2010 rok

Pismo okólne nr 4/2010 Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dnia 18 listopada 2010 r.

Na podstawie art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) oraz § 48 ust. 2 statutu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przypominam wszystkim kierownikom jednostek organizacyjnych uczelni o konieczności przestrzegania Zasad postępowania w związku z zawieraniem umów cywilnoprawnych i dokonywania czynności prawnych stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia rektora nr 78/2009 r. z dnia 18 maja 2009 r.

Kierownicy jednostek organizacyjnych podejmując inicjatywę w zakresie przystąpienia przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu do przetargu na wykonanie zamówienia publicznego a także do wykonanie usługi/dostawy do której nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 113, poz. 759 z 2010 r. ze zm.), szczególnie w przypadkach, gdy zawarcie stosownej umowy będzie rodziło po stronie uczelni określone obowiązki wiążące się z wydatkami powinni zastosować się do procedury określonej ww. zarządzeniu rektora.

Przypominam, iż stosownie do § 22 Zasad postępowania w związku z zawieraniem umów cywilnoprawnych i dokonywania czynności prawnych uczelnia wykonuje prace badawcze, usługowe lub szkoleniowe wyłącznie na podstawie umów zawartych na zasadach określonych w § 21 ust. 1, a zatem przed przystąpieniem do przetargu, przed podpisaniem umowy w przypadku nie stosowania ustawy prawo zamówień publicznych, projekt umowy należy przedłożyć do zaopiniowania radcy prawnemu oraz kwestorowi celem dokonania kontrasygnaty. Kwestor bowiem odpowiada za wykonanie zobowiązań finansowych wynikających z treści zaopiniowanych umów, w tym w szczególności za sprawdzenie możliwości wykonania zobowiązań finansowych przez Uniwersytet, natomiast radca prawny Uniwersytetu odpowiada za zgodność zaopiniowanych umów z obowiązującymi przepisami prawa.

W przypadku negatywnej opinii radcy prawnego lub odmowy akceptacji umowy przez kwestora, decyzję o zawarciu umowy lub odmowie jej zawarcia podejmuje rektor.

Zwracam również uwagę, iż zgodnie z § 18 ust. 2 Zasad postępowania w związku z zawieraniem umów cywilnoprawnych i dokonywania czynności prawnych w przypadku nawiązania współpracy przez jednostkę organizacyjną Uniwersytetu z krajową instytucją, dziekan, kierownik jednostki ogólnouczelnianej, pozawydziałowej lub międzywydziałowej przedstawia do zatwierdzenia kwestorowi Uniwersytetu kalkulację kosztów, o ile wynikają one z faktu podpisania przedstawionych dokumentów.

Zobowiązuje się wszystkich kierowników jednostek organizacyjnych uczelni do przestrzeganie ustalonych zasad.

 Rektor

 prof. dr hab. Roman Kołacz


Historia wersji
Wytworzył: Roman Kołacz
Data wytworzenia: 18-11-2010
Opublikowane przez: Maria Szołomicka-Gerlicz
Data publikacji: 18-11-2010 00:00
Ostatnio zaktualizował: Joanna Kołaczyńska
Data ostatniej aktualizacji: 09-09-2022 08:00