2004 rok

Uchwała nr 13/2004 Senatu Akademii Rolniczej we Wrocławiu z dnia 30 kwietnia 2004 roku

w sprawie zmian w "Regulaminie studiów"

Na podstawie art. 144 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 65, poz. 385 z późniejszymi zmianami) oraz § 79 ust. 1 i 2 Statutu AR uchwala się, co następuje:
§ 1

Wprowadza się następujące zmiany do tekstu jednolitego Regulaminu studiów, wprowadzonego obwieszczeniem Rektora Akademii Rolniczej nr 1/2000 z dnia 28 września 2000 r. z późniejszymi zmianami; uchwałą Senatu nr 20/97 z dnia 27 czerwca 1997 r. oraz uchwałą Senatu nr 4/01 z dnia 26 października 2001 r.:
1) w § 6 pkt 3 i pkt 4 otrzymują brzmienie:
"3. Podstawowym systemem kształcenia są studia dzienne; mogą być również prowadzone studia zaoczne, wieczorowe i eksternistyczne.
4. Dla studentów, którzy rozpoczęli studia magisterskie uzupełniające na Akademii Rolniczej we Wrocławiu i nie mieli przerwy pomiędzy kursem inżynierskim a magisterskim - kurs magisterski traktowany jest jako kontynuacja studiów".
2) w § 7 pkt 4 otrzymuje brzmienie:
"4. Zasady organizacji roku akademickiego w uczelni ustala rektor i podaje do wiadomości przed rozpoczęciem roku akademickiego. Rektor może ustanowić w ciągu roku akademickiego dodatkowe dni wolne od zajęć".
3) w  § 8 wprowadza się następujące zmiany:
- pkt 5 otrzymuje brzmienie:
"5. Szczegółowe programy nauczania z harmonogramem, wykazem obowiązującej i pomocniczej literatury oraz formy zaliczenia przedmiotu - podaje się do wiadomości studentów w dwóch pierwszych tygodniach każdego semestru, a na studiach zaocznych podczas pierwszego zjazdu danego semestru".
- dodaje się pkt 7 i 8 w następującym brzmieniu:
"7. Student odbywa studia według planu obowiązującego w roku akademickim, w którym rozpoczął naukę z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w standardach nauczania.
 8. Przepisu pkt 7 nie stosuje się do studenta powtarzającego rok studiów lub przeniesionego z innej szkoły na ten sam kierunek studiów oraz kontynuującego naukę, po conajmniej rocznym urlopie.
W tym przypadku student jest zobowiązany do uzupełnienia zaległości wynikających z różnic w planach studiów. O zakresie, sposobie i terminie wyrównania różnic programowych decyduje dziekan wydziału".
4) w § 9 skreśla się pkt 4
5) w § 10 pkt 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:
"a) dopuszcza się możliwość indywidualnej organizacji studiów, bez zmiany zakresu programowego obowiązującego na danym kierunku studiów. Indywidualna organizacja polega na zaliczaniu przedmiotów (kursów) na podstawie studiów na innych wydziałach i uczelniach" .
6) w § 14 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Student składa indeks w dziekanacie wydziału (w terminie do 15 marca za semestr zimowy i 30 września za semestr letni) w celu uzyskania wpisu na kolejny semestr".
7) w § 27 pkt 2 i 3 otrzymują brzmienie:
"2. Obecność na ćwiczeniach, seminariach, lektoratach i zajęciach praktycznych. Obecność jest kontrolowana a prowadzący zajęcia na początku semestru podaje do wiadomości studentów dopuszczalną liczbę opuszczonych zajęć. Student ma obowiązek wyjaśnienia nieobecności na zajęciach w terminie nieprzekraczającym dwóch tygodni od jej zaistnienia.
 3. Odrobienie opuszczonych zajęć - w przypadku, gdy liczba opuszczonych zajęć jest większa niż trzy, na ich odrobienie niezbędna jest zgoda osoby odpowiedzialnej za przedmiot".
8) § 30 otrzymuje brzmienie:
"Okresem zaliczeniowym jest semestr. Zaliczenie wszystkich przedmiotów objętych planem studiów (egzaminy rygorowe i nierygorowe) powinno nastąpić:
- w semestrze zimowym do 15 marca na studiach dziennych, do 31 marca na studiach zaocznych,
- w semestrze letnim do 30 września na studiach dziennych i zaocznych".
9) w § 31 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2. W przypadku niedopełnienia obowiązku zaliczenia przedmiotów wpisanych na dany semestr, o ile sekwencja przedmiotów na to pozwala, dziekan w uzasadnionych przypadkach, może dokonać wpisu warunkowego na następny semestr".
10) w  § 32 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Zaliczenie przedmiotu trwającego, co najmniej dwa semestry może być dokonywane na podstawie egzaminów częściowych, obejmujących materiał jednego lub więcej semestrów".
11) w  § 33 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Student powinien uzyskać zaliczenie ćwiczeń najpóźniej w ciągu tygodnia po zakończeniu semestru, a na studiach zaocznych - podczas ostatniego zjazdu lub za zgodą prowadzącego przedmiot - nie później niż dwa tygodnie od ostatniego zjazdu".
12) w § 41 pkt 4 i 5 otrzymują brzmienie:
"4. Student, który z ważnych i odpowiednio udokumentowanych powodów nie zgłosił się na egzamin, zachowuje prawo do złożenia go w innym, wyznaczonym przez egzaminatora terminie. W przypadku nieusprawiedliwienia nieobecności na egzaminie sesyjnym w pierwszym tygodniu od dnia egzaminu - student traci prawo do złożenia egzaminu w pierwszym terminie, a przysługuje mu wówczas nadal prawo do zdawania egzaminu poprawkowego. Jeśli nieusprawiedliwienie dotyczy egzaminu poprawkowego, student traci prawo do zdawania go w innym terminie.
5. Niezgłoszenie się studenta na egzamin nie upoważnia egzaminatora do wpisu oceny niedostatecznej do indeksu. Niezgłoszenie powinno być odnotowane w indeksie i protokole egzaminacyjnym przez wpisanie "nie zgłosił się".
13) w § 42 pkt 1 i 2 otrzymują brzmienie:
"1. Na uzasadniony wniosek studenta złożony w ciągu 3 dni roboczych od daty egzaminu poprawkowego, dziekan może zarządzić egzamin komisyjny, który powinien się odbyć w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku. Termin egzaminu ustala dziekan. Liczba egzaminów komisyjnych w okresie studiów nie może przekroczyć 5, a w ciągu roku - 2.
2. Egzamin komisyjny odbywa się przed komisją w składzie: dziekan (w uzasadnionych przypadkach samodzielny pracownik przez niego wyznaczony) jako przewodniczący, egzaminator wyznaczony przez dziekana, drugi specjalista z zakresu przedmiotu objętego egzaminem lub pokrewnej specjalizacji, opiekun roku i przedstawiciel samorządu studenckiego danego roku".
14) w § 45 dodaje się pkt 4 i 5 o następującym brzmieniu:
"4. W przypadku przerwy w nauce dłuższej niż trzy lata, dziekan może zarządzić egzamin kontrolny.
 5. W przypadku powtarzania semestru lub przedmiotu spowodowanego niezadawalającymi wynikami w nauce oraz w razie reaktywacji z koniecznością ponownego wpisu na ten sam semestr - obowiązuje opłata za zajęcia dydaktyczne. Wysokość opłaty ustala rektor" .
15) w § 47 wprowadza się następujące zmiany:
- pkt 1 dodaje się nową lit. c) w następującym brzmieniu:
"c) w uzasadnionych przypadkach rektor może wyrazić zgodę na urlop dłuższy niż jeden rok".
- pkt 3 otrzymuje brzmienie:
"3. O przyznaniu urlopu decyduje dziekan na podstawie odpowiedniej dokumentacji i po zasięgnięciu opinii opiekuna roku. Student jest zobowiązany ubiegać się o urlop bezpośrednio po zaistnieniu przyczyny stanowiącej podstawę jego udzielenia, nie zaś dopiero wtedy, gdy nie zaliczył semestru. Student nie może uzyskać urlopu za okres minionego semestru"
- skreśla się pkt 4,
- pkt 5, 6, 7 otrzymują numerację odpowiednio: pkt 4, 5, i 6.
16) w § 48 pkt 7 otrzymuje brzmienie:
"7. Student, który w uzasadnionych przypadkach nie przystąpił w obowiązującym terminie do egzaminu dyplomowego inżynierskiego, może być dopuszczony do egzaminu dyplomowego w okresie nie przekraczającym roku od planowanego terminu. Student traci prawo do przedłużenia ważności legitymacji studenckiej i świadczeń pomocy materialnej (stypendia pieniężne, ulgowa odpłatność za miejsce w DS i wyżywienie)".
17) w § 50 pkt 3 lit. a) otrzymuje brzmienie:
"a) podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów inżynierskich, na których nie obowiązują prace dyplomowe są: średnia arytmetyczna wszystkich ocen wpisanych do indeksu (z wyjątkiem WF), z uwzględnieniem ocen niedostatecznych uzyskanych w ciągu całego okresu studiów".
18) w § 51 pkt 3 dodaje się nową lit. d) o następującym brzmieniu:
"d) student traci prawo do przedłużenia ważności legitymacji studenckiej i świadczeń pomocy materialnej (stypendia pieniężne, ulgowa odpłatność za miejsce w DS. i wyżywienie)".
19) w § 52 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Temat pracy magisterskiej powinien być ustalony na studiach magisterskich jednolitych nie później niż na dwa lata przed ukończeniem studiów, a na magisterskich uzupełniających nie później niż na jeden rok przed ukończeniem studiów. Na kierunkach, na których podział na specjalności następuje po trzecim roku studiów, temat pracy magisterskiej powinien być ustalony nie później niż na 1,5 roku przed terminem ukończenia studiów".
20) w § 57 pkt 2 ppkt 1) otrzymuje brzmienie:
1) podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są: "średnia arytmetyczna wszystkich ocen na studiach magisterskich jednolitych lub magisterskich uzupełniających, wpisanych do indeksu (z wyjątkiem WF), z uwzględnieniem ocen niedostatecznych uzyskanych w ciągu całego okresu studiów magisterskich".
§ 2

Nadzór nad wykonaniem uchwały powierza się Prorektorowi ds. studenckich i nauczania.
 
§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia, z mocą obowiązującą od dnia 1 października 2004 r.
 
Przewodniczący Senatu
prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz

Historia wersji
Wytworzył: Michał Mazurkiewicz
Data wytworzenia: 30-04-2004
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 30-04-2004 00:00
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 02-09-2022 20:13