2006 rok

Uchwała nr 27/2006 Senatu Akademii Rolniczej we Wrocławiu z dnia 26 maja 2006 r.

w sprawie: zasad i trybu przyjmowania kandydatów na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych w Akademii Rolniczej we Wrocławiu w roku akademickim 2007/2008


Na podstawie art. 169 ust. 2 i 3  ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) oraz na wniosek Rad Wydziałów uchwala się, co następuje:

§ 1

  1. Kandydaci na I rok studiów Akademii Rolniczej we Wrocławiu przyjmowani będą na poszczególne rodzaje i kierunki studiów w ramach limitów przyjęć ustalonych przez Senat AR we Wrocławiu na wniosek Rad Wydziałów.

§ 2

  1. Przyjęcie kandydatów na I rok studiów inżynierskich, licencjackich, magisterskich jednolitych (stacjonarnych i niestacjonarnych) następuje na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego, które ma charakter konkursowy.
    Wykaz przedmiotów kwalifikacyjnych określa załącznik nr 1.
    Wyniki postępowania rekrutacyjnego są liczone w skali punktowej.
    O przyjęciu na studia w ramach limitu miejsc decyduje liczba uzyskanych punktów.

  2. Zasady kwalifikacji na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia w roku akademickim 2007/08 określa załącznik nr 2.

  3. W postępowaniu rekrutacyjnym nie uwzględnia się certyfikatów językowych.

§ 3

  1. Kandydaci posiadający potwierdzony przez MEiN dyplom lub zaświadczenie o przystąpieniu do matury międzynarodowej (wydany przez Biuro IB w Genewie) przyjmowani będą na wybrany kierunek studiów na podstawie liczby punktów uzyskanych z egzaminu maturalnego, którego wynik określony w dyplomie IB kwalifikuje kandydata na studia na zasadach obowiązujących osoby z nową maturą.

  2. Absolwentom szkół dwujęzycznych wynik egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego przelicza się według następującej zasady:
    poziom podstawowy – 100% punktów
    poziom rozszerzony – 4/3 wyniku na świadectwie dojrzałości (jednak nie więcej niż 100% – wynik należy zaokrąglić do całkowitych %)
    W przypadku pozostałych przedmiotów wynik egzaminu maturalnego jest sumą punktów poziomu podstawowego i/lub poziomu rozszerzonego oraz części zdawanej w języku polskim.

  3. Warunki przyjęć na studia osób nie będących obywatelami polskimi określa Rozporządzenie MENiS z dnia 24 kwietnia 2002 roku (Dz. U. Nr 69/2002, poz. 634).

  4. Obywatele polscy, którzy ukończyli szkołę średnią za granicą, mogą się ubiegać o przyjęcie na I rok studiów pod warunkiem posiadania świadectwa dojrzałości zawierającego klauzulę stwierdzającą prawo do ubiegania się o przyjęcie do szkół wyższych w kraju miejsca jego wydania.
    W przypadku braku klauzuli, do świadectwa należy dołączyć zaświadczenie odpowiednich władz kraju jego wydania tj. ministerstwa edukacji lokalnych władz oświatowych lub polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego, które stwierdza prawo do ubiegania się o przyjęcie do szkół wyższych w kraju miejsca jego wydania.

§ 4

  1. Kandydat ubiegający się o przyjęcie na I rok studiów zobowiązany jest do złożenia następujących dokumentów:
        podanie na ustalonym formularzu (rejestracja internetowa),
        dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej na konto uczelni,
        oświadczenie kandydata o wyborze przedmiotów do kwalifikacji,
       kserokopia dowodu osobistego (str. 2, 3 i 6) dla kandydatów posiadających dowód osobisty wydany przed 2002 rokiem, dla kandydatów legitymujących się dowodem osobistym wydanym po 1.01.2002 roku kserokopia str. 1 i 2,

  2. W momencie zakwalifikowania na I rok studiów, kandydat zobowiązany jest dostarczyć:
        świadectwo dojrzałości,
        świadectwo ukończenia szkoły średniej,
        4 fotografie o wymiarach 37 x 52
        orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do studiów na wybranym kierunku zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi.

  3. Wycofanie dokumentów składanych przez kandydata nie upoważnia go do roszczeń zwrotu wniesionej opłaty.

§ 5

  1. Kandydaci, którzy zdawali egzamin maturalny zewnętrzny (Nowa Matura - dotyczy również absolwentów z lat 2002, 2005, 2006) ubiegający się na wszystkie kierunki studiów - z wyjątkiem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej - mogą uzyskać z każdego przedmiotu objętego postępowaniem kwalifikacyjnym 100 punktów procentowych (pod uwagę bierze się tylko wyniki egzaminu zewnętrznego).
    Punkty procentowe liczone są według następującego wzoru:
                                                                                           0,4 P + 0,6 R
                                                                                           P - poziom podstawowy
                                                                                           R - poziom rozszerzony

  2. Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna sumuje liczbę punktów procentowych uzyskanych na poziomie podstawowym oraz na poziomie rozszerzonym oddzielnie dla przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów do wyboru.

  3. Ostateczna liczba punktów, jaką otrzyma kandydat jest sumą punktów z poszczególnych przedmiotów kwalifikacyjnych.

  4. Na kierunek architektura krajobrazu przed dopuszczeniem do dalszego postępowania kwalifikacyjnego kandydaci muszą zdać egzamin z rysunku odręcznego.

  5. Podstawę przyjęcia na studia stanowią wyniki egzaminu maturalnego.

  6. Kierunkowa komisja rekrutacyjna ustala listę wstępnie zakwalifikowanych na I rok studiów. Łączna ilość uzyskanych punktów stanowi podstawę do uzyskania lokaty na liście rankingowej.

§ 6

  1. Kandydaci, którzy zdawali egzamin dojrzałości (Stara Matura) biorą udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na podstawie konkursu świadectw z przedmiotów rekrutacyjnych podanych w załączniku nr 1.
    Wyjątek stanowią kierunki:
        weterynaria - obowiązuje egzamin pisemny w formie testu z biologii i chemii,
        architektura krajobrazu - przed dopuszczeniem do dalszego postępowania kwalifikacyjnego, kandydaci muszą zdać egzamin z rysunku odręcznego.

  2. Spośród kilku ocen uzyskanych na świadectwie dojrzałości (bądź ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej) z jednego przedmiotu uwzględnia się w konkursie świadectw ocenę najwyższą (dotyczy to także oceny z fakultetu).

  3. Kandydaci nie mogą poprawiać ocen uzyskanych na świadectwie dojrzałości z przedmiotów objętych kwalifikacją.

  4. Oceny uzyskane na świadectwie dojrzałości lub świadectwie ukończenia szkoły średniej (Stara Matura) brane do kwalifikacji, przelicza się według następujących zasad:


cena

Liczba punktów procentowych

2,0

12

3,0

34

3,5

45

4,0

56

4,5

67

5,0

78

6,0

90

      5. Podczas egzaminów wstępnych z rysunku odręcznego na kierunek architektura krajobrazu stosuje się następującą skalę ocen:
           6,0; 5,0; 4,5; 4,0; 3,5; 3,0; 2,0; 1,0

§ 7

  1. Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej osoby zdające Starą Maturę przyjmowane będą na podstawie wyników z egzaminu wstępnego z biologii i chemii, który zostanie przeprowadzony w formie testowej i zawierać będzie 50 zadań z biologii i 50 zadań z chemii (jedno zadanie prawidłowo rozwiązane z biologii i chemii równe jest 2 pkt) obejmujący program szkoły średniej dla klas o profilu ogólnym.

  2. Egzamin wstępny testowy zostanie uznany za zdany w przypadku uzyskania przez kandydata 50% maksymalnej liczby punktów tj. 50 pkt z biologii i 50 pkt z chemii.

  3. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na I rok studiów na podstawie zewnętrznego pisemnego egzaminu maturalnego (Nowa Matura) z biologii i/lub chemii mogą zostać wpisani na listę rankingową, jeżeli uzyskają z egzaminu zewnętrznego maturalnego z biologii co najmniej 50 punktów i/lub chemii co najmniej 50 punktów.

  4. Kandydaci, którzy nie zdawali na egzaminie maturalnym zewnętrznym przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym nie mogą ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów.

  5. Lista rankingowa kandydatów na I rok studiów zostanie sporządzona na podstawie sumy uzyskanych punktów z egzaminu wstępnego lub matury (biologia i chemia).

  6. Kandydaci, którzy spełniają wymagania zawarte w punkcie 2 i 3 lecz nie otrzymają wystarczającej liczby punktów, kwalifikującej do przyjęcia na studia stacjonarne, będą mogli ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów niestacjonarnych (wieczorowych) w ramach przyznanego limitu miejsc.

  7. Kandydaci, którzy nie uzyskają z egzaminu wstępnego z biologii i/lub chemii lub egzaminu maturalnego z biologii co najmniej 50 pkt  i/lub co najmniej 50 pkt z chemii nie mogą się ubiegać o przyjęcie na I rok studiów. 

§ 8

  1. Kolejność kandydatów na liście rankingowej na poszczególnych kierunkach studiów wyznaczać będzie suma punktów uzyskanych z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.

§ 9

  1. W przypadku konieczności dokonania rozdziału na przyjętych i nie przyjętych z równą liczbą punktów na określony kierunek studiów, na kierunku tym można doliczyć do 1 punktu kandydatom, (np: określony typ szkoły średniej, szkoła średnia w klasie o określonym profilu, pozostałe oceny wpisane na świadectwie dojrzałości lub inne związane z wybranym kierunkiem studiów kryteria). Decyzję w tej sprawie podejmuje odpowiednia komisja rekrutacyjna. Kandydat może otrzymać maksymalnie 1 punkt dodatkowy, niezależnie od liczby spełnionych kryteriów.

§ 10

  1. Do egzaminowania są uprawnieni nauczyciele akademiccy.

  2. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzają kierunkowe komisje rekrutacyjne powołane przez Rady Wydziałów.

  3. Przewodniczącym komisji kierunkowej jest dziekan lub prodziekan a w uzasadnionych przypadkach wyznaczony przez dziekana inny pracownik dydaktyczny posiadający tytuł lub stopień naukowy.

  4. Do zadań kierunkowej komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
        kompletowanie dokumentów kandydatów,
       stawianie wniosków, na podstawie dokumentów, o dopuszczeniu kandydatów do postępowania kwalifikacyjnego,
        zawiadamianie kandydatów o terminie egzaminów wstępnych,
       przeprowadzanie egzaminów wstępnych lub rozmów kwalifikacyjnych,
        
    zawiadamianie kandydatów o wynikach postępowania kwalifikacyjnego i przyjęciu lub nie przyjęciu na studia. O decyzji w sprawie przyjęcia lub nie przyjęcia na I rok studiów kandydata zawiadamia się pisemnie przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru,
        podejmowanie decyzji w sprawie przyjęcia na studia,
        przekazywanie Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej listy osób przyjętych na studia (do wyczerpania limitu miejsc) oraz rankingowej listy osób rezerwowych w kolejności wg uzyskanej liczby punktów podczas postępowania kwalifikacyjnego w terminie  tygodnia po zakończeniu rekrutacji,
        przekazanie Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej sprawozdania z przebiegu postępowania kwalifikacyjnego,
        przygotowywanie wszelkich doraźnych informacji i danych liczbowych z przebiegu rekrutacji dla potrzeb Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej,
        ogłoszenie wstępnej listy wyników postępowania kwalifikacyjnego bezpośrednio po zakończeniu postępowania.

  5. Od decyzji kierunkowej komisji rekrutacyjnej służy odwołanie do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej zgodnie z art. 169 ust. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.).

  6. Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji na studia określonych w niniejszej uchwale.

  7. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

  8. Rektor powołuje Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną w trybie określonym przez Senat Uczelni.

  9. Do zadań Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej należy w szczególności:
        sprawowanie ogólnego nadzoru nad sposobem przygotowania tematów egzaminacyjnych,
       koordynacja i nadzór nad pracą komisji kierunkowych,
       ustalenie harmonogramu egzaminów wstępnych i rozmów kwalifikacyjnych,
        rozpatrywanie i przedkładanie rektorowi wniosków w sprawie odwołań kandydatów od decyzji komisji wydziałowych (kierunkowych),
       zatwierdzanie wyników postępowania kwalifikacyjnego przygotowanych przez kierunkowe komisje rekrutacyjne,
         podejmowanie decyzji w sprawach doraźnych, w zakresie terminów postępowania kwalifikacyjnego.

§ 11

  1. Na kierunkach, na których nie wyczerpano limitu przyjęć w pierwszym terminie na wniosek dziekana Rektor może zarządzić drugi nabór we wrześniu, zgodnie z zasadami obowiązującymi w pierwszym terminie.

§ 12

  1. Z przebiegu postępowania kwalifikacyjnego sporządza się protokół. Protokół podpisuje przewodniczący i wszyscy członkowie komisji. Wszelkie istotne skreślenia i zmiany dokonywane na protokole powinny posiadać pisemne uzasadnienie potwierdzone podpisem przewodniczącego.

  2. Po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego kierunkowa komisja rekrutacyjna sporządza listę kandydatów według liczby uzyskanych punktów uzyskanych i podejmuje decyzję w sprawie przyjęcia na I rok studiów.

  3. Kandydat, który wstępnie został zakwalifikowany na I rok studiów zobowiązany jest do dostarczenia oryginału świadectwa dojrzałości oraz wypełnienia i odesłania w terminie 14 dni od otrzymania decyzji kierunkowej komisji rekrutacyjnej druku "oświadczenia" o wyborze studiów w AR we Wrocławiu. Niezłożenie deklaracji i oryginału świadectwa będzie oznaczało rezygnację ze studiów i spowoduje skreślenie z listy przyjętych.

§ 13

Terminy składania dokumentów, rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne oraz zasady elektronicznej rejestracji kandydatów na I rok studiów w roku akademickim 2007/2008 ustalone zostaną w terminie późniejszym.

Przewodniczący Senatu
prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz

Pliki do pobrania


Historia wersji
Wytworzył: Michał Mazurkiewicz
Data wytworzenia: 26-05-2006
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 26-05-2006 00:00
Ostatnio zaktualizował: Sebastian Wuczkowski
Data ostatniej aktualizacji: 30-08-2022 11:54