2007 rok

Uchwała nr 3/2007 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 2007 roku

w sprawie trybu udzielania urlopów wypoczynkowych nauczycielom akademickim


Na podstawie art. 133 ust. 7 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365, z późniejszymi zmianami) oraz § 91 ust. 8 Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 30 czerwca 2006 roku uchwala się, co następuje:

§ 1

1.    Nauczycielowi akademickiemu przysługuje prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze trzydziestu sześciu dni roboczych w ciągu roku.

2.    Urlop powinien być wykorzystany w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.

3.    Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego.

§ 2

Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nauczyciel akademicki nabywa w ostatnim dniu poprzedzającym letnią przerwę w zajęciach dydaktycznych, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego.

§ 3

Na wniosek pracownika urlop może być dzielony na części, przy czym co najmniej jedna część wypoczynku nie może trwać krócej  niż czternaście kolejnych dni kalendarzowych.

§ 4

1.    W przypadkach:

-      zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego,

-      ustania stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego,

-      podjęcia pracy po powrocie z urlopu bezpłatnego, wychowawczego oraz z urlopu dla poratowania zdrowia,

nauczyciel akademicki ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym (jedna dwunasta wymiaru przysługującego urlopu z upływem każdego miesiąca pracy).

2.     Nauczycielowi akademickiemu zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru etatu.

3.     W okresie wypowiedzenia stosunku pracy pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanych miesięcy w ciągu roku.

§ 5

Dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego.

§ 6

W przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy nauczycielowi akademickiemu przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu.

§ 7

1.     Urlopy wypoczynkowe są w Uczelni udzielane na podstawie planów urlopów sporządzanych w jednostkach organizacyjnych do końca maja każdego roku kalendarzowego.

2.     Plan urlopów ustala kierownik jednostki organizacyjnej biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia prawidłowego toku pracy.

§ 8

1.      Zarówno pracownikowi jak i kierownikowi jednostki organizacyjnej przysługuje prawo korygowania planu z ważnych przyczyn, a termin zgłoszenia zmiany nie powinien być krótszy niż dwa tygodnie.

2.      Każda zmiana terminu urlopu przez pracownika wymaga zgody kierownika jednostki organizacyjnej na podaniu pracownika.

3.      Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego udzielonego zgodnie z planem może nastąpić pod warunkiem określenia przez pracownika, w podaniu innego terminu wykorzystania urlopu, w tym samym roku kalendarzowym i w tej samej liczbie dni.

§ 9

Jeżeli nauczyciel akademicki nie może rozpocząć urlopu udzielonego w ustalonym terminie, w szczególności z powodu:

1)     czasowej niezdolności do pracy na skutek choroby,

2)     odosobnienia w związku z choroba zakaźną,

3)     odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego na czas do trzech miesięcy,

4)     urlopu macierzyńskiego,

urlop wypoczynkowy zostaje przesunięty, za zgodą kierownika jednostki, na termin późniejszy, podany przez pracownika; należy go wykorzystać nie później niż do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

§ 10

1.      Część urlopu wypoczynkowego niewykorzystana z przyczyn, o których mowa w § 9, ulega przesunięciu przez Dział Kadr i Spraw Socjalnych na okres następujący bezpośrednio po terminie udzielonego (zaplanowanego) urlopu; jednak na wniosek nauczyciela akademickiego, niewykorzystaną część urlopu udziela się w terminie późniejszym, podanym przez pracownika, w wymiarze odpowiadającym liczbie dni urlopu niewykorzystanego.

§ 11

1.     Kierownik jednostki organizacyjnej lub dziekan może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

2.     Odwołanie nauczyciela akademickiego z urlopu może nastąpić po uzyskaniu zgody rektora.

3.     Uczelnia jest obowiązana pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu

§ 12

Dział Kadr i Spraw Socjalnych przekazuje kierownikom  jednostek organizacyjnych  dwa razy w ciągu roku (do końca maja i do końca listopada) zawiadomienia o stanie wykorzystania urlopów wypoczynkowych przez pracowników  tych jednostek.

§ 13

Kierownik jednostki organizacyjnej odpowiada przed rektorem za realizację powyższych postanowień.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

Przewodniczący Senatu
prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz



Historia wersji
Wytworzył: Michał Mazurkiewicz
Data wytworzenia: 26-01-2007
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 26-01-2007 00:00
Ostatnio zaktualizował: Sebastian Wuczkowski
Data ostatniej aktualizacji: 26-02-2009 14:39