerwca 2006 r. uchwala się ,co następuje:

§ 1

W regulaminie studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 15 ust. 5 otrzymuje brzmienie: „Studia niestacjonarne trwają jeden semestr dłużej niż odpowiednie studia stacjonarne. Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej na kierunku weterynaria studia niestacjonarne realizowane są według takiego samego trybu jak studia stacjonarne.”

2) w § 15 ust. 8 otrzymuje brzmienie: „Dziekan na wniosek studenta może go przenieść ze studiów stacjonarnych na niestacjonarne lub z niestacjonarnych na stacjonarne tego samego kierunku. Podstawą do przeniesienia jest spełnienie warunków dla danego kierunku ustalonych przez radę wydziału z zastrzeżeniem § 41 ust. 1.”

3) w § 15 ust. 10 otrzymuje brzmienie: „Zajęcia dydaktyczne na poszczególnych kierunkach, specjalnościach lub wybranych kursach mogą być prowadzone na studiach stacjonarnych w językach obcych, w zależności od zainteresowania studentów i możliwości Uczelni.”

4) w § 32 ust. 2 otrzymuje brzmienie: „Jeżeli ocena za kurs lub przedmiot jest średnią z kilku ocen to ustala się ją według zasady:

    od 4,75 do 5,00 – 5,0 – bardzo dobry

   od 4,25 do 4,74 – 4,5 – dobry plus

   od 3,75 do 4,24 – 4,0 – dobry

   od 3,25 do 3,74 – 3,5 – dostateczny plus

   od 3,00 do 3,24 – 3,0 – dostateczny.”

5) w § 34 dodaje się ust. 2 o następującej treści: „Studentowi, który realizuje program studiów według nowych standardów kształcenia do indeksu nie wpisuje się ocen niedostatecznych. Oceny niedostateczne wpisuje się tylko do karty osiągnięć studenta i protokółu oraz systemu informatycznego dydaktyki.”

6) w § 36 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek studenta złożony w ciągu 3 dni roboczych od daty ogłoszenia wyników egzaminu poprawkowego, dziekan może zarządzić egzamin komisyjny, który powinien się odbyć w terminie do 7 dni od daty złożenia wniosku. W uzasadnionych przypadkach dziekan może wyznaczyć późniejszy termin.”

7) w § 37 ust. 5 otrzymuje brzmienie: „Studentowi, który uzyskał zaliczenie przedmiotu związanego z kierunkiem studiów na innym wydziale w Uczelni lub innej uczelni krajowej lub zagranicznej, dziekan zalicza ten przedmiot z liczbą punktów ECTS przypisaną temu przedmiotowi w uczelni, na której był on realizowany. W przypadku gdy nie określono liczby punktów dla tego przedmiotu lub jest ona niższa, mimo zrealizowania go w tym samym zakresie, dziekan sam określa liczbę punktów.”

8) w § 39 ust. 2 pkt. 3 otrzymuje brzmienie: „uzyskanie łącznej liczby punktów, od początku studiów, równej co najmniej iloczynowi liczby 30 i numeru zaliczanego semestru z uwzględnieniem § 18 ust. 5.”

9) w § 41 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „Student może uzyskać zezwolenie na powtarzanie semestru lub kursu z powodu niedostatecznych postępów w nauce. Student studiów stacjonarnych powtarzający semestr po przeniesieniu się na studia niestacjonarne nie ma możliwości powrotu na studia stacjonarne.”

10) w § 49 po ust. 2 dodaje się ust. 3 o następującej treści: „Tematy prac dyplomowych inżynierskich lub licencjackich zatwierdza dziekan. Prace dyplomowe inżynierskie lub licencjackie należy złożyć w terminie na dwa tygodnie przed egzaminem. Pracę dyplomową inżynierską lub licencjacką student wykonuje pod kierunkiem profesora lub doktora habilitowanego. Dziekan – po zasięgnięciu opinii rady wydziału – może upoważnić do kierowania pracą dyplomową inżynierską lub licencjacką oraz jej recenzowania nauczyciela akademickiego z macierzystej Uczelni lub specjalistę spoza Uczelni co najmniej ze stopniem doktora.”

11) w § 49 zmienia się numeracja ustępów w ten sposób, iż:

  a) dotychczasowy ust. 3 otrzymuje nr 4

  b) dotychczasowy ust. 4 otrzymuje nr 5 i brzmienie: „Student powinien przystąpić do egzaminu dyplomowego do końca sesji  egzaminacyjnej. Na kierunkach, na których obowiązuje praca dyplomowa, student powinien złożyć egzamin dyplomowy w ciągu czterech tygodni od terminu jej złożenia.”

c) dotychczasowy ust. 6 otrzymuje numer 7

d) dotychczasowy ust. 7 otrzymuje numer 8

12) w § 49 dodaje się ust. 9 o następującym brzmieniu: „Student, studiów stacjonarnych pierwszego stopnia, który nie złożył egzaminu dyplomowego inżynierskiego lub licencjackiego w wymaganym terminie z dniem 1 marca, traci prawo do korzystania z pomocy materialnej oraz do przedłużania ważności legitymacji studenckiej.”

13) w § 49 dodaje się ust. 10 o następującej treści: „Student studiów niestacjonarnych pierwszego stopnia, który nie złożył egzaminu dyplomowego inżynierskiego lub licencjackiego w wymaganym terminie z dniem 1 lipca, traci prawo do korzystania z pomocy materialnej oraz do przedłużania ważności legitymacji studenckiej.”

14) w § 51 ust. 5 otrzymuje brzmienie: „Na dyplomie ukończenia studiów wpisuje się ostateczny wynik studiów w skali pięciostopniowej: 3,0; 3,5; 4,0; 4,5; 5,0 wyrównany według zasady:

  od 4,51 – bardzo dobry;

  od 4,25 do 4,50 – dobry plus;

  od 3,75 do 4,24 – dobry;

  od 3,25 do 3,74 – dostateczny plus;

  do 3,24 – dostateczny.

Komisja może skorygować ostateczny wynik studiów o pół stopnia.”

15) w § 53 ust. 5 otrzymuje brzmienie: „Oceny pracy magisterskiej dokonuje opiekun pracy oraz jeden recenzent. W przypadku rozbieżności w ocenie pracy, o dopuszczeniu do egzaminu magisterskiego decyduje dziekan, który może zasięgnąć opinii drugiego recenzenta. Do recenzentów stosuje się odpowiednie postanowienia ust. 1, przy czym co najmniej jedna osoba spośród oceniających pracę musi mieć tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego.”

16) w § 54 ust. 2 otrzymuje brzmienie: „W ciągu dwóch lat od daty skreślenia studenta dziekan może – na wniosek studenta reaktywować go – w celu złożenia pracy magisterskiej i egzaminu magisterskiego bez uwzględniania różnic programowych.”

17) w § 55 ust. 7 otrzymuje brzmienie: „Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej student powinien złożyć egzaminy przewidziane planem studiów nie później niż do 31 marca. Student, który do 31 marca nie złożył wymaganych egzaminów zostaje skreślony z listy studentów. W uzasadnionych przypadkach dziekan na prośbę studenta może przedłużyć termin złożenia egzaminów do 30 kwietnia. Student ten z dniem 1 kwietnia traci prawo do korzystania z pomocy materialnej oraz do przedłużania ważności legitymacji studenckiej.”

18) w § 57 dodaje się ust. 3 o następującej treści: „Student studiów stacjonarnych drugiego stopnia, który nie złożył egzaminu dyplomowego magisterskiego w wymaganym terminie z dniem 1 lipca, traci prawo do korzystania z pomocy materialnej oraz do przedłużania ważności legitymacji studenckiej.”

19) w § 57 dodaje się ust. 4 o następującej treści: „Student studiów niestacjonarnych drugiego stopnia, który nie złożył egzaminu dyplomowego magisterskiego w wymaganym terminie, traci prawo do korzystania z pomocy materialnej oraz do przedłużania ważności legitymacji studenckiej (z dniem 1 marca lub 1 lipca).”

20) w § 58 ust. 7 otrzymuje brzmienie: „Dziekan może wystąpić do rektora o przyznanie nagrody dla najlepszego studenta kończącego studia na danym kierunku.”

21) w § 58 dodaje się ust. 8 o następującej treści: „Student, który uzyskał na dyplomie ocenę bardzo dobrą oraz średnią ze studiów na poziomie co najmniej 4,5 może otrzymać dyplom z wyróżnieniem. Szczegółowe kryteria, na podstawie których do 5% absolwentów danego kierunku może otrzymać dyplom z wyróżnieniem, ustala rada wydziału”.

§ 2

Pozostałe postanowienia uchwały nr 18/2008 nie ulegają zmianom.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od 1 października 2009 r.

 

Przewodniczący Senatu

prof. dr hab. Roman Kołacz


 


Historia wersji
Wytworzył: Roman Kołacz
Data wytworzenia: 24-04-2009
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 24-04-2009 14:35
Ostatnio zaktualizował: Sebastian Wuczkowski
Data ostatniej aktualizacji: 03-08-2009 11:05