2003 rok

Uchwała nr 17/2003 Senatu Akademii Rolniczej we Wrocławiu z dnia 27 czerwca 2003 roku

ustalająca pensum dydaktyczne dla poszczególnych stanowisk, warunki jego obniżania oraz zasady obliczania godzin dydaktycznych w roku akademickim 2003/04, w związku z trudną sytuacją finansową uczelni

 
Na podstawie art. 48 ust. 1 pkt. 7 Ustawy z dnia 22 września 1990 roku o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 65, poz. 385 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
 
 
§ 1

Wysokość pensum rocznego określona jest w godzinach obliczeniowych, gdzie jedna godzina obliczeniowa równa się 45 minutom zajęć dydaktycznych.
Dla niżej wymienionych stanowisk ustala się wymiar rocznego pensum na poziomie:
  1. profesor tytularny - 210
  2. profesor Akademii Rolniczej - 210
  3. docent - 210
  4. adiunkt, adiunkt ze stopniem doktora habilitowanego - 210
  5. asystent - 210
  6. asystent zatrudniony po studiach na okres 1 roku - 120
  7. asystent stażysta - (student ostatnich dwóch lat) wysokość obciążenia dydaktycznego (nie więcej niż 60 godzin rocznie) ustala kierownik jednostki organizacyjnej zatrudniającej asystenta - stażystę
  8. starszy wykładowca, wykładowca - 360
  9. lektor, instruktor - 540
 
§ 2

Ustala się roczne pensum dla osób sprawujących funkcje kierownicze w uczelni:
  1. rektor - o 90 godzin obliczeniowych mniej od pensum ustalonego w § 1.
  2. prorektorzy, dziekani - o 80 godzin obliczeniowych mniej od pensum ustalonego w § 1.
  3. prodziekani - o 50 godzin obliczeniowych mniej od pensum ustalonego w § 1.
 
 
§ 3

Obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, dla słuchaczy studiów doktoranckich wynosi 90 godzin rocznie. W uzasadnionych przypadkach mogą oni uczestniczyć w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w większym wymiarze na podstawie umowy zlecenia.
 
 
§ 4

Rektor na wniosek zainteresowanego (poparty przez dziekana, a w przypadku nauczycieli zatrudnionych w jednostkach ogólnouczelnianych lub międzywydziałowych za zgodą prorektora ds. studenckich i nauczania), może obniżyć wymiar pensum określony w § 1 w następujących przypadkach:
  1. ukończenie przez profesora tytularnego i profesora AR 65 roku życia - o 30 godzin obliczeniowych mniej od pensum ustalonego w § 1, pod warunkiem, że AR jest jedynym miejscem zatrudnienia;
  2. ze względów zdrowotnych;
  3. z innych ważnych przyczyn.

Zwolnienie z wyżej wymienionych powodów z części pensum wyklucza możliwość zlecania zajęć realizowanych w godzinach ponadwymiarowych.

 
§ 5
 
Pensum obniżone z przyczyn, o których mowa w § 4, nie może być niższe od dolnej granicy pensum określonego ustawą o szkolnictwie wyższym.
 
 
§ 6
  1. Godziny ponadwymiarowe wszystkich nauczycieli akademickich, naliczane są od poziomu pensum ustalonego w § 1.
  2. Za poprawność organizacji zajęć w jednostkach dydaktycznych odpowiedzialny jest kierownik danej jednostki.
  3. W jednej jednostce zajęcia powinny być przydzielane równomiernie; nie mogą występować jednocześnie niedobory i godziny ponadwymiarowe.
 
§ 7
 
W ramach pensum rozlicza się następujące rodzaje zajęć dydaktycznych:
  1. wykłady
  2. ćwiczenia
  3. konwersatoria
  4. seminaria
  5. promotorstwo prac magisterskich.
 
§ 8

Dla rozliczenia zajęć dydaktycznych przyjmuje się:

  1. 45 minut wykładu stanowi:
    a. na studiach dziennych, wieczorowych i zaocznych w dni robocze od poniedziałku do piątku - 1,2 godziny obliczeniowej;
    b. prowadzonego z nowego przedmiotu po raz pierwszy; na nowym kierunku studiów; łączonego dla minimum dwóch kierunków studiów dziennych lub zaocznych - 1,5 godziny obliczeniowej;
    c. na studiach doktoranckich - 1,2 godziny obliczeniowej;
    d. na studiach podyplomowych - 1,2 godziny obliczeniowej.
  2. 45 minut ćwiczeń stanowi:
    a. na studiach dziennych, wieczorowych i zaocznych w dni robocze od poniedziałku do piątku - 1 godzinę obliczeniową;
    b. konwersatorium, zajęcia ze słuchaczami studiów doktoranckich lub podyplomowych - 1 godzinę obliczeniową;
    c. ćwiczenia terenowe, wyjazdowe poza Wrocław, trwające co najmniej dwa dni - 1,5 godziny obliczeniowej (w pozostałych przypadkach - 1 godzina obliczeniowa).
  3. 45 minut wszystkich zajęć na studiach zaocznych, prowadzonych w dni ustawowo wolne od pracy i soboty w siedzibie uczelni - 1,5 godziny obliczeniowej;
  4. 45 minut wszystkich zajęć na studiach zaocznych prowadzonych w dni ustawowo wolne od pracy i soboty poza siedzibą uczelni:
  5. wykłady - 2 godziny obliczeniowe,
  6. ćwiczenia - 1,5 godziny obliczeniowej;
  7. 45 minut zajęć w dni robocze od poniedziałku do piątku poza siedzibą uczelni:
  8. wykłady - 1,5 godziny obliczeniowej
  9. ćwiczenia - 1,3 godziny obliczeniowej;
  10. rozliczając ilość godzin zajęć, prowadzonych w grupach o liczebności studentów mniejszej niż wynika z aktualnie obowiązującej uchwały Senatu, dotyczącej wielkości grup, należy przeliczyć ilość godzin i studentów w danej grupie, proporcjonalnie do liczebności grup ustalonej w w/w uchwale, z wyjątkiem liczebności grup ustalonych za zgodą prorektora.
 
§ 9
 
Nauczycielowi akademickiemu prowadzącemu zajęcia dydaktyczne, których rzeczywisty czas trwania jest trudny do ustalenia, zalicza się z tego tytułu jako przepracowane następujące ilości godzin:
  1. z tytułu zajęć dydaktycznych prowadzonych poza siedzibą uczelni w formie ćwiczeń terenowych, których wymiar nie został określony w planie studiów zalicza się:
    a. w wypadku całodziennego (trwającego co najmniej 8 godzin) pobytu nauczyciela akademickiego w miejscu prowadzenia ćwiczeń - nie więcej niż 6 godzin obliczeniowych dziennie,
    b. w wypadku prowadzenia ćwiczeń nie wymagających całodziennego pobytu nauczyciela poza siedzibą uczelni - nie więcej niż 3 godziny obliczeniowe dziennie.
  2. za promotorstwo pracy magisterskiej, po pozytywnej ocenie tej pracy - 15 godzin;
  3. z tytułu prowadzenia pracy magisterskiej nagrodzonej w konkursie ogólnopolskim, na wniosek rady wydziału - 15 godzin;
  4. z tytułu opieki nad studentem zagranicznym, studiującym w AR w ramach programu międzynarodowego, na wniosek rady wydziału - do 15 godzin;
  5. nauczycielowi akademickiemu, kierującemu studiami prowadzonymi według indywidualnego programu studiów - 10 godzin obliczeniowych w roku za każdego studenta;
  6. nauczycielowi akademickiemu, sprawującemu opiekę nad kołem naukowym lub jego sekcją, na wniosek komisji oceniającej działalność SKN i rady wydziału, można zaliczyć z tego tytułu do 30 godzin obliczeniowych w roku akademickim.
 
§ 10
  1. Godziny, które według planu zajęć przypadają na okres usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela akademickiego, trwającej dłużej niż pięć dni roboczych, zalicza się jako przepracowane przy niezmienionym pensum dydaktycznym nauczyciela akademickiego.
  2. Urlop wypoczynkowy, udzielony w wyjątkowych sytuacjach w czasie roku akademickiego, nie może być podstawą obniżenia obowiązującego pensum ani zaliczenia przypadających na czas urlopu zajęć dydaktycznych jako przepracowane, z wyjątkiem urlopów udzielanych osobom bezpośrednio po urlopach macierzyńskich na podstawie art. 163 §3 KP.
 
§ 11
 
Nauczycielowi, dla którego nie zaplanowano obciążenia dydaktycznego z powodu jego zatrudnienia po rozpoczęciu roku akademickiego lub długotrwałej usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej odbywaniem służby wojskowej, stażu naukowego lub zawodowego, urlopem bezpłatnym, macierzyńskim, urlopem udzielonym zgodnie z art. 163 §3 KP, urlopem naukowym, zalicza się do przepracowanych godzin obliczeniowych jedną trzydziestą obowiązującego pensum za każdy tydzień nieobecności przypadającej na okres, w którym prowadzone są zajęcia dydaktyczne. Dotyczy to również wygaśnięcia stosunku pracy.
Zaliczenie godzin jako przepracowane z w/w powodów wyklucza możliwość prowadzenia zajęć w godzinach ponadwymiarowych.
 
 
§ 12
 
Uchwała Senatu wchodzi w życie z dniem jej podjęcia z mocą obowiązującą od 1 października 2003 r.
 
 
§ 13
 
TRAC¡ MOC UCHWAŁY: 2/97 z 28 lutego 1997 roku; 10/97 z 30 maja 1997 roku, 17/98 z 29 czerwca 1998 roku, 18/98 z 30 października 1998 roku, 1/99 z 29 stycznia 1999 roku, 54/2001 z 21 grudnia 2001 roku.
 
 

 
Przewodniczący Senatu
prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz

Historia wersji
Wytworzył: Michał Mazurkiewicz
Data wytworzenia: 27-06-2003
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 27-06-2003 00:00
Ostatnio zaktualizował: Sebastian Wuczkowski
Data ostatniej aktualizacji: 25-02-2009 14:22