2002 rok

Uchwała nr 5/2002 Senatu Akademii Rolniczej we Wrocławiu z dnia 25 stycznia 2002 r.

w sprawie rozdziału środków na badania własne, finansowania projektów badawczych własnych (grantów wewnętrznych) i prac promocyjnych w roku 2002


Na podstawie art. 48 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 10 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385, z późniejszymi zmianami) oraz § 16 ust. 1 pkt 10 Statutu Akademii Rolniczej we Wrocławiu, uchwala się następujące zasady finansowania projektów badawczych własnych (grantów wewnętrznych) i prac promocyjnych w 2002 roku:

Rozdział środków na badania własne w roku 2002 r.

§ 1

1.       Z dotacji KBN na badania własne tworzy się fundusz rezerwowy w wysokości 6,5 % do dyspozycji Rektora, w tym:
- 4,0 % - rezerwa, dofinansowanie baz danych,
- 2,5 % - granty międzywydziałowe i międzyuczelniane realizowane z udziałem pracowników co najmniej dwóch Wydziałów.
Wnioski o realizację projektów badawczych międzywydziałowych należy składać w Dziale Nauki w terminie do 15 marca 2002 r.
Rozliczenie grantów międzywydziałowych odbywa się poprzez:
- złożenie sprawozdania rocznego lub końcowego do dnia 28.02.2003 r.
- zreferowanie wyników badań przed komisją pod kierownictwem Prorektora ds. Nauki z udziałem dziekanów lub przedstawicieli wydziałów.

2.       Pozostałe środki finansowe dzieli się na wydziały do dyspozycji dziekanów, którzy dokonują ich podziału na jednostki naukowo-dydaktyczne poprzez wydziałowe komisje badań, powołane przez rady wydziałów.

3.       Środki uczelni, o których mowa w ust. 2, przeznaczone są w 30% na finansowanie projektów badawczych własnych (granty wewnętrzne) i w 70% na dofinansowanie prac promocyjnych (doktorskich i habilitacyjnych).
Dziekani poszczególnych wydziałów mają możliwość zmiany stosunku kwot przeznaczonych na finansowanie projektów badawczych i prac promocyjnych w zakresie ±10%,

A. Finansowanie grantów wewnętrznych

§ 2

1.       Podział środków na wydziały odbywa się proporcjonalnie do liczby pracowników naukowo-dydaktycznych.

2.       Komisje wydziałowe rozstrzygają konkurs projektów badawczych w oparciu o dokumentację przedstawioną przez zespoły badawcze i proponują ich finansowanie. Decyzję o przyjęciu projektów do realizacji i ich finansowaniu, na wniosek dziekana w porozumieniu z kierownikiem jednostki, podejmuje Prorektor ds. Nauki.

3.       Wniosek o finansowanie projektu badawczego winien zawierać:
- wypełnione formularze wniosku o finansowanie projektu badawczego (zał. nr 1 i nr 2) - w przypadku nowych wniosków,
- zał. nr 1 w przypadku wniosków kontynuowanych.
Terminy składania wniosków ustalają dziekani.

4.       Środki na realizację projektów badawczych przyznawane są na okres 1 roku z możliwością przedłużania finansowania w latach następnych.

5.       Łączny czas finansowania projektu nie powinien przekraczać 3 lat.

6.       Projekt badawczy podlega akceptacji kierownika jednostki.

7.       Za właściwą realizację projektu pod względem merytorycznym i finansowym odpowiedzialny jest przed komisją wydziałową kierownik projektu. Nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem środków sprawuje kierownik jednostki. Kierownik projektu zobowiązany jest do prowadzenia szczegółowej dokumentacji wydatków (zał. nr 5 ).

8.       Rozliczenie projektu odbywa się poprzez:
- złożenie sprawozdania rocznego lub końcowego (zał. nr 4 i zał. nr 5),
- zreferowanie wyników badań końcowych w trakcie sympozjum zorganizowanego przez komisję wydziałową.
W okresie jednego roku od zakończenia projektu i złożenia sprawozdania końcowego kierownik projektu jest zobowiązany do przedstawienia wykazu prac opublikowanych lub złożonych do druku, będących wynikiem realizacji tematu, albo kopię złożonego wniosku o grant do KBN. Brak publikacji lub wniosku do KBN uniemożliwi ubieganie się o następne granty wewnętrzne danemu zespołowi lub wykonawcy w ciągu 4 lat.
W razie niemożności przedstawienia kompletnych wyników z przyczyn obiektywnych komisja wydziałowa może przedłużyć czas realizacji projektu o rok bez jego finansowania. Wówczas kierownik projektu zobowiązany jest do rozliczenia finansowego, natomiast sprawozdanie merytoryczne składa na seminarium w roku następnym.

9.       Kryterium oceny projektów stanowią:
a) oryginalność, nowatorstwo i poprawność sformułowania problemu (ocena 0-3 pkt),
b) przygotowanie realizatorów do przeprowadzania badań (ocena 0-2 pkt),
c) szansa osiągnięcia wartościowych wyników (ocena 0-3 pkt),
d) przydatność dla praktyki (ocena 0-1 pkt)
e) wkład projektu w kształtowanie specjalizacji naukowej (ocena 0-1 pkt).

10.   Kierownicy jednostek naukowo-dydaktycznych mogą dysponować kwotą w wysokości do 10% środków przyznanych na realizację projektu, na cele ogólne związane z działalnością badawczą jednostki.
Procent ten może być zmieniony na podstawie uzgodnienia między kierownikiem jednostki i kierownikiem projektu badawczego.
Udział środków na fundusz bezosobowy w kalkulacji kosztów nie może przekroczyć 15% kosztów ogółem.

11.   Środki finansowe przyznawane są wyłącznie na zadania badawcze, które nie są finansowane z innych źródeł (granty KBN, zlecenia podmiotów gospodarczych, prace promocyjne, itp.).

12.   Kierownicy grantów (projektów badawczych własnych i grantów celowych) finansowanych przez KBN nie mogą składać wniosku o grant uczelniany.

B. Finansowanie prac promocyjnych (doktorskich i habilitacyjnych)

§ 3

1.      Środki dzielone są proporcjonalnie do liczby asystentów, adiunktów i  uczestników studiów doktoranckich, wg stanu na dzień 31 grudnia 2001 r.

2.      Dziekani po zasięgnięciu opinii komisji wydziałowych, dokonują podziału środków na jednostki naukowo-dydaktyczne. Sposób rozdziału środków na jednostki ustalają rady wydziałów. Kierownicy jednostek mają obowiązek poinformować pracowników o sposobie rozdziału środków.

3.      Wykonawca tematu badawczego zobowiązany jest do prowadzenia szczegółowej ewidencji wydatków (zał. nr 5).

4.      Komisja senacka proponuje komisjom wydziałowym przyjęcie następujących kryteriów i preferencji w przyznawaniu środków:
- zaawansowanie pracy doktorskiej lub habilitacyjnej, potwierdzone przez kierownika jednostki,
- sytuację kadrową jednostki.
Okres finansowania tematów promocyjnych ustalą rady wydziałów.

5.      Za wykonanie rozliczenia tematów badawczych własnych odpowiedzialny jest kierownik jednostki.

6.      Warunkiem rozliczenia prac promocyjnych jest:
- rozliczenie finansowe realizowanej pracy,
- złożenie sprawozdania rocznego lub końcowego.
Złożone sprawozdania są oceniane przez wydziałowe komisje ds. badań. Niezłożenie sprawozdania z realizacji projektu lub negatywna ocena komisji wyklucza uczestniczenie danej osoby w konkursie badań własnych w roku następnym.

7.      Granty wewnętrzne i prace promocyjne należy rozliczyć do 28 lutego 2003 r.

C. Granty wewnętrzne i prace promocyjne

 § 4

Koszty delegacji w grantach wewnętrznych i pracach promocyjnych nie mogą przekroczyć 25%, w tym 40% może być wykorzystane w ramach przyznanego limitu kilometrów. W uzasadnionych przypadkach dziekani mogą zmienić powyższe proporcje.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podpisania.

Rektor
prof. dr hab. Tadeusz Szulc


Historia wersji
Wytworzył: Tadeusz Szulc
Data wytworzenia: 25-01-2002
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 25-01-2002 00:00
Ostatnio zaktualizował: Sebastian Wuczkowski
Data ostatniej aktualizacji: 25-02-2009 13:30