2006 rok

Uchwała nr 56/2006 Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 22 grudnia 2006 r.

w sprawie zasad wykorzystania środków na badania własne w roku 2007


Na podstawie art. 62 ust. 1, pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365), § 45 pkt 4  Statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę (Dz. U. nr 161, poz. 1359) uchwala się następujące zasady finansowania badań własnych w 2007 roku.

§ 1

Rozdział środków

  1. Przydzielone przez Ministra środki na badania własne dzielone są następująco:
    a)  95% środków otrzymują poszczególne wydziały,
    b)  5% stanowi rezerwa Rektora.

  2. Określone w pkt 1a środki finansowe dzielone są na poszczególne wydziały proporcjonalnie do liczby pracowników naukowo-dydaktycznych i doktorantów, wg stanu na dzień 31 grudnia 2006 r.

  3. Środki przydzielone poszczególnym wydziałom dzielone są następująco:
    a)  5% stanowi rezerwa dziekana, przeznaczona na finansowanie publikacji w wysoko punktowanych czasopismach oraz czynnego udziału pracowników w konferencjach naukowych,
    b) pozostałe środki przeznaczone są na granty wewnętrzne i prace promocyjne. Proporcje podziału ustala rada wydziału, na wniosek dziekana.

  4. Zasady finansowania grantów wewnętrznych określone są w § 2.

  5. Zasady finansowania prac promocyjnych określone są w § 3.

  6. Zasady wykorzystania rezerwy Rektora określone są w § 4.

  7. Środki przyznane na badania własne są pomniejszane o koszty ogólnouczelniane w wysokości 15%. 

§ 2

Finansowanie grantów wewnętrznych

  1. Granty wewnętrzne (projekty badawcze w ramach badań własnych) przydzielane są w drodze konkursów przeprowadzanych przez komisje wydziałowe, na podstawie wniosków składanych przez pracowników wydziału. Terminy składania wniosków ustalają dziekani.

  2. Z wnioskiem nie mogą występować kierownicy projektów badawczych finansowanych przez MNiSW oraz wykonawcy prac promocyjnych określonych w § 3. Wniosek nie może zawierać zadań badawczych finansowanych z innych źródeł (granty MNiSW, zlecenia podmiotów gospodarczych, prace promocyjne, itp.).

  3. Środki finansowe na realizację projektów badawczych przyznawane są na okres 1 roku, z możliwością przedłużenia finansowania w latach następnych. Łączny czas finansowania projektu nie może przekraczać 3 lat. Środki niewykorzystane w danym roku kalendarzowym pozostają w jednostce organizacyjnej na następny rok, z przeznaczeniem na badania własne.

  4. Wniosek o finansowanie grantu składany jest na formularzach (zał. 1 oraz zał. 2), po akceptacji przez kierownika odpowiedniej jednostki organizacyjnej. Wniosek o kontynuację grantu nie wymaga złożenia formularza określonego w załączniku nr 2. Warunkiem przedłużenia projektu jest dołączenie do formularza (zał. 1) kopii złożonego wniosku o finansowanie badań z innych źródeł (granty MNiSW).

  5. Wnioski oceniane są przez recenzentów, wyznaczonych przez dziekana. Formularz oceny, wraz z jej kryteriami, określony jest w załączniku nr 3.

  6. Pozytywnie zaopiniowane wnioski są kwalifikowane przez dziekana, w porozumieniu z wydziałową komisją badań naukowych. Priorytet powinny mieć projekty, do których dołączono kopię wniosku o finansowanie z innych źródeł (granty MNiSW), a także projekty składane po raz pierwszy przez wnioskodawcę.

  7. Decyzję o finansowaniu projektu podejmuje Prorektor ds. Nauki, na wniosek dziekana. Minimalną wysokość środków przyznanych na grant wewnętrzny ustala dziekan.

  8. Umowa o grant wewnętrzny winna być podpisana w ciągu 2 miesięcy od podjęcia decyzji. Niedotrzymanie przez wykonawcę terminu podpisania umowy powoduje jej anulowanie i przekazanie środków do rezerwy dziekana.

  9. Kierownik projektu odpowiada za właściwą realizację projektu. Nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem środków sprawuje kierownik jednostki.

  10. Kierownik projektu zobowiązany jest  do prowadzenia szczegółowej dokumentacji wydatków (zał. nr 5). Udział środków na fundusz bezosobowy nie może przekroczyć 15% kosztów ogółem. Koszty delegacji nie mogą przekroczyć 25% kosztów ogółem.

  11. Kierownicy jednostek naukowo-dydaktycznych mogą dysponować kwotą w wysokości do 10% środków przyznanych na realizację projektu, na cele ogólne związane z działalnością badawczą jednostki. Wysokość kwoty może być zmieniona na podstawie uzgodnienia między kierownikiem jednostki i kierownikiem projektu badawczego.

  12. Grant wewnętrzny należy rozliczyć do 28 lutego 2008 roku, poprzez:
    a)  złożenie sprawozdania rocznego lub końcowego (zał. nr 4 i zał. nr 5),
    b) zreferowanie wyników badań na seminarium zorganizowanym przez wydziałową komisję badań naukowych.

  13. W razie niemożności przedstawienia z przyczyn obiektywnych kompletnych wyników realizacji grantu, dziekan - na wniosek wydziałowej komisji badań naukowych - może przedłużyć czas realizacji projektu o rok, bez jego finansowania. Wówczas kierownik projektu zobowiązany jest do rozliczenia finansowego w terminie określonym w pkt. 11, natomiast sprawozdanie merytoryczne składa na seminarium w roku następnym w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2009 r.

  14. W okresie jednego roku od zakończenia grantu i złożenia sprawozdania końcowego, kierownik projektu jest zobowiązany do złożenia w Dziale Nauki kopii złożonego wniosku o finansowanie badań z innych źródeł (granty MNiSzW).

  15. Nie wywiązanie się z powyższego zobowiązania uniemożliwia danemu wykonawcy ubieganie się o następne granty wewnętrzne w ciągu 4 lat.

§ 3

Finansowanie prac promocyjnych (doktorskich i habilitacyjnych)

  1. Środki finansowe na prace promocyjne, w wysokości określonej zgodnie z § 1 p. 3, przyznawane są imiennie na aktualnie prowadzone na wydziale prace doktorskie i habilitacyjne. Maksymalna długość okresu finansowania pracy ustalana jest przez radę wydziału.

  2. Wniosek o finansowanie prac promocyjnych składany jest na odpowiednim formularzu (zał. 1a oraz zał. 1b), zaakceptowanym przez kierownika jednostki organizacyjnej. Do wniosku o finansowanie pracy promocyjnej realizowanej ponad 2 lata powinna być dołączona kopia złożonego wniosku o finansowanie badań z innych źródeł (granty MNiSW).

  3. Dziekan, w porozumieniu z wydziałową komisją badań naukowych, dokonuje podziału środków na poszczególne prace promocyjne, a przyznane środki są przekazywane do odpowiednich jednostek organizacyjnych wydziału. Kierownicy jednostek  mają obowiązek poinformowania pracowników o dokonanym rozdziale środków.

  4. Wykonawca tematu badawczego dysponuje przyznanymi środkami w porozumieniu z kierownikiem jednostki, a w przypadku prac doktorskich - po akceptacji opiekuna pracy. Kierownicy jednostek mogą dysponować kwotą w wysokości do 10% środków przyznanych na realizację pracy, na cele ogólne związane z działalnością badawczą jednostki. Wykonawca zobowiązany jest do prowadzenia szczegółowej ewidencji wydatków (zał. nr 5). Koszty delegacji nie mogą przekroczyć 25% kosztów ogółem.

  5. Za finansowe rozliczenie prac promocyjnych odpowiedzialny jest kierownik jednostki.

  6. Za merytoryczne rozliczenie prac promocyjnych odpowiadają wykonawcy, a w przypadku prac doktorskich opiekunowie prac. Prace należy rozliczyć do 28 lutego 2008 roku, poprzez:
    a) rozliczenie finansowe realizowanej pracy,
    b) złożenie sprawozdania rocznego lub końcowego.

  7. Złożone sprawozdania są oceniane przez wydziałowe komisje badań naukowych. Negatywna ocena sprawozdania stanowi podstawę wykluczenia danej osoby z przydziału środków w roku następnym.

§ 4

Finansowanie badań własnych z rezerwy Rektora

  1. Środki z rezerwy Rektora mogą być przeznaczone na finansowanie grantu wynikającego z bieżących potrzeb Uczelni. Granty przyznawane są w drodze konkursu ogłoszonego przez Rektora. W konkursie określone powinny być dokładne zadania badawcze, środki finansowe przeznaczone do ich realizacji oraz termin wykonania. Konkurs rozstrzyga Prorektor ds. Nauki w porozumieniu z Senacką Komisją Badań Naukowych.

  2. Środki finansowe z rezerwy Rektora niewykorzystane w 2007 roku przechodzą na środki na badania własne na rok 2008.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podpisania.

Rektor
prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz


Historia wersji
Wytworzył: Michał Mazurkiewicz
Data wytworzenia: 22-12-2006
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 22-12-2006 00:00
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 05-09-2022 12:50