2005 rok

Uchwała nr 65/2005 Senatu Akademii Rolniczej we Wrocławiu z dnia 22 grudnia 2005 roku

w sprawie zasad wykorzystania środków na badania własne w roku 2006


Na podstawie art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365) oraz § 16 ust. 1 pkt 10 Statutu Akademii Rolniczej we Wrocławiu oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę (Dz. U. nr 161, poz. 1359) uchwala się następujące zasady finansowania grantów wewnętrznych (projektów badawczych finansowanych w ramach badań własnych) i prac promocyjnych w 2006 roku.

§ 1

Rozdział środków na badania własne

1.       Środki przyznane uczelni na badania własne dzielone są następująco:

a)      90% środków otrzymują poszczególne wydziały z przeznaczeniem na finansowanie grantów wewnętrznych oraz prac promocyjnych (doktorskich i habilitacyjnych),

b)     10% stanowi rezerwa Rektora, przeznaczona na granty zamawiane, międzywydziałowe i międzyuczelniane.

2.      Określone w pkt 1a środki finansowe dzielone są na poszczególne wydziały proporcjonalnie do liczby pracowników naukowo-dydaktycznych i doktorantów, wg stanu na dzień 31 grudnia 2005 r.

3.      Podział środków na granty wewnętrzne i prace promocyjne dokonywany jest na poszczególnych wydziałach przez dziekanów, w oparciu o opinie wydziałowych komisji badań naukowych.

4.       Zasady finansowania grantów wewnętrznych określone są w § 2.

5.       Zasady finansowania prac promocyjnych określone są w § 3.

6.       Zasady finansowania projektów badawczych z rezerwy Rektora określone są w § 4.

§ 2

Finansowanie grantów wewnętrznych

1.      Granty wewnętrzne (projekty badawcze w ramach badań własnych) przydzielane są w drodze konkursów przeprowadzanych przez komisje wydziałowe, na podstawie wniosków składanych przez pracowników wydziału. Terminy składania wniosków ustalają dziekani.

2.      Z wnioskiem nie mogą występować kierownicy projektów badawczych finansowanych przez MEiN, pracownicy naukowi posiadający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego oraz doktoranci. Wniosek nie może zawierać zadań badawczych finansowanych z innych źródeł (granty MEiN, zlecenia podmiotów gospodarczych, prace promocyjne, itp.).

3.      Środki finansowe na realizację projektów badawczych przyznawane są na okres 1 roku, z możliwością przedłużenia finansowania w latach następnych. Łączny czas finansowania projektu nie powinien przekraczać 3 lat. Środki niewykorzystane w danym roku kalendarzowym pozostają w jednostce organizacyjnej na następny rok, z przeznaczeniem na badania własne.

4.      Wniosek o finansowanie grantu składany jest na formularzach (zał. nr 1 i nr 2), zaakceptowanych przez kierownika odpowiedniej jednostki organizacyjnej. Wniosek o kontynuację grantu nie wymaga złożenia formularza określonego w załączniku nr 2.

5.     Wnioski oceniane są przez recenzentów, wyznaczonych przez dziekana. Formularz oceny, wraz z jej kryteriami, określony jest w załączniku nr 3.

6.      Decyzję o finansowaniu projektu podejmuje Prorektor ds. Nauki, na wniosek dziekana.

7.      Kierownik projektu odpowiada przed dziekanem za właściwą realizację projektu pod względem merytorycznym i finansowym. Nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem środków sprawuje kierownik jednostki.

8.     Kierownik projektu zobowiązany jest  do prowadzenia szczegółowej dokumentacji wydatków (zał. nr 5). Udział środków na fundusz bezosobowy nie może przekroczyć 15% kosztów ogółem. Koszty delegacji nie mogą przekroczyć 25% kosztów ogółem.

9.      Kierownicy jednostek naukowo-dydaktycznych mogą dysponować kwotą w wysokości do 10% środków przyznanych na realizację projektu, na cele ogólne związane z działalnością badawczą jednostki. Wysokość kwoty może być zmieniona na podstawie uzgodnienia między kierownikiem jednostki i kierownikiem projektu badawczego.

10.   Grant wewnętrzny należy rozliczyć do 28 lutego 2007 roku, poprzez:

a)      złożenie sprawozdania rocznego lub końcowego (zał. nr 4 i zał. nr 5),

b)     zreferowanie wyników badań na seminarium zorganizowanym przez wydziałową komisję badań naukowych.

11.   W razie niemożności przedstawienia z przyczyn obiektywnych kompletnych wyników realizacji grantu, dziekan - na wniosek wydziałowej  komisji badań naukowych - może przedłużyć czas realizacji projektu o rok, bez jego finansowania. Wówczas kierownik projektu zobowiązany jest do rozliczenia finansowego w terminie określonym w pkt. 10, natomiast sprawozdanie merytoryczne składa na seminarium w roku następnym w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2008 r.

12.   W okresie jednego roku od zakończenia grantu i złożenia sprawozdania końcowego, kierownik projektu jest zobowiązany do przedstawienia Prorektorowi ds. Nauki kopii wniosku o grant finansowany przez MEiN lub wykazu prac opublikowanych bądź złożonych do druku, będących wynikiem realizacji tematu. Brak publikacji lub wniosku do MEiN uniemożliwia danemu wykonawcy ubieganie się o następne granty wewnętrzne w ciągu 4 lat.

§ 3

Finansowanie prac promocyjnych (doktorskich i habilitacyjnych)

1.     Środki finansowe na prace promocyjne, w wysokości określonej zgodnie z § 1 p. 3, przyznawane są imiennie na aktualnie prowadzone na wydziale prace doktorskie i habilitacyjne. Maksymalna długość okresu finansowania pracy ustalana jest przez radę wydziału.

2.     Dziekan, po zasięgnięciu opinii wydziałowej komisji badań naukowych, dokonuje podziału środków na poszczególne prace promocyjne, a przyznane środki są przekazywane do odpowiednich jednostek organizacyjnych wydziału. Kierownicy jednostek  mają obowiązek poinformowania pracowników o dokonanym rozdziale środków.

3.      Wykonawca tematu badawczego dysponuje przyznanymi środkami w porozumieniu z kierownikiem jednostki. Wykonawca zobowiązany jest do prowadzenia szczegółowej ewidencji wydatków (zał. nr 5). Koszty delegacji nie mogą przekroczyć 25% kosztów ogółem.

4.      Za rozliczenie prac promocyjnych odpowiedzialny jest kierownik jednostki.

5.      Prace promocyjne należy rozliczyć do 28 lutego 2007 roku, poprzez:

a)      rozliczenie finansowe realizowanej pracy,

b)      złożenie sprawozdania rocznego lub końcowego.

6.      Złożone sprawozdania są oceniane przez wydziałowe komisje badań naukowych. Negatywna ocena sprawozdania stanowi podstawę wykluczenia danej osoby z przydziału środków w roku następnym.

§ 4

Finansowanie projektów badawczych z rezerwy Rektora

1.     Środki na projekty badawcze finansowane z rezerwy Rektora przydzielane są w drodze konkursu na podstawie wniosków składanych przez pracowników uczelni (zał. nr 1 oraz zał. nr 2). Zgłaszany projekt musi być realizowany z udziałem pracowników co najmniej dwóch wydziałów.

2.     Wnioski o realizację projektów badawczych finansowanych z rezerwy Rektora należy składać w Dziale Nauki w terminie do 15 marca 2006 r.

3.     Podziału środków dokonuje Rektor, w oparciu o listę rankingową sporządzoną przez Senacką Komisję Badań Naukowych.

4.      Projekty badawcze należy rozliczyć do 28 lutego 2007 roku, poprzez:

a)      złożenie sprawozdania rocznego lub końcowego,

b)      zreferowanie wyników badań przed komisją powoływaną przez Prorektora ds. Nauki, z udziałem dziekanów lub przedstawicieli wydziałów.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podpisania.

Rektor
prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz


Historia wersji
Wytworzył: Michał Mazurkiewicz
Data wytworzenia: 22-12-2005
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 22-12-2005 00:00
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 05-09-2022 09:41